loader

Allık Nedir? Nasıl Sürülür?

Favoriye Ekle

Ten makyajını bir anda canlandıracak allık ve allık kullanımı ile ilgili tüm bilmen gerekenler…

Ne kadar makyaj yaparsan yap yine de aynada kendini solgun mu görüyorsun? Sorun senin fazla beyaz tenli olmanla ilgili değil de allık kullanmamanla ilgili olabilir. Kendini hem aynada hem de arkadaşlarınla bir araya geldiğin o günün sonundaki çekilen fotoğraflarda çok daha canlı görebilmenin sırrını açıklıyoruz. Üstelik “allık nedir?”, “allık çeşitleri nelerdir?”, “allık ne işe yarar?” gibi tüm kilit soruların cevaplarını da yanıtlıyoruz. Hazırsan, başlayalım!

Allık Nedir?

Allık Nedir?

Makyajın vazgeçilmez parçalarından biri olan allık, yüzü ısıtmak ve solgun görünümü yok etmek amacıyla kullanılan makyaj ürünlerinden biridir. Pembe tonlarından, şeftali, kahve ve bronz tonlara kadar pek çok renk çeşidi bulunan allıklar, kişinin ten rengi ve makyajında tercih ettiği tonlara uyacak şekilde seçilmelidir. Ayrıca allık, yüzü ısıtmanın yanı sıra, güneşten yanmış görünümü sunmak ve cilde lifting etkisi kazandırmak için de kullanılabiliyor. Elbette ki bu görünümleri yakalayabilmek için yüz bölgesinde farklı alanlara uygulama yapılması gerekiyor.

Allık Ne İşe Yarar?

Allık Ne İşe Yarar?

Bahsettiğimiz gibi makyajda allık kullanımının sebebi aslında yüzü ısıtıp, solgun görünümü ortadan kaldırmak. Ancak bunun dışında allıkların;

·      Yüz hatlarını belirginleştiren kontür uygulamasının etkisini artırmak,

·      Tenin doğal parlaklığını yansıtmak,

·      Güneşten yanmış etkisi yaratmak,

·      Lifting etkisi yakalayıp cildi daha yukarı taşımak

için de kullanıldığını biliyoruz. Yani tek bir allıkla, cildinde birden fazla etki yakalaman mümkün!

Allık Çeşitleri Nelerdir?

Allık Çeşitleri Nelerdir?

Gelelim piyasada bulabileceğin allık çeşitlerine. 😊

1.    Pudra Allık: Toz allık olarak da biliniyor. En sık tercih edilen allık çeşitleri arasında yer alan bu form, açılı allık fırçaları ile uygulanıyor. Top versiyonu da bulunan pudra allıklar, yoğun pigmentlerinin yanı sıra formları nedeniyle uçucu olabiliyor.

2.    Likit Allık: Şu aralar en sık tercih edilen allık çeşitlerinden. Tüp ya da oje benzeri şişelerde yer alan bu likit allıklar, ciltte en kolay dağılan ürünler arasında yer alıyor. Ayrıca likit formu, onu toz allıklara göre daha kalıcı yapıyor.

3.    Krem Allık: Allık çeşitleri arasında yine son dönemin öne çıkan formlarından olan krem allıklar da kalıcılığı ile dikkat çekiyor. Fırça, parmaklar ya da makyaj süngeri ile uygulanabilen bu krem formundaki allıklar da cilt ile bütünleşerek doğal bir görünüm sunan ürünlerden.

4.    Serum Allık: Son dönemde cilde bakım yapan makyaj ürünlerini çok sık duyar olduk. Yeni furya ise serum etkisi sağlayan allıklar. Cildi gün boyu nemlendirme etkisi sunan bu allık çeşidi de yine likit formda tasarlanıyor. Üstelik epey de kalıcı. 😊

Editörün önerisi: Cildi gün boyu nemlendiren ve bakım yapan serum allık önerimiz Nyx Professional Makeup Bare With Me Luminious Cheek Serum Allık. Tremalla mantarı ve kombucha özü içeren bu serum allıklar, 3 farklı renk seçeneği ile sunuluyor. Uyguladığımız ilk anda yanaklarımızda etkisini gördüğümüz bu allıklar, gün boyu cildimize nem sağlarken; pürüzsüz bir görünüm ve doğal bir bronzluk da kazandırıyor. Üstelik içerisindeki tremella mantar özü, hyaluronik asidin 5 katı kadar daha fazla nemin yanaklarımıza hapsolmasını sağlıyor. Bulaşma yapmayan ve kalıcılığını uzun süre koruyan bu serum allıkları çok seveceğinden eminiz. 

Allık Nasıl Sürülür?

Allık Nasıl Sürülür?

En merak edilen soruya gelelim şimdi de. Çoğunlukla yanlış fırça ve teknik kullanımı sebebiyle yanaklarda istediğimiz o canlı renk görünümünü elde edemeyebiliyoruz. Ancak sana aşağıda sunacağımız ipuçları ile doğru allık nasıl sürülür öğrenmiş olacaksın.

Allık sürümüne geçmeden evvel, nasıl bir allık seçtiğine de dikkat etmelisin. Çünkü allık sürümü seçilen allığın çeşidine göre farklılık gösterecektir, unutma. O halde ilk teknikten başlayalım! 😊

Toz Allık Sürümü

Toz Allık Sürümü

Seçimin toz allıklardan yanaysa, o halde kendine mutlaka bir allık fırçası edinmelisin. Allık fırçası seçerken de yumuşak kıllı olmasına ve mümkünse açılı bir fırça seçmeye özen göstermelisin. Bir miktar fırçaya aldığın allığı cildine uygulamadan evvelse üfleyip, fazlasını üzerinden atmayı unutma. Bu sayede çok daha doğal bir görünüm elde edeceksin.

Allığı cildine uygulamadan önce aynaya bakıp hafifçe gülümsemelisin. Bu işlem elmacık kemiklerinin ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Ardından fırçayı, yanaklarının ortasından şakaklarına olacak şekilde uygulayabilirsin. Lifting etkisi ile yüzünü daha yukarı taşımak istersen de allığı elmacık kemiklerinden şakaklarına olacak şekilde uygulayabilirsin. Diğer taraftan, güneşte yanmış bir etki yakalamak istiyorsan da allığı hem yanaklarına hem de burun kemerine uygulamalısın. Tabii bu etki için pembe bir allık seçmeni tavsiye ediyoruz.

Editörün önerisi: Yaz aylarında bizim kullanmayı en sevdiğimiz pembe tonlu toz allık L’oréal Paris Mellon Dollar Baby Allık oluyor. Mis gibi karpuz kokusu ile başımızı döndüren bu pudra formlu allık, evrensel bir renge sahip. Bu sayede her cilt tonuna uygun bir allık olduğunu söyleyebiliyoruz. Ayrıca ciltte doğal bir etki bırakması ise onu tercih etme nedenlerimiz arasında. Mat bitişli ve ciltte kolaylıkla dağılan bu allık ile sen de cildine doğal bir güneş yanığı görünümü kazandırabilirsin.

Ürünü buradan inceleyebilirsin.

Likit Allık Sürümü

Likit Allık Sürümü

Bu formdaki allıklarla ilgili belki de en merak edilen konulardan biri “likit allık nasıl sürülür?” sorusu oluyor. Likit allıklar, tüp şişelerinin içerisinde ve sıvı formlu oldukları için aslında sürümü en kolay allık çeşitlerinden biri. İster parmak uçlarınla istersen de açılı allık fırçası yardımı ile bu allıkları sürebileceğini belirtelim. Tek yapman gereken bir miktar likit allıktan alarak, yanaklarına birkaç küçük nokta halinde bırakmak. Parmak uçların ya da fırça ile ürünü yine dairesel hareketlerle yanaklarından, şakaklarına doğru yedirebilirsin. Lifting ve güneş yanığı etkisi için de yukarıda bahsettiğimiz bölgelere aynı şekilde allık uygulaması yapabilirsin.

Editörün önerisi: Sana bu noktada sunmak istediğimiz likit allık önerisi ise Maybelline New York Cheek Heat allıklar oluyor. Cildimize son derece doğal bir etki veren ve iz bırakmadan mükemmel şekilde dağılan formları ile bu allıklar bizim kalbimizi çalmayı başarıyor. Üstelik 6 farklı renge sahip olmaları ile her zevke hitap ediyor. Sen de likit allık arayışındaysan ve bir türlü hangi ürünü alacağına karar veremiyorsan Maybelline’in bu allıklarına mutlaka bakmalısın. Uzun süre kalıcı olması, hemen dağılabilen bir forma sahip olması ve doğal bir etki bırakması ile çok sevdiğimiz bu allıklardan senin de memnun kalacağı düşünüyoruz. 

Krem Allık Sürümü

Krem Allık Sürümü

Krem allıklar da likit allıklara oldukça benziyor. Parmak uçları, fırça ya da nemli sünger ile uygulama yapılabilen krem allıklarda da aynı tekniklere başvurabilirsin. Ayna karşısında hafifçe gülümseyip, ortaya çıkardığın elmacık kemiklerini gördükten sonra yanaklarının ortasından şakaklarına doğru uygulama yapmanı öneriyoruz. Nemli makyaj süngeri ile bu uygulamanın, mükemmel bir sonuç verdiği konusuna da ayrıca parantez açmak istiyoruz. Ancak yine de tercih senin.

İşte şimdi ten makyajını canlandırmaya hazırsın! 😊

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön

İlgini çekebilecek makaleler