loader

2016 vs. 2021: Makyaj Değişimini Masaya Yatırıyoruz!

Favoriye Ekle

2016 vs 2021 makyaj değişimini ve sezonun popüler makyaj trendlerini masaya yatırıyoruz!

Makyaj değişimi, daha doğrusu makyaj trendlerindeki değişimler bazen çok çarpıcı olabiliyor. Tiktok makyaj trendlerinde ilk gördüğümüzde çok şaşırdığımız 2016 vs 2021 makyaj değişimi ise bunun bir göstergesi. Bundan sadece 5 yıl önce tamamen başka makyaj alışkanlıklarımız varken, değişen makyaj trendleri sayesinde bugün bambaşka makyaj görünümlerini tercih ediyoruz. Bu iki görünüm de ancak yan yana geldiğinde değişimin farkına varıyoruz! Meğerse 2016’da ne kadar yoğun makyajlar yapıyormuşuz! Bugün ise tamamen parlak, aydınlık ve yok gibi makyajların popüler olduğunu fark ediyoruz. Bu yazımızda, 2016 vs 2021 makyaj değişimini tüm detaylarıyla inceliyoruz!

2016 vs. 2021: Ten makyajı

2016 vs. 2021: Ten makyajı

Sezonun makyaj trendlerindeki en büyük değişim ten makyajında başlıyor. 2016’ya baktığımızda, kapatıcılığı yüksek ve mat bitişli fondötenler çok popülerdi. Ciltteki tüm kusurları gizleyen, porselen gibi bir bitiş veren fondötenler, bir noktada ciltte ağırlık da yaratıyordu. 2021 makyaj trendlerinde ise tamamen hafif, doğal, aydınlık ve ışıltılı ten makyajları popülerleşiyor.

2021 makyaj trendinde ciltteki kusurları tamamen gizlemek yerine sadece gereken noktalara bölgesel uygulama yapmak veya hafif, orta kapatıcılığa sahip fondötenler kullanmak önemli. Bunun için biz Maybelline Affinitone fondöteni kullanmayı çok seviyoruz. Formülündeki E vitamini ve hyaluronik asit sayesinde cildi nemlendiren bu fondöten o kadar hafif yapılı ki ciltte varlığı hissedilmiyor. Doğal pigmentleriyle ciltle uyum sağlıyor ve çok doğal bir kapatıcılık veriyor. Cildi aydınlık, nemli, sağlıklı ve canlı gösterdiği için Affinitone fondöten 2021 makyaj trendlerine son derece uygun!

2016 vs. 2021: Ten makyajı 2

Eğer ten makyajında kusurları sadece kapatıcıyla gizlemek istiyorsan, Maybelline Instant Anti Age Eraser Kapatıcı’yı kullanabilirsin. Göz çevresindeki koyu halkaları ve yorgunluk izlerini başarılı bir şekilde gizleyen bu kapatıcı, hafif formülü ile asla ağırlık yaratmıyor. Göz altlarında kullanabileceğin gibi, cildindeki kusurları bölgesel olarak gizleyebilir, koyu rengiyle kontür de yapabilirsin. Kapatıcıyı göz altı morluklarının en yoğun olduğu noktaya ve gözlerinin dış köşesinde yukarı doğru uygulayarak yüzünü daha yukarı kaldırabilir, gözlerini çekik gösterebilirsin.

2016 vs. 2021: Göz makyajı

2016 vs. 2021: Göz makyajı

2016’da yoğun ve dumanlı göz makyajları, keskin kuyruklu eyelinerlar ve takma kirpikler son derece popülerdi. 2021 makyaj trendlerine baktığımızda hem çok doğal hem de iddialı göz makyajlarını bir arada görüyoruz. Ten makyajının minimal kalmasını destekleyen iddialı ve renkli göz makyajları hepimizin favorisi. Bunun için renkli eyelinerları ve pastel, canlı tonlardaki far paletlerini tercih edebilirsin.

2021’in aydınlık ve doğal ten makyajlarını bir üst seviyeye taşıyan, gözleri daha çekik gösteren dumanlı eyeliner görünümü ise sanıyoruz ki son yılların en popüler makyaj trendlerinden. Tek yapman gereken kesik uçlu bir far fırçası ve kahverengi far edinmek. Far ile eyeliner çekerek dumanlı bir görünüm elde edebilirsin. Aynı şekilde göz pınarlarına da göz şeklini daha çekikleştirecek şekilde eyeliner uyguladığında gözlerin kedi gözü gibi görünecek!

2016 vs. 2021: Göz makyajı

2021 maskara trendlerinde ise kirpiklere upuzun ve hacimli bir görünüm vermek çok popüler. Takma kirpik takmadan upuzun kirpiklere sahip olmak ise hiç de zor değil. Maybelline Sky High Maskara, esnek fırçası ve fiberler içeren formülüyle kirpiklere limitsiz bir uzunluk ve hacim etkisi veriyor. 24 saate kadar kalıcı formülü sayesinde bu etkiyi gün boyu bozulmadan sürdürebilir, en kısa kirpiklerinin bile upuzun görünmesini sağlayabilirsin.

Ürünü buradan inceleyebilirsin.

2016 vs. 2021: Kaş makyajı

2016 vs. 2021: Kaş makyajı

2016’da kalemle çizilmiş koyu ve belirgin kaş makyajları yerine, 2021 makyaj trendlerinde “Face Lift” yani yüzün yukarı doğru kalkmasını sağlayacak makyaj hileleri önemli bir yere sahip. Yüzü yukarı kaldırmanın en kolay yollarından biri de kaş makyajından geçiyor. Kaş maskaraları ile kaşları yukarı doğru taramak, son zamanların en popüler trendlerinden. Bunun için kalıcı bir kaş maskarasına ihtiyacın olacak.

Maybelline Brow Fast Sculpt Kaş Maskarası, tüm gün kalıcı formülü ile kaşları harika bir şekilde sabitliyor. Minik tarağı ile kaşları çok iyi bir şekilde tarayarak yukarı doğru tarayabilirsin. İlk adımda tüm kaşlarını yukarı doğru tara, daha sonra kavis noktasından dış kısma kadar olan kısmı ise hafifçe yana doğru tara. Böylece yukarı kalkan kaşların, yüzünün çok daha kalkık, genç ve enerjik görünmesini sağlayacak. Maybelline Brow Fast Sculpt Kaş Maskara’sının ister şeffaf rengini kullanabilir, boşlukları bir kaş kalemi ile doldurabilirsin. İstersen de daha belirgin bir görünüm elde etmek için renkli versiyonlarını da tercih edebilirsin.

2016 vs. 2021: Allık uygulaması

2016 vs. 2021: Allık uygulaması

2016’ya dönüp baktığımızda yoğun allık, bronzer ve kontür uygulamalarını bir arada görüyoruz. O dönemde bu ürünlerin her biri belli bir noktaya uygulanıyordu: Allık yanakların tam ortasına, bronzler alın köşeleri, elmacık kemikleri ve çene hattına, kontür ise elmacık kemiklerinin altına ve burna… 2021’de ise işler epey bir değişmiş gibi duruyor.

Öncelikle allık uygulaması tamamen bambaşka bir şekle büründü. Artık allığı gülümseyerek yanakların tam ortasına uygulamak yüzün aşağı doğru düşmesine neden olduğu için tercih edilmiyor. Söylemiştik, 2021 makyajında yüzü yukarı doğru kaldırmak en önemli adım. Bu yüzden artık allığı elmacık kemiklerinden şakaklara, yukarıya doğru uygulamak tercih ediliyor. Bronzer ise daha çok şakak ve elmacık kemiği bölgesine uygulanıyor, kontür ise biraz rafa kalkmış durumda. Bronzer ve allıkla kontür yapmak, son dönemde çok daha popüler bir halde. Bunun için doğal tonlu bronzer olarak Maybelline City Bronzer’ı, doğal bitişi ve kremsi dokusu ile Maybelline Cheek Heat Likit Allıkları denemeni önerebiliriz. Aradığın doğallığı bu iki ürünle elde edebilirsin.

2016 vs. 2021: Allık uygulaması 2

Aydınlatıcıya gelirsek eğer, 2016’da elmacık kemiği üzerinde, burun çizgisinde, dudak üzerinde ve kaş altlarında kör edici parlaklıkta aydınlatıcı uygulamalarını görüyorduk. En parlak ve uzaydan bile görünebilecek o aydınlatıcıyı bulmak için yarışa girilmişti resmen! 2021’de ise tamamen doğal, içten gelen bir ışıltı elde etmek önemli. Artık likit aydınlatıcılar fondöten ile karıştırılarak kullanılıyor, daha doğal bir etki yakalamak için de sadece elmacık kemikleri üzerine bir çizgi halinde değil, yanak ve şakaklara doğal bir şekilde dağıtılıyor. Bu etkiyi tek seferde veren Maybelline Master Strobing Liquid Likit Aydınlatıcı'yı mutlaka denemelisin. Bu likit aydınlatıcıyı fondöteninle karıştırabilir, makyajın son adımında yüzünü aydınlatmak için kullanabilirsin. Etkisi son derece doğal ama bir o kadar da güçlü!

2016 vs. 2021: Dudak makyajı

2016 vs. 2021: Dudak makyajı

2016’yı şöyle bir düşününce aklımıza ilk olarak likit mat rujlar geliyor. En matı ve en kalıcısı derken bir çoğumuzun elinde onlarca renk likit mat ruj birikmiş olabilir! Şaka bir yana likit mat rujlar hiçbir zaman popülerliğini kaybedeceğe benzemiyor fakat 2021’de lip glosslar ise gittikçe popülerleşiyor.

Dudaklara parlak ve dolgun etki veren, daha doğal görünmelerini sağlayan lip glosslar gerçekten de çok popülerler. Maybelline Lifter Gloss rujlar ise, bugüne kadar denediğimiz en iyi lip glosslardan biri. Hyaluronik asit içeren formülleriyle dudakların daha dolgun görünmelerini sağlıyor, lifting etkisi veriyorlar. Nude ve pembe tonları ise gerçekten de her makyajda kullanılabilir, tüm stillere ve cilt tonlarına uyacak cinsten. Dudakları nemlendirme ve dolgunlaştırma özelliği ile birlikte, verdikleri doğal parlaklık ise bir harika!

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön