loader

Baking 101: Makyaj pişirme nedir? Nasıl yapılır?

Favoriye Ekle

Makyaj bloggerlarında sık sık gördüğümüz #Baking trendi bugün merceğimiz altında. Ten makyajının daha kalıcı, pürüzsüz ve kapatıcı olmasını sağlayan baking makyaj yöntemini adım adım anlatıyoruz. Peki, baking nedir, baked pudra nedir? Fondöten pişirmek ve bakıng powder gibi makyaj terimlerini iyice öğrenmek için doğru yerdesin. Makyaj gurusu olmaya hazırlan! Baking pişirme yöntemini günlük makyajına nasıl adapte edebileceğini merak ediyorsan, A'dan Z'ye #Baking tekniğinin detayları şimdi karşında! 

Baking ne demek, baking pudra nedir?

Baking ne demek, baking pudra nedir?

Baking makyaj ne demek? Baking tekniği transparan pudra kullanırak yapılan makyaj pişirme tekniğidir. Makyaj pişirmekten kastedilen, kapatıcının üzerine uyguladığın transparan pudra 10 dakika içinde vücut ısınla birleşerek pişiyor. Böylece daha kalıcı, pürüzsüz ve aydınlık bir ten görünümüne erişebiliyorsun. Kapatıcı uyguladığın bölgeleri pişirerek makyajının performasını ve kalıcılığını arttırabilirsin.

Baking powder makyaj baking pudra ile yapılıyor. Baking powder ne demek? Toz formunda transparan veya ten rengi tonlarındaki pudralar ile kapatıcı ve fondöten pişirme yapılabilir. Pudra baking sayesinde ten makyajının kalıcılığı ve kapatıcılığı artmış oluyor. Pudra methodu en çok özel gün makyajlarında tercih edilir. Yoğun kapatıcılığa ihtiyaç duyduğun düğün, nişan gibi organizasyonlarda mutlaka baking powder makyaj tekniğini denemelisin.

Baking pudra ne işe yarar? 

Baking pudra ne işe yarar?

Baking pişirme yönteminde transparan pudralar ön plana çıkıyor. Baking pudra veya transparan pudra denilebilen bu pudra çeşitleri cilt ısısıyla ve tendeki fondöten, kapatıcı gibi likit ürünlerle birleşerek makyajın yoğunluğunu arttırırlar. Baking powder makyaj, diğer makyajlara göre daha kalıcı olur ve kapatıcılığı daha uzun ömürlü olur. Pudra baking işleminin en önemli avantajlarından biri de yağlanmayı kontrol altına almalısıdır. Böylece makyajında aşırı parlama, ten makyajının akması veya oksitlenmesi gibi sorunlar karşına çıkmaz.

Transparan ne demek, transparan pudra nedir? Fondöten pişirme yönteminde kullanılan transparan pudra, renksiz olduğu için transparan adını alır. Makyaj sabitleme pudrası olarak da bilinen transparan pudra, makyajın tazelenmesine ve kapatıcılığının artmasına yardımcı oluyor, fondötenin çizgilere dolmasına engel olur.

Baking powder nasıl kullanılır?

Baking powder nasıl kullanılır?

İlk önce ''baking makyaj nedir?'' sorusunu yanıtlayalım. Baked pudra kullanılarak yapılan baking makyajda likit ten ürünlerinin sabitlenmesi amaçlanıyor. Transparan pudra veya baking powder kullanılarak fondöten ve kapatıcı 'pişiriliyor.

Peki, makyajda pudra nasıl kullanılır? Pudra methodunda ilk önce kapatıcı ve fondöten uygulaması yapılır. Sonrasında göz altına ve dilersen yüzünün geri kalanına transparan pudrayı uygulayabilirsin. Göz makyajını bitirdikten sonra transparan pudrayı süpürerek baking makyajını tamamla. İşte fondöten pişirmek bu kadar basit!

Baking pudra önerileri: En sevdiğimiz transparan pudraların başında NYX Makeup Professional High Definition Finishing Powder Translucent geliyor. NYX HD pudra, ipeksi yapısı sayesinde ten makyajını gün boyu sabitliyor ve mat bir bitiş sağlıyor.

Ürünü buradan inceleyebilirsin.

Baking makyaj nasıl yapılır?

Ten makyajını tamamladıktan sonra, (eğer kontür yapacaksan, pişirme işlemine başlamadan önce yapmanı öneriyoruz) yüzünde aydınlamasını istediğin bölgelere transparan pudranı bolca uygula. Baking tekniği genellikle göz altı, alın ve çene bölgelerinde harika sonuçlar veriyor. Şimdi minumum 10 dakika beklemelisin. Bu sürede göz makyajını tamamlamak mümkün. 10 dakikanın sonunca yuvarlak ve yumuşak uçlu bir makyaj fırçasıyla transparan pudrayı süpür. Süpürme işleminden sonra ortaya çıkan görüntüye inanamayacaksın. 

Eğer yağlanma eğilimli bir cildin varsa baking pişirme yöntemi için Maybelline New York Fit Me Mat & Poreless Pudra kullanabilirsin. Maybelline transparan pudra perlit minerali içeren formülü ile gözenekleri gizliyor ve parlamayı kontrol altına alıyor. Cilde doğal ve mat bir görünüm veren bu pudrayı dilersen günlük makyajın için veya özel gün makyajlarında kullanabilirsin.

Baking pudra makyaj modelleri

baking makyaj

Bize en çok sorulan soruları yanıtlayalım. Makyajda baking ne demek? Makyajı pişirmek için genellikle transparan pudra veya baked pudra kullanılır. Fondöten pişirme uygulaması sayesinde göz altındaki ince çizgiler gizlenmiş olur.

makyaj baking

Baking uygulaması nedir ve kimlere uygundur? Baking işlemi hemen hemen her cilt tipine uygundur. Cildin kuruysa, makyaja başlamadan önce mutlaka cildini nemlendirmeli ve ıslak bitişli bir fondöten kullanmanı öneriyoruz. Kuru cildine pudra uyguladığın zaman pudra çizgilerine dolabilir ve bu da seni olduğundan daha büyük gösterebilir. Yağlı ciltliler ise mat bitişli fondötenler kullanarak baking tekniği ile gün boyu kusursuz bir ten görünümüne kavuşabilirler.  

Baking pişirme yöntemi her ne kadar gece makyajlarında ön plana çıksa da günlük makyaj için de çok uygundur. Günlük makyajının daha kalıcı ve mat görünmesi için transpara pudrayla hafif baking makyaj yapabilirsin. Transparan pudra kullanmak yerine ten rengine uygun bir pudrayla da baking yapabilirsin. Fondötenini en doğal şekilde pişirmek için stick gibi kalın yapılı fondötenler yerine daha ince yapılı fondötenleri tercih et.


baking makyaj

Fondöten pişirme yönteminden sonra cildinin çok beyaz göründüğünü fark ettiysen süpürme işlemini çok iyi yapamamışsın demektir. Pudranı mutlaka geniş pudra fırçası ile bolca süpürmelisin. Merak etme, bu yöntem fondötenin bozulmasına yol açmaz.

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön

İlgini çekebilecek makaleler