loader

Allık uygularken en sık yaptığımız 6 hatayla yüzleşme zamanı

Favoriye Ekle

Yaz ayları yaklaşırken cildimize renk ve enerji veren allıkları sürmeden dışarı çıkamaz olduk. Yorgun ve cansız halimizi bir fırça farbesi ile silip süpüren allıklar, yanlış kullanıldığında maalesef kötü sonuçlar doğurabiliyor. Sokakta veya çevremizde gördüğümüz 'aşırı' makyaj yapan kadınların %90'ı sadece yanlış allık uyguladıkları için 'fazla' makyaj yapmış gibi görünüyorlar. Sen de allığını sürerken hata yapmamak için aşağıdaki maddelere göz atmalısın.

Fazla allık uygulamak

Allığını fazla sürmek, makyajının tamamını hatalı gösteren bir uygulamalıdır. Bunun önüne geçmek için, allığını makyaj fırçasına aldıktan sonra önce bir peçeteye fazlalığını al ve daha sonra allığını uygula. Sadece bir veya iki fırça darbesi cildinin renklenmesi için yeterli olacaktır.

Allığı yanlış yere uygulamak

Allığını çok aşağı veya yukarı uygulamak, en sık yapılan makyaj hatalarının başında geliyor. Sen de yüz şekline uygun olarak allığını elmacık kemiklerinin üzerine veya bir tık aşağısına uygulamalısın. Allığının elmacık kemiklerinin yukarısına geçmesine izin vermemelisin.

Allığını çizgi şeklinde uygulamak

Allığını elmacık kemiklerine uyguladıktan sonra mutlaka dağıtmalısın. Yüzünün ortasında iki çizgi görünmesini istemezsin, değil mi? Bunun için allığını uyguladıktan sonra, temiz bir dağıtma fırçası ile allığını kulak çizgine doğru yuvarlak hareketlerle iyice dağıtmalısın.

Doğru allık seçimi

Allık denilince aklımıza ilk olarak toz allıklar gelse de, 3 farklı allık çeşidi vardır. Sen de ihtiyacına ve cilt tipine göre en doğru allığı seçmelisin.

Krem allık: Özellikle kuru ciltlilerin en sevdiği allık çeşitlerinin başında gelen krem allıklar, oldukça kalıcı ve canlı bir yapıya sahiptirler.

Toz allık: Her cilt tipine uyan toz allıklar, her makyaj çantasının olmazsa olmazıdır. Bizim tavsiyemiz toz allıkları, makyaj fırçası ile uygulamandan yanadır.

Likit allık: Daha sıvı yapıdaki bu allıklar, doğal görünen makyaj stilleri için oldukça uygundur. Strobing trendi ile popüler olan likit allıklar, dudak parlatıcısı olarak da kullanılabiliyor.

Fırça seçimi

Allığını uygularken kullandığın fırça, en az allık kadar önemlidir. Allığını cildine iyice yaydıktan sonra pamak hareketlerin ile daha doğal görünmesini sağlayabilirsin.

Doğru allık rengi

Allık rengi seçmek en zor aşamalardan biridir. Dergide gördüğün veya arkadaşına yakışan 'o' renk sana o yakışmayabilir. Bunun için ten rengine uygun allıklar tercih etmelisin.

Açık tenli kadınlar: Açık pembe, inci tonlarındaki allıklar açık tenli kadınlara daha çok yakışıyor.

Buğday tenli kadınlar: Şeftali ve koyu pembe tonlarındaki allıklar ile daha canlı görünecekler.

Esmer tenli kadınlar: Esmerler için koyu vişne, ahududu tonları daha uygundur.

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön

İlgini çekebilecek makaleler