loader

Alp Kavasoğlu ve Şule Karaok ile 1920’ler Makyajı

Favoriye Ekle
Alp Kavasoğlu ve Şule Karaok ile 1920’ler Makyajı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte içimi saran heyecan bende 1920’lere dönme isteği uyandırdı. Benimle 20’lere dönmeye hazır mısın?

Uzun saç görmenin neredeyse imkânsız olduğu, aksesuar olarak büyük taşlar ve abartılı tüylü tokaların kullanıldığı 1920’lerde göz alıcı her şey kadınların stillerini tamamlayan önemli parçalardı. Peki, ya 1920’lerde makyajlar nasıldı? İşte bu sorunun cevabını öğrenmek Alp Kavasoğlu beni 1920’lere götürdü ve muhteşem bir dönem makyajı yaptık! Sen de benimle birlikte 1920’lere dönmek istiyorsan hadi hemen videomuzu izle! 

Koyu ve Çarpıcı Gözler 

1920’ler de göz makyajı denince aklıma ilk olarak tek renk kullanılan koyu göz makyajları geliyor. O zamanlar her şeyin ben buradayım diye bağıranı makbul olduğu için biz de koyu tonlarda bir göz makyajı yapmayı planlıyoruz. Ve Maybelline New York Color Tattoo Creme De Rose far bazı ile göz makyajını yapmaya başlıyoruz. Makyaja devam ederken dönem makyajı yapmanın en sevdiğim taraflarından birini daha keşfediyorum. Zamanla güzellik algısının ne kadar çok değişebileceğine şahit olmak.

Günümüzün doğal, badem gözlü görünümü amaçlayan makyajlarının aksine 1920’lerde koyu ve gözleri aşağı doğru çeken makyajlar modaymış. Biz de ilk olarak içerisinde hem siyah tonlarının hem de sıcak tonların bir arada bulunduğu Maybelline New York The Nudes Far Paletindeki açık tonlarla başlayıp koyu gri ve siyaha doğru göz kapaklarındaki koyuluğu yoğunlaştırıyoruz. Aradığımız yoğunluğa ulaştıktan sonra göz makyajını dinlenmeye bırakıp ten makyajına geçiyoruz.

Porselen gibi Pürüzsüz Ten 

20’ler makyajı hakkında bir konuya daha değinmek istiyorum. O zamanların kadınları ten renklerini olduğundan daha açık ve porselen gibi göstermek için makyajlarında beyaz pudra kullanırlarmış. Şimdilerde bronzer ve highlighterlar için delirdiğimizi düşünürsek yine kökünden değişim gösteren bir makyaj trendi değil mi? Aradığımız pürüzsüz ten makyajına ulaşmak için öncelikle fondöten fırçası yardımıyla Maybelline New York Fit Me Matte and Poreless Fondöteni cildime yediriyoruz. Sonrasında sıra concealera geliyor. Yine cilt rengimden açık bir ton tercih ederek Maybelline New York Master Conceal Kapatıcıyı makyaj süngeri yardımıyla göz altlarıma uyguluyoruz. Ten makyajına başlarken söylediğimiz gibi, 20’lerde pudra kullanılmayan bir makyaj düşünülemezmiş çünkü porselen gibi bir cilt çok karakteristik bir özellik olarak görülüyormuş. Bu yüzden Maybelline New York Master Fix Makyaj Sabitleyici Transparan Pudra ile makyajımı sabitliyoruz. 

Yay gibi Kaşlar

20’lerde kadınlar sokağa çıkmadan ya da bir davete katılmadan önce çok özenli bir hazırlık içerisine girerlermiş. Daha önce de bahsettiğim gibi ne kadar çok dikkat çeken detay, o kadar iyi bir görünüm. O dönemin makyajlarında da en göze çarpan detaylardan biri de yay gibi kaşlar Günümüz trendi doğal ve kalın kaşların aksine o dönemde bazı kadınlar kaşlarının tamamını alarak siyah kalem ile yarım ay şeklinde kendilerine kaş çizerlermiş. Biz de bu görünüm için kaşlarımı full kapatıcı bir fondöten yardımıyla kapattıktan sonra, Maybelline New York Brow Precise Micro Pencil Kaş Kalemi ile yarım hilal şeklinde incecik bir kaş çiziyoruz. Bu adımdan sonra kendimi gerçekten 20’lerde hissetmeye başlıyorum! 

Sonrasında göz kapaklarımın iç kısmına ve üst göz kapağımın üzerine Maybelline New York Master Drama Siyah Göz Kalemi uyguluyoruz. Bu adımda da yine gözleri düşürmeyi amaçlıyoruz. Son adıma geçmeden önce kirpikleri unutmuyoruz. Gelmiş geçiş en iyi maskaralardan biri olan Maybelline New York Big Shot Maskara’yı kirpiklerime bolca uyguluyoruz! 

Ortada Buluşan Dudaklar

20’ler makyajının en eğlenceli adımlarından biri de dudaklar! O dönemde dolgun ve çarpıcı dudak anlayışı biraz farklıymış. Dudakların orta kısımlarını büyütüp kenarlara doğru incelen dudak makyajları çok modaymış. Biz de Maybelline New York Super Stay Matte Ink Likit Mat Ruj Pioneer 20’nin çarpıcı rengi ile kırmızı ve süper mat dudaklar elde etmeyi amaçlıyoruz. Dudaklarımın orta kısmının biraz dışına çıkarak ve dudaklarımın kenarlarına doğru yoğunluğu azaltarak ruju uyguluyoruz. Şimdi de tam bir küçük hanım oldum!

Al Yanaklar 

20’ler zamanında daha kontürden, draping tekniğiyle yapılan makyajlardan kadınlar bir haberken al al yanaklar çok modaymış. Aradığımız al yanaklara kavuşmak için Maybelline New York Master Blush Allık Paletindeki renkleri karıştırarak allık fırçası ile yanaklarıma bol bol allık uyguluyoruz. Ve artık makyajım hazır!

Ben kendimi bu görünümde sanki 20’lerin ortasından gelmiş gibi hissediyorum. Eğer sen de bir gün o döneme gitmek isteyip bu makyajdan ilham alarak makyaj yaparsan #makyajselfiem etiketini kullanarak fotoğraf paylaşmayı sakın unutma!

Bir sonraki videoda görüşmek üzere!

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön