üye ol
Makyaj.com’a hoş geldin!

E-Posta adresindeki linke tıklayarak giriş yapıp devam edebilirsin.

Arap Makyajı Nasıl Yapılır?

Favoriye Ekle
Arap Makyajı Nasıl Yapılır?

Makyaj trendlerin ardı arkası kesilmiyor. Son günlerde sosyal medyada çıkan Arap makyajı konusuna daha fazla sessiz kalamadık ve bu makyaj stiline Makyaj.com ile birlikte el atmaya karar verdik!

Kalın ve iddialı eyeliner görünümlerinin, pürüzsüz ten makyajının ve tabii ki Arap makyajının olmazsa olmazı kontür tekniğini bir araya getirerek sizler için Arap makyajı videosu hazırladım. Makyaj.com ile birlikte çektiğimiz bu videoda hem çok severek kullandığım ürünleri sizlerle paylaştım, hem de Arap makyajında dikkat etmeniz gereken noktaları açıkladım. Sen de Arap makyajıyla büyülü bakışlara sahip olmak istiyorsan bu videoyu mutlaka seyretmelisin. 

Hazırlık aşaması: Nem takviyesi

Arap makyajında hepimizin bildiği üzere yoğun ten makyajı yapılıyor. Ten makyajına geçmeden, cildimi bu adıma hazırlamak ve gün boyu ışıl ışıl görünmesini sağlamak için cildime nem takviyesinde bulunuyorum. 

Makyaja başlamadan önce Lancôme Advanced Genifique Serum'u avucuma bir pompa kadar döküyorum. Elimde biraz ısıtıp tampon hareketlerle cildime uyguluyorum. Anında cildimi ferahlatan ve sağlıklı görünüm sunan bu serum sayesinde Arap makyajım tıpkı onlar gibi kusursuz görünecek. 

Ten makyajı: Pürüzleri gizle

Arap ten makyajında aklımızda kalan en önemli şeylerden biri pürüzsüz görünüm. Ben de onlar gibi görünmek için en güvendiğim ten makyajı ürünlerinden yardım istiyorum.

Fondöten olarak L'Oréal Paris Infaillible Shaping Sticks fondötenini tercih ediyorum. Doğal ve yoğun kapatıcılığı olan bu stick fondöten sayesinde cildimdeki tüm kusurları gizliyorum. Makyaj fırçasıyla yuvarlak hareketlerle dağıtarak doğal ve aynı zamanda yoğun kapatıcı bir bitiş sağlıyorum. 

Kapatıcı olarak da Maybelline New York Fit Me! kapatıcısıyla göz atlarımı aydınlatıyorum. Arap makyajlarında dikkatimi çeken aydınlık görünümü yine bu ürünle yakalıyorum. Kaş altlarımı da aydınlatarak göz makyajımın ön plana çıkmasını sağlayacağım. 

Makyajımı sabitlemek için L'Oréal Paris True Match Minerals Matlaştırıcı Pudrası ile T bölgemi ve göz kapaklarımı sabitliyorum. Böylece gün içinde oluşabilecek yağlanmanın önünü şimdiden kesiyorum. 

Arap makyajının olmazsa olmazı: Kontür uygulaması

Arap makyajlarının kilit noktasından biri kontür uygulaması oluyor. Yoğun kontür görünümünü sevenler makyajın bu kısmını dikkatlice dinlemeli! Arap makyajının kontür tekniği açıklıyorum. 

Arap stili kontür için hem krem hem de pudra yapıda kontür paletlerine ihtiyacın olacak. Bu ikisini bir arada bulunduran Urban Decay Naked Skin Shapeshifter paletini kullanıyorum. Öncelikle krem yapıdaki kontür ürünlerinden en koyu rengi elmacık kemiklerimin altına oturtuyorum ve yüzümün ortasına kadar eğik bir şekilde sürüyorum. Burun kontürün de ise burun kemiğimin iki yanına kontür uyguluyorum. Alın çizgime ve çene kemiğime de kontür uyguladıktan sonra kontür çizgilerini dağıtarak daha doğal bir görünüm elde ediyorum. 

Aynı kontür paletinin içinde pudra kontür ürününü fırçama alarak krem kontürümün üzerinden tekrar geçiyorum. Böylece yaptığım kontürün etkisini arttırıp, sabitlemiş oluyorum. 

Urban Decay Naked Skin Shapeshifter paletinin içindeki açık renkli pudrayla göz altıma hafif baking yapıyorum. Aydınlık bölgelerin aydınlığını arttırıyor ve sabitlenmesini sağlıyorum.

Kaş stili: Kalın ve kavisli

Arap kadınlarının kaşlarına hepimiz bayılıyoruz! Onlar gibi dolgun ve hacimli kaşlar yapmak için L'Oréal Paris Paradise Brow Pomade'in Dark rengini kullanıyorum. Kesik uçlu kaş fırçası yardımıyla kaşlarımı alttan çizmeye başlıyorum.  Arap kaşlarında doğallığa yer yok. Bu nedenle ben de kaşlarımın aralarındaki boşlukları iyice doldurarak kaşlarıma dolgun bir hava katıyorum. Kaşlarımın, göz makyajımla uyumlu olması için kavis bölgesini de ön plana çıkarıyorum. 

Arap stili göz makyajı: Işıltılı far ve iddialı eyeliner

Arap kadınlarının göz makyajı her daim büyüleyicidir. Ben de bu büyülü efekti yakalamak için ışıl ışıl bir far paletinden yardım alıyorum: Maybelline New York Total Temptation paletini kullanacağım. 

Far paletindeki toprak rengi farı alıp gözümü gölgelendiriyorum. Kaş kemiğimden gözlerimin dış köşesine kadar uyguladığın far sayesinde gözlerime hem derinlik kazandırıyorum hem de göz makyajım için zemin oluşturuyorum. Far paletindeki turuncu tonlarındaki rengini katlanma bölgesine uygulayarak göz makyajıma sıcak bir hava kazandırıyorum. Açık somon rengiyle de gözlerimin iç kısımlarını dolduruyorum. Katlanma bölgesinin altından göz kapağımın üzerine doğru L'Oréal Paris Infaillible Pomade Concealer uygulayarak gözlerimi kesiyorum. Kapatıcı sürdüğüm yerine üzerine Maybelline New York Total Temptation paletindeki ışıltılı şampanya ve altın farı karıştırarak sürüyorum. Kaşlarımın altını da ışıtılı farla aydınlatarak göz makyajımı ön plana çıkarıyorum.

Arap stili eyeliner için kullanışlı bir eyelinera ihtiyacım var. Maybelline New York Sensational Liner'ın eğik ucu ve keçeli ucu sayesinde bu eyelinerı sen de kolayca yapabilirsin. Kirpik dibinden ince bir çizgi çizerek şablon oluştur. Kalın eyeliner stili için inceden başlayıp kalına doğru ilerlemelisin. Arap göz makyajının imza stili olan görünüm için eyelinerını göz pınarlarına kadar ilerletmelisin. Daha yoğun bakışlar için hem alt hem de üst kirpiklerini L'Oréal Paris Infaillible Gel Crayon Black ile doldurmalısın. 

Bakışları üzerinde topla: Takma kirpik etkisi

İddialı göz makyajının tamamlayacısı tabii ki iddialı kirpikler olmalı. NYX Professional Makeup Wicked Lashed takma kirpikleri göz boyuna göre ayarla ve kirpiklerinin üzerine yapıştır. Kirpiklerinin rengini eşitlemek ve ekstra hacim katmak için Urban Decay Troublemaker maskarayı hem alt hem de üst kirpiklerime sürüyorum. 

Işıltı etkisi: Daha fazla aydınlatıcı

Makyajımın daha aydınlık ve daha canlı görünmesi için hem aydınlatıcı hem de allık renkleri içeren bir palete ihtiyacım var. Bu aralar elimden düşürmediğim NYX Professional Makeup Born to Glow Highlighter Palet'in içindeki pembe allığı yanaklarımın üzerinden saş diplerime kadar yuvarlak hareketlerle uyguluyorum. 

Aydınlatıcıya gelince, aynı paletin içindeki aydınlatıcı renklerini karıştırarak ten rengime uygun bir ton elde ediyorum. Aydınlatıcı fırçasıyla, elmacık kemiklerimin üzerine, biraz çeneme, burun kemiğime ve hafifçe burun üstüme uyguluyorum. Aydınlatıcımın daha yoğun görünmesini istediğim için makyajımın üzerine Urban Decay All Nighter sabitleme spreyini sıkıyorum. Sprey henüz ıslakken aydınlatıcımı tekrar elmacık kemiklerimin üzerine sıkarak ışıl ışıl bir görünüm yakalıyorum. 

Işıltını dengele: Mat dudaklar

Bu kadar ışıltılı makyaj yaptıktan sonra dudaklarında mat ve sade bir görünüm yakalamalısın. Arap makyajlarında en çok nude dudaklar karşıma çıkıyor. Ben de bu görünümü elde etmek için öncelikle Lancôme Le Lip Liner 326 Natural Mauve rengiyle dudaklarımı çerçeveliyorum. Daha sonra Maybelline New York Superstay Matte Ink Unnude 65 Seductress rengini dudaklarıma uyguluyorum.

Benim Arap makyajım bu şekilde! Daha fazla makyaj videosundan ilham almak için Makyaj.com'un Youtube sayfasını ziyaret etmeyi unutma.  

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?
Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön