loader

Asetonsuz Oje Nasıl Çıkar?

Favoriye Ekle

Ojelerini çıkarmak istedin fakat evde aseton kalmamış! Aklına gelen ilk soruyu tahmin edelim. Asetonsuz oje nasıl çıkar? Evet, aseton olmadan da ojelerini çıkarabilirsin. Evdeki malzemelerle ojeni nasıl çıkaracağını anlatalım.

Aseton kullanmak istemiyor veya acil durumlarda ojelerinden kurtulman gerekiyorsa doğal aseton yöntemlerini deneyebilirsin. Asetonsuz oje çıkarma için evdeki malzemeler yeterli olacak! Aşağıdaki adımları takip ederek tırnaklarının temiz görünmesini sağlayabilirsin.

1. Diş macunu

asetonsuz oje çıkarmak

Aseton olmadan oje çıkarmanın en kestirme yolu diş macunuyla çıkarmak. Çünkü diş macunu içinde Etil asetat bulunuyor. Asetonlarda yer alan bu içerik sayesinde diş macununu da aseton gibi kullanabilirsin. Diş macunu önce bir pamuğa sür ve tırnaklarını ovalayarak temizle.

2. Kabartma tozu

kabartma tozu

Doğal bir şekilde tırnağını temizlemek ve ojeden kurtulmak istiyorsan kabartma tozu kullanmanı öneririz. Kabartma tozunu önde tırnaklarına uygula. Daha sonra ıslak pamukla ojeni temizlemeyi dene. Bu yöntem doğal olduğu için ilk seferde kusursuz sonuç vermez. Ojen tamamen çıkana kadar kabartma tozunu yenileyerek devam etmelisin.

3. Deodorant

Aseton yerine ne kullanılır? Evet, deodorant ile ojeni pratik bir şekilde çıkarabilirsin. Sprey formdaki deodorantını tırnaklarının üzerine uygula ve pamukla ovalayarak ojeni çıkar. Deodorant ile oje çıkarma tekniği ilk seferde kusursuz temizlik sağlamaz. Birkaç kere deodorant sıkmak ve pamukla ovalamak gerekebilir.

4. El dezenfektanı

3. El dezenfektanı

Hemen hemen her yerde bulabileceğin el dezenfektanı sayesinde ojelerini temizleyebileceğini biliyor musun? El dezenfektanlarının içeriğindeki alkol ojenin çıkmasına yardımcı olur. Pamuğa el dezenfektanı sık ve tırnaklarındaki ojeyi çıkarana kadar pamuğu tırnağında tut. Bu işlem için birkaç kere el dezenfektanını pamuğa dökmen gerekebilir.

5. Beyaz sirke ve limon

5. Beyaz sirke ve limon

Ev temizliğinde de sık sık kullanılan beyaz sirke ve limon ikilisi oje çıkarmak için de işe yarıyor. Evde aseton nasıl yapılır? Bir yemek kaşığı beyaz sirke ve bir limon suyunu karıştır. Bu karışıma pamuğu batır ve ojeni silmeye başla. İlk adımda zorlansan da birkaç uygulama sonrasında ojelerinin kolay bir şekilde çıktığını göreceksin.

Editörün önerisi: Beyaz sirke ve limonla ojelerini çıkarmak ellerinin kurumasına yol açabilir. Bu nedenle ojeni sildikten sonra mutlaka el kremi sürmelisin.

Aseton tırnakların için zararlı mı?

Aseton tırnakların için zararlı mı?

Oje süren her kadının evinde mutlaka aseton oluyor. Peki, aseton tırnaklar için zararlı mıdır? Aseton zararlını araştırdığımızda asetonun toksik madde olmadığını ama yutulduğunda insan vücudu için tehlikeli olduğunu öğrendik.

Asetona maruz kalmak tırnak plağını, tırnak etlerini ve çevresindeki cildi kurutabilir, tırnakları kuru ve kırılgan hale getirebilir. Çok sık aseton kullanmak tırnak etlerini pul pul dökebilir ve tahriş edebilir. Asetonla tırnaklarını sildikten sonra mutlaka ellerini yıkamalı ve sonrasında yoğun bir şekilde nemlendirmelisin.

Güzellik marketlerinde bulunan E vitaminli asetonları kullanarak asetonun kurutucu etkisinden ellerini koruyabilirsin.

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön

İlgini çekebilecek makaleler