0

Diğer kullanıcıların yaptığı popüler aramalar

cilt bakımıdudak
Ara

Favori Ürünler

Tümünü Gör
loader

Artık Geride Bırakman Gereken 10 Makyaj Hatası

Favoriye Ekle

Artık geride bırakman gereken tüm makyaj hatalarını bir araya getirdik!

Belki makyajda “kesin doğrular” yok ama bazı makyaj uygulamaları da yüzde yanlış bir ifadeye sebep olduğu için “makyaj hataları” kategorisine giriyor. Herkesin kendi yüz şekline ve cilt yapısına göre zamanla alışkanlık haline getirdiği makyaj yöntemleri olabilir. Sadece, biliyorsun ki cildinin çok daha canlı görünebileceği, yüzündeki güzel noktaları daha doğru bir şekilde vurgulayabileceğin makyaj yöntemleri de var. İşte tam da bu yüzden, geride bırakman gereken belli başlı makyaj hatalarını bir araya getirdik. Bu hataları bıraktıktan sonra, kusursuz makyajın kapılarının sonuna kadar açılacağından emin olabilirsin!

1. Cildini makyaja hazırlamamak

1 Cildini makyaja hazırlamamak

Cildi hazırlamadan makyaja başlamak, artık tamamen geride bırakman gereken bir makyaj hatası. Cildi nemlendirmenin ne kadar önemli olduğunu her fırsatta söylüyoruz, aynı şey makyaja başlamadan önce de geçerli. Cildini makyajdan önce bir

makyaj bazı

ile iyice nemlendirebilir, cilt problemlerine yönelik uygulamalar yapabilirsin. Böylece ten ürünleri cildinde çok daha kusursuz duracak

Makyaj bazı önerisi: Maybelline Master Prime Nemlendirici Makyaj Bazı

2. Çok fazla fondöten sürmek

2 Çok fazla fondöten sürmek

Yüzündeki kusurları gizlemek için fondöteni yoğun bir şekilde uygulamak, o kusurların çok daha dikkat çekici bir hal almasına neden olabilir. Bu yüzden, cildinin daha doğal görünmesini sağlamak için ince yapılı ama kapatıcılığı da yüksek olan bir fondöten tercih edebilirsin. Bu fondöteni yüzüne yoğun bir şekilde uygulamak yerine, daha yüksek kapatıcılığa ihtiyacın olduğunu düşündüğün yerlere kapatıcı uygulayabilirsin.

Doğal fondöten önerisi: Maybelline Fit Me! Matte + Poreless Fondöten

Ürünü buradan inceleyebilirsin.

3. Aydınlatıcıyı şerit halinde uygulamak

3 Aydınlatıcıyı şerit halinde uygulamak

Işıldamayı hepimiz çok seviyoruz ama aydınlatıcıdan doğal bir sonuç elde etmek için de bazı yöntemler var. Örneğin, yoğun ışıltı elde etmek istediğimiz zamanlarda, elmacık kemiklerinin üzerine bolca aydınlatıcı uygulamak bazen iyi sonuç vermeyebiliyor. Elmacık kemiklerinin üzerine şerit halinde aydınlatıcı uygulamak aslında bir makyaj hatası. Cildin kendi ışıltısını ön plana çıkarmak için aslında aydınlatıcını şakaklarından yanaklarına doğru doğal bir şekilde dağıtmalısın. Gerekirse kaşlarının altına da aydınlatıcı uygulayarak doğal görünmesini sağlayabilirsin.

Aydınlatıcı önerisi: Maybelline Chrome Extreme Aydınlatıcı – 200 Diamond Glow

4. Kontürü iyi dağıtmamak

4 Kontürü iyi dağıtmamak

Yapabileceğin en kötü makyaj hatalarından biri de kontürü iyi dağıtmamak.

Kontür uygulamasında

doğal bir sonuç elde etmediğinde, yüzünü yanlış bir şekilde boyutlandırmış olacaksın, bu yüzden de ifaden değişecek. İşte bunun önüne geçmek için, özellikle elmacık kemiklerine kontür pudrası uygularken azdan çoka doğru gitmeye ve hep yukarı doğru dağıtmaya dikkat etmelisin.Kontür pudrası önerisi: Maybelline City Bronzer – 200 Medium Cool

5. Kaşları çok keskin ve kalın şekillendirmek

5 Kaş kalemi rengini doğru seçmemek

Doğal ve belirgin kaş modelleri, makyaj trendleri arasında gittikçe popülerleşiyor. Kaş kalemiyle keskin ve koyu bir şekilde boyanmış kaşlar artık tarihin tozlu raflarına gömüldü. Artık doğal ama belirgin kaş modelleri moda. Bunun için ince uçlu kaş kalemlerini tercih edebilir, boşlukları doldururken doğal kaş kıllarını taklit edebilir, doğal bir bitiş için de son adımda kaşlarını kaş fırçası ile tarayarak dağıtabilirsin.

Kaş kalemi önerisi: Maybelline Brow Ultra Slim Kaş Kalemi

6. Farı iyi dağıtamamak

6 Farı iyi dağıtamamak

“Farları iyi dağıtamamak” bize sorarsan artık tamamen geçmişte kaldı. Hem far fırçaları hem de farların yapıları artık o kadar iyi ki, kusursuz bir göz makyajı için profesyonel olmaya gerek kalmıyor. Tek ihtiyacın olan yumuşak formüllü, yüksek pigmentli farlara sahip olan bir far paleti. Farlar birbirleriyle uyumlu ve iyi karıştığında, gerçekten hiç zorlanmadan adeta bir makyaj artisti gibi göz makyajı yapabilirsin. Sen yine de özellikle katlanma bölgesinde farını iyice dağıtmayı ihmal etme!

Far paleti önerisi: Maybelline The Nudes of New York

Ürünü buradan inceleyebilirsin.

7. Birbirine yapışmış kirpik görünümü

7 Birbirine yapışmış kirpik görünümü

Yoğun, hacimli ve kıvrık bir kirpik görünümü elde etmek için öyle kat kat üst üste maskara uygulamak, bu yıl geride bırakman gereken bir diğer makyaj hatası. Maskarayı çok fazla üst üste uyguladığında ister istemez, ürün yoğunluğu sebebiyle kirpiklerin birbirlerine yapışabilir. Daha hacimli ve yoğun kirpik görünümüne sahip olmak istersen, topaklanmış, birbirine yapışmış ve ağırlaşmış kirpiklere sahip olabilirsin. Bunun yerine tek seferde kirpiklerini dipten kaldıracak, kıvıracak, daha uzun ve hacimli görünmesini sağlayacak, kirpik liftingi etkili bir maskara kullanabilirsin.

Kirpik liftingi etkili maskara: Maybelline Falsies Lash Lift Maskara

8. Bulaşmış eyeliner görünümü

8 Bulaşmış eyeliner görünümü

Eyeliner çekmek, makyaj modelleri arasında belki de en zor olanlarından biri ama bu kolay eyeliner çekmeni sağlayacak makyaj malzemeleri de var. Eyeliner çekerken yapacağın hatalar; eyelinerı göz kapağını çekerek uygulamak, düzeltmeye çalışırken daha da kalınlaştırmak gibi şeyler ve bunları çoktan geride bıraktığını düşünüyoruz. Doğru eyeliner seçimi ise artık daha çok dikkat etmen geren bir konu: öncelikle kullandığın eyelinerın yoğun pigmentli olması ve tek seferde opak bir görünüm veriyor olması gerek. Diğer önemli bir nokta ise formülünün kalıcı olması. Yani sabitlendikten sonra gün içerisinde dökülmemesi veya göz kapağına bulaşmaması gerek. Kusursuz eyeliner uygulaması için gerisi tamamen senin bileğine kalmış!

Eyeliner önerisi: Maybelline Hyper Easy Liner

9. Yanlış kapatıcı seçimi yüzünden yorgun görünüm

2020'de Artık Geride Bırakman Gereken 10 Makyaj Hatası_1

Kapatıcılar, aslında makyaj malzemelerimiz arasındaki en büyük kurtarıcılarımız. Cildimizdeki kusurları gizleyen, göz altı morluklarımızı gizleyip çok daha doğal ve enerjik bir ifade veren bu sihirli makyaj malzemeleri aslında yanlış kullanıldığında tam tersi etki edebiliyorlar. Örneğin cilt tonundan daha koyu bir aydınlatıcı uygulamak, çok daha yorgun bir görünüme neden olabilir. Bu yüzden kapatıcını göz altlarına uygularken, cilt tonundan 1 ton daha açık bir renk tercih edebilirsin. Böylece cildine daha aydınlık bir etki verebilir ve enerjik görünebilirsin.

Kapatıcı önerisi: Maybelline Instant Anti Age Eraser Kapatıcı

10. Çok fazla pudra uygulamak

10 Çok fazla pudra uygulamak

Uzun süre emekler vererek dikkatle yaptığımız makyajımızın, gün boyu dayanmasını beklemek hiç de mantıksız değil. Hepimiz makyajımızın bütün gün bozulmadan kalmasını istiyoruz, özellikle de ten makyajımızın. Bu yüzden de makyajımızı sabitlemek için pudralara yöneliyoruz. Yüksek kalıcılık için olması gerekenden daha fazla pudra uygulamak, ciltte yapay bir görünüme sebep olabiliyor. Bu yüzden ten makyajını iyi bir şekilde sabitlemek, aynı zamanda da doğal bir sonuç elde etmek için transparan pudralardan yardım alabilirsin. Beyaz renkli bu pudralar çok ince yapılı oldukları için yüzde varlıkları hiç belli olmuyor, ten ürünlerinin renklerini değiştirmiyor ve işin güzel tarafı bir de gözenek görünümünün azalmasını sağlıyorlar.

Transparan pudra önerisi: Maybelline Fit Me Pudra – 90 Transparan

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön

İlgini çekebilecek makaleler

/**//**/