loader

Kolay buğulu göz makyajı nasıl yapılır?

Favoriye Ekle

Kolay buğulu göz makyajı nasıl yapılır? Adım adım gölgeli makyaj tüyolarını paylaşıyoruz...

Makyajımızda bir odak olacaksa, onun bakışlarımız olmasını istiyoruz. Doğruya doğru; iddialı buğulu göz makyajlarına bayılıyoruz! Vurguyu bakışlarımıza taşıyacak koyu ve gölgeli makyaja asla hayır demeyiz. Peki buğulu makyaj nasıl yapılır? Merak etme hızlı makyaj yaparak gölgeli göz makyajını 10 dakikada bitirebilirsin.

Gündüz veya gece, iş yerinde veya dışarıda... Ne zaman bakışlarımızı vurgulamak istesek buğulu veya dumanlı göz makyajlarını tercih ediyoruz. Aydınlık bir teni takiben vurgulanan bakışlar, hacim kazandırılan kirpikler ve belirginleştirilen kaşlarla bir araya geldiğinde ise buğulu göz makyajı, başarılı bir görünüme imza atmamızı sağlıyor. 

Şimdi senin için "Buğulu göz makyajı nasıl yapılır?" rehberini hazırladık. Bu göz makyajı için en iyi far paletlerinden ilham almayı unutma. Aşağıdaki adımları takip ederek hayalindeki gölgeli makyajı elde edebileceksin.

1. Far bazı uygula

Maybelline Color Tattoo Creme de Nude

Buğulu göz makyajının gün boyu büyüleyici görünmesi için mutlaka göz kapaklarına far bazı uygulamalısın. Far bazı sayesinde farın gün boyu kalıcı ve ilk anki kadar kusursuz görünecek.

Eğer far bazın yoksa endişelenme, onun yerine krem bir farla da göz kapağına baz oluşturabilirsin. Maybelline Color Tattoo 93 Creme de Nude rengiyle hem göz kapağındaki renk tonunu eşitleyebilir, hem de göz makyajının daha gün boyu sabit kalmasını sağlayabilirsin. 

2. Göz kapağına nötr bir renk uygula

2. Göz kapağına nötr bir renk uygula

Buğulu göz makyajı yaparken ilk olarak göz kapağının tamamına nötr bir renk sürerek göz makyajına baz oluşturmalısın. Bu renk sayesinde bir sonraki adımlarda uygulayacağın koyu far renklerini daha kolay bir şekilde karıştırma fırsatı bulacaksın. Gözlerine ilk olarak koyu rengi uyguladığında dağıtman daha zor olabilir. 

Dumanlı göz makyajın için nötr bir renk arayışındayısan far paletindeki en açık tonlara göz atmalısın. Bizim dumanlı ve buğulu göz makyajında kullanmayı en sevdiğimiz Maybelline Nudes of New York Far Paleti'ndeki toprak tonları işimizi çok kolaylaştırıyor. Bu paletteki Creator gibi açık kahverengi-bej far tonları, buğulu göz makyajına başlarken kullanılabilecek en iyi seçeneklerden biri.

3. Katlanlanma bölgesini belirginleştir

3. Katlanlanma bölgesini belirginleştir

Buğulu göz makyajının püf noktası, birbiriyle uyumlu far renkleri arasında açıktan koyuya yumuşak bir geçiş elde etmektir. Bunun için göz kapağının katlanma bölgesine, göz kapağına uyguladığın farın biraz daha koyu tonunu uygulayabilirsin. Böylece gözlerini belirginleştirmiş ve yumuşak bir geçiş elde etmiş olacaksın.

Tam 16 toprak tonundan oluşan Maybelline Nudes of New York Far Paleti'ndeki kahverengi tonları, katlanma bölgesine uygulanabilecek tondalar. Favorimiz ise sıcak kahve tonlu Self-Starter rengi.

Ürünü buradan inceleyebilirsin.

4. Gözlerini ortaya çıkar

4. Gözlerini ortaya çıkar

Gözlerinin katlanma çizgisini ortaya çıkardıktan sonra sıra geldi ufak makyaj hilesine. Göz kapağının tam ortasına yani göz bebeğinin hizasına far paletindeki metalik tonu sür ve iyice dağıt. 

Buğulu göz makyajında dağıtma işlemi çok önemli. Bunun için temiz bir makyaj fırçasıyla göz kapağının katlanma çizgisindeki farı ve metalik farı iyice dağıtarak doğal buğulu bir görünüm yarat.

5. Dış köşeleri gölgelendir

5. Dış köşeleri gölgelendir

Buğulu göz makyajına daha da derinlik katmak için göz kapağının dış köşelerini gölgelendirebilirsin. Bunun için kullandığın far paletindeki en koyu renklerden birini yuvarlak hareketlerle göz kapağının dış köşelerine uygulamalısın. Hem iç kısımdaki farlarla iyi karıştırmalı, hem de dış köşelerde yuvarlak hareketlerle yumuşak bir geçiş elde etmelisin.

6. Kirpik dibini belirginleştir

6. Kirpik dibini belirginleştir

Buğulu göz makyajının en önemli adımlarından biri de kirpik diplerini belirginleştirmek. Bunun için siyah veya kahverengi göz kalemlerini kullanabilirsin. Üst ve alt kirpik dibine hafifçe kalem çekip dağıtarak hem buğulu göz makyajına derinlik katabilir, hem de kirpik hattını daha belirginleştirebilirsin. Aynı şekilde, gözlerinin dış köşesinde kullandığın koyu renk farı da alt kirpik diplerinden geçebilirsin.

Bizim buğulu göz makyajı yaparken kullanmayı en sevdiğimiz akmayan göz kalemi, Maybelline Tattoo Liner Gel göz kalemleri. Uygularken yumuşacık formülü ile kayıp giden bu göz kalemi, sabitlendikten sonra gün boyu akmıyor, dağılmıyor.


7. Hafif dumanlı göz makyajı nasıl yapılır?

7. Adım: Hafif dumanlı göz makyajı

Bu sezonun makyaj trendi olan hafif dumanlı göz makyajı ön plana çıkıyor. Bu görünüm için far paletindeki en açık renkleri seçmeni öneriyoruz. Özellikle açık toprak renkleri, nude tonları ve metalik bronz tonları, hafif dumanlı göz makyajı yapmana yardımcı olacak.

Doğal tonlarda buğulu göz makyajı için mutlaka krem farlardan edinmelisin. Krem farların ıslak görünümü göz makyajına doğal bir hava katacak. Maybelline New York Color Tattoo 35 On and On Bronze hafif buğulu göz makyajı için ideal bir renk. 

Doğal tonlardaki dumanlı göz makyajı için öncelikle krem farını tüm göz kapağına sür. Daha sonra gözlerinin dış köşesine kahve veya kızıl tonlarındaki farını uygula ve iyice dağıt. Bu adım sayesinde gözlerin daha belirgin görünecek.

Eğer küçük gözlerinden şikayetçiysen dumanlı göz makyajında koyu renkler yerine açık renkler kullanmalı ve göz makyajının dış köşelerine yoğunluk vermelisin. Özellikle metalik tonlar gözlerinin daha iri görünmesine yardımcı olacak.

8. Pratik buğulu göz makyajı nasıl yapılır?

8. Pratik buğulu göz makyajı nasıl yapılır?

"Acelem var, 5 dakika içinde evden çıkmam lazım!" diyorsan, bu makyaj hilesine mutlaka göz atmalısın. Pratik buğulu göz makyajı için üst kirpiklerinin diplerine göz kalemi çek, bu çizginin orta kısmını biraz daha kalın tut.  Alt kirpik diplerin için de bunu tekrarla, daha sonra çizdiğin çizgiyi parmağınla ya da aplikatörle dağıtarak buğulu bir görünüm ver.  

Göz kapaklarının dış köşelerine ve kaş kemiğinin hemen altına boylu boyunca, koyu renkli bir far uygula. Bunu yaparken yassı ve orta boy bir fırçadan yardım alabilirsin. Daha sonra bunu iyice dağıt ve son adımda göz kapaklarının tam ortasına parmaklarınla metalik bir far kondur: İşte hazırsın!

9. Tek bir göz kalemi ile buğulu göz makyajı

9. Tek bir göz kalemi ile buğulu göz makyajı

Sadece göz kalemiyle buğulu göz makyajı yapabileceğini biliyor muydun? Göz kalemini kullanmadan önce, kapalı halde sıcak suda 20 saniye kadar beklet. Çıkarıp biraz soğumasını bekle. Sürülebilir sıcaklığa geldiğinde göz kapaklarının kirpik diplerine yakın kısımlarına dağınık bir şekilde göz kalemini sür. Alt kirpik diplerin için de aynı işlemi yaptıktan sonra, kalemin arkasındaki sünger veya aplikatörle kalemi buğulu hale getir. Daha koyu bir görünüm istiyorsan bu işlemi tekrarla.

Editörün Önerisi: Sürüldüğünde kolayca dağılan ama sabitlendikten sonra da hiçbir yere kıpırdamayan, gün içinde de akmayan bir siyah göz kalemi arıyorsan, Maybelline Tattoo Liner Jel Göz Kalemi 900 Deep Onyx göz kalemini mutlaka denemelisin!

10. Siyah buğulu göz makyajı

10. Siyah buğulu göz makyajı

Siyah buğulu göz makyajı en elegan ve çekici göz makyajlarının başında geliyor. Özel bir davet makyajında veya ilk buluşmada siyah buğulu bakışlarınla çevrendekilerin ilgisini üzerinde toplayabilirsin.

Koyu göz makyajı için siyah ve grilerin toplandığı far paletlerini tercih etmelisin. Maybelline New York The Rock Nudes far paleti en güzel koyu renklerin toplandığı far paletlerinden biri. Yumuşacık uygulaması ve yoğun pigmentli yapısıyla bu far paletini kullandıktan sonra başka bir palete geçiş yapamayacaksın. 

11. Kahverengi dumanlı göz makyajı

11. Kahverengi dumanlı göz makyajı

Kahverengi dumanlı göz makyajı herkese yakışan göz makyajlarından biri. Dilersen günlük makyajında, dilersen de gece makyajında bu stili tercih edebilirsin.

Kahverengi dumanlı göz makyajı için kahve ve altın tonlarının birleştiği far paletlerini tercih edebilirsin. Maybelline New York 24K Nudes, değerli taş renklerinden ilham alan renkleriyle kahverengi dumanlı göz makyajı sevenlerin imdadına yetişiyor. 

12. Kirpiklerini es geçme

12. Kirpiklerini es geçme

Göz makyajını ön plana çıkaran en önemli adım dolgun, tek tek ayrılmış kirpiklerdir. Yelpaze etkili ve dolgun kirpikler için bizim tavsiyemiz  Maybelline Lash Sensational maskara oluyor. Kirpikleri tek tek ayıran yapısı sayesinde kısacık kirpiklerimizde takma kripik etkisini görebiliyoruz.

Kirpikleri ayırırken dolgunlaştıran bu maskarayı makyaj çantana mutlaka eklemeli ve her uygulamada 2 kat sürmelisin. 

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön

İlgini çekebilecek makaleler