loader

Cilt tipine uygun ten makyajı nasıl yapılır?

Favoriye Ekle

Makyaj çantamızın vazgeçilmez, kurtarıcı ürünlerinden biri tabii ki fondötenler. Ama çok farklı yapıda, farklı fonksiyonlara sahip bir sürü türü olduğu için bazen en iyi fondöten seçimi yapmamız zorlaşabiliyor. Aslında fondöteni seçerken en önemli kriter cilt tipine uygun olup olmaması. Cilt tipine uygun olanı seçtikten sonra bu fondötenden vazgeçemezsin!

Peki, senin cilt tipine hangi tür fondötenler uygun? Nasıl bitişli fondötenleri kullanmalısın? İşte bu soruların cevapları yazımızın devamında saklı!

Kuru ciltler

Cilt tipine uygun ten makyajı nasıl yapılır?_1

Eğer kuru bir cilde sahipsen, öncelikle makyaj bazı yardımıyla cildini makyaja hazırlamalısın. Nyx Professional Makeup Honey Dew Me Up Primerı kullanabilirsin. Bu makyaj bazının, ışığı yansıtan altın parçacıkları, cildinin tüm gün canlı görünmesini sağlayacak. Fondöten seçiminde ise sıvı veya krem formdaki, ıslak bitişe sahip fondötenleri kullanmanı öneririz. Nyx Professional Makeup Mineral Stick Foundation kuru ciltler için ideal! Stick formda olduğu için kullanımı çok pratik olan bu fondöteni eminiz ki çok seveceksin! Son olarak ıslak bitişli bir makyaj sabitleyiciyle ten makyajını sabitlemeyi unutma. Nyx Professional Makeup Dewy Setting Sprayi kullanabilirsin. 

Yağlı ciltler

Cilt tipine uygun ten makyajı nasıl yapılır?_2

Yağlı bir cilde sahipsen, cilt tipine uygun fondötenin yanında, makyajının kalıcılığını arttırmak için tamamlayıcı ürünlerle de destekleyebilirsin. Mesela parlamayı kontrol altına almak için Nyx Professional Makeup makyaj bazını, fondötenden önce kullanabilirsin. 

Cilt tipine uygun ten makyajı nasıl yapılır?_3

Cildin yağlıysa amacın mat bir görünüme kavuşma olmalı. Bunu da en iyi şekilde sağlamak için sana kadifemsi mat, pürüzsüz bir görüntü sağlayacak Nyx Professional Makeup Total Control Drop Fondöten’i kullanmanı öneririz. İçerisindeki damlalık ile istediğin kapatıcılığa kavuşana kadar damlaların sayısını arttırabilirsin. Sonuç ise kusursuz, mat bir görünüm olacak!

Cilt tipine uygun ten makyajı nasıl yapılır?_4

Fondöten sonrasında da uzun süre kalıcı, mat bir cilt görünümü için Nyx Professional Makeup Matte Setting Spray’i kullanarak gün boyu taze makyajının tadını çıkartabilirsin!

Karma ciltler

Cilt tipine uygun ten makyajı nasıl yapılır?_5

T bölgesinin yağlı olduğu karma ciltlerde de hedef, bu bölgenin mat kalmasını, diğer bölgelerin ise nemlendirilmesini sağlamak olmalı. Makyaj bazı ile ten makyajına başlamak en doğru seçim olacak. Nyx Professional MakeupCosmetics Angel Veil Makyaj Bazını deneyebilirsin. Bu primerın ipeksi hafiflik ve tazelik sağlayan formülü cildindeki parlamayı en aza indirecek ve pürüzsüz bir uygulama sağlayacak. 

Fondötene gelince ise tercihin, mat görünüm sağlayan sıvı fondötenlerden yana olmalı. Bizim bu konudaki favorimiz ise Nyx Professional Makeup Stay Matte But Not Flat Fondöten! Mineral içeren mat dokusuyla tam kapatıcılık sağladığı ve günlük kullanım için de ideal olduğu için favorilerimizden! 

Cilt tipine uygun ten makyajı nasıl yapılır?_6

Karma ciltlerin en önem sorunlarından olan alın, burun, çene parlaması için ise makyaj bitiminde Nyx Professional Makeup High Definition Finishing Powder kullanabilirsin. Bu şekilde çizgi ve gözenek görünümünü azaltabilir, mat bir bitiş sağlayabilirsin. Karma ciltler için bakım önerilerine göz atmayı unutma.

Photo Pinterest.com

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön

İlgini çekebilecek makaleler