Bilmeniz Gereken Makyaj Malzemeleri ve İsimleri

Bilmeniz Gereken Makyaj Malzemeleri ve İsimleri

Hepimiz makyaja ilgiliyiz ama makyaj malzemelerini ne kadar yakından tanıyoruz? Her gün ezbere kullandığımız makyaj malzemelerinin aslında ne işe yaradığını öğrenmek için harika bir rehber hazırladık. Senin için hazırladığımız bu yazıda, makyaj malzemeleri isimleri ve ne işe yaradıklarını öğreneceksin. Makyaja yeni başlayanlar veya yıllardır makyaj yapanlar, fakat kullandığı malzemelerinin ne olduğunu bilmeyenler için bu yazı oldukça yararlı olacak. Eminiz aranızdan bir çok kişi ‘Tabii ki makyaj malzemeleri isimlerini biliyorum’ diyecek. Kendine çok güvenen bu makyaj tutkunlarını yazının devamına alarak bilgilerini test etmek istiyoruz! Bakalım makyaj malzemeleri isimlerini gerçekten çok iyi biliyor musun? Hızlı makyaj yapmak için makyaj malzemelerine hakim olmalısın.

Göz makyaj malzemeleri


Göz makyaj malzemeleri

Photo Credit: Katie Jane Hughes

Göz makyajı, makyajın en önemli kısımlarından biridir. Göz makyajı sayesinde gözlerimizi olduğundan büyük gösterebilir, daha çekici bakışlara sahip olabiliriz. Göz makyajında kullandığımız ürünler ve bu ürünlerin kullanım sırası çok önemlidir. Göz makyajına başlamadan önce göz makyaj malzemelerini iyi öğrenmeli, bunları yakından tanımalısın. Kusursuz göz makyajı için göz şeklini de tanıman gerekiyor. Göz şekline göre makyaj yapmayı öğrenirsen, çok daha etkileyici görünebilirsin. Sarı saçlılar için makyaj yaparken bu önerilere dikkat etmelisin.

Kaş Kalemi


kaş makyajı malzemeleri

Ürünü buradan inceleyebilirsin.

Maybelline New York - Tattoo Brow Micro Pen Tint - Medium Brown

Maybelline New York - Tattoo Brow Micro Pen Tint - Medium Brown


Göz makyajına başlamadan önce kaşlarını şekillendirmelisin. Kaşlar yüzün çerçevesidir, bu nedenle kaşlarının aralarında boşlukları göz makyajı öncesinde doldurmalısın.

Bu sene kalın ve doğal kaş görünümleri moda. İnce uçlu bir kaş kalemi ile kaşlarındaki boşlukları doldurarak daha doğal görünmesini sağlayabilirsin. Bunun için sana önerimiz, Maybelline New York'un Tattoo Brow Micro Pen Tint kaş kalemi. Kaşlarındaki boşlukları doldurduktan sonra, sabitlemek için kaş jeli kullanabilirsin.

Far Bazı


Far Bazı

Ürünü buradan inceleyebilirsin.

Urban Decay - Eyeshadow Primer Potion Far Bazı

Urban Decay - Eyeshadow Primer Potion Far Bazı


Göz makyajının kalıcı olması için makyaj dünyası harika bir ürünü bizimle tanıştırdı: Far bazı! Bu mucizevi ürün, göz makyajının kalıcılığını artırıyor, farların rengini çok daha belirgin bir hale getiriyor ve aynı zamanda da göz kapağındaki renk eşitsizliğini gideriyor. Far bazını uygularken parmaklarından yardım alabilirsin. Sabitlendikten sonra ise göz makyajına başlayabilirsin.

Editörün önerisi: Tüm makyaj severlerin üzerinde hem fikir olduğu, en başarılı far bazlarından biri Urban Decay'in Eyeshadow Primer Potion'ını mutlaka denemelisin!

Far


far paletleri

Göz makyajının olmazsa olmaz makyaj malzemesi fardır. Özellikle de far paletleri, sağladıkları renk seçenekleri sayesinde hem çok pratikler hem de hepimizin tutkusu haline geldiler. Far paletleri sayesinde göz makyajında birden çok renk kullanabilir, dumanlı göz makyajları yapabilir ve havalı makyaj stilleri elde edebilirsin.

Editörün önerisi: Far paleti alırken hem sezon trendlerine hem de göz rengine uygun seçimler yapmalısın. Bu sezon kızıl ve bakır tonları gözlerde çok moda! Bu renkler yeşil ve kahverengi gözlere çok yakışıyor. Far paleti olarak önerimiz NYX Professional Makeup'ın güneşin tonlarından ilham alarak hazırladığı Away We Glow far paleti!

Eyeliner


Eyeliner

Gözlerini daha çekik ve etkileyici göstermek için bilmen gereken makyaj malzemesi isimlerinden biri: Eyeliner! Eyeliner çekmek başta biraz zor görünse de birkaç alıştırma sonrasında öğreneceğine ve bu işte profesyonel olacağına eminiz. Tek yapman gereken ilk önce kuyruk kısmından başlamak ve kirpik dibine doğru devam etmek. Göz pınarından başlayıp kuyruğu da birleştirdin mi tamamdır!

Keçe uçlu kalem eyelinerların kullanımı son derece kolay, eğer bu konuda acemiysen, gönül rahatlığıyla deneyebilirsin. Eğer biraz daha deneyimliysen de, likit eyelinerlardan veya jel eyelinerlardan da yardım alabilirsin.

Editörün önerisi: Kalem eyeliner arayışı içerisindeysen, Maybelline New York'un yeni Hyper Precise All Day Eyeliner'ını çok seveceksin.

Maskara


Maskara

Göz makyajının en önemli tamamlayıcısı ise maskara. Maskaranı kirpiklerini kıvırmaya ve hacimle kaldırmaya yarayan bir makyaj malzemesi. Hedefin ister hacimli kirpikler olsun, ister uzun kirpikler, maskaranı her zaman dipten uca doğru doğru zig zag hareketlerle sürmelisin. Maskaranın kirpik diplerine uygulandığından mutlaka emin olmalısın.

Editörün önerisi: Kirpiklerine hem uzunluk hem de hacim kazandıracak bir maskara arıyorsan, bir de yaz sıcaklarına dayanıklı olsun istiyorsan, sana harika bir waterproof maskara önerimiz var: L'Oréal Paris Paradise Waaterproof maskarayı bir an önce denemelisin!

Göz Kalemi


Göz Kalemi

Klasik makyaj malzemelerinden biri göz kalemidir. Göz kaleminin modası asla geçmezve eksiksiz her makyaj çantasında en az bir tane bulunur.

Göz kalemini kirpik dibine uyguladığında ve gözleri olduğundan daha hacimli ve etkileyici göründüğünü fark edeceksin. Göz kalemini ister eyeliner gibi uygulayabilir, istersen de dağıtarak dumanlı bir görünüm elde edebilirsin.

Editörün önerisi: Akmayan siyah göz kalemi arıyorsan, sana tek önerimiz, kolay dağıtılan yumuşak ucu ve simsiyah etkisiyle Maybelline New York Tattoo Liner jel göz kalemi! Bu göz kalemini aynı zamanda göz içinde kullanabilirsin, akmayacağı, bulaşmayacağı garanti!

Ten Makyajı Malzemeleri


ten makyajı malzemeleri

Kimsenin cildi kusursuz değildir ama ten makyajını doğru yaparak kusursuz bir görünüme kavuşabilirsin. Ten makyajı malzemelerini doğru sıra ile kullanmak bu konuda son derece önemli, tek yapman gereken cilt tipine uygun bir şekilde ürünleri seçmek. Şimdi seninle ten makyajı malzemelerini tanıştırıyoruz. Bakalım hangilerini her gün kullanıyorsun?

Fondöten bazı


fondöten bazı çeşitleri

Baz kullanmak makyajının kalıcılığının artmasına yardımcı olacak. Fondöten bazı, cildini fondötene hazırlar ve fondötenin gün içinde yağlanmasını durdurur, kalıcılığını artırır. Fondöten uyguladıktan sonra cildinde parlama veya yağlı bir görünüm oluyorsa nedeni fondöten bazı kullanmamak olabilir. Cildindeki nemi korumak, fondötenin kalıcılığını artırmak, gün içinde parlamasına engel olmak için, fondötenden önce bazını uygulamayı atlama.

Editörün önerisi: Fondöten bazını seçerken mutlaka cilt tipine uygun olanları almalısın. Kuru, karma ve yağlı ciltlere özel üretilen fondöten bazları sayesinde doğru makyaj yapabilirsin. Eğer gözeneklerini gizlemek istiyorsan sana L'Oréal Paris'in Infaillible Gözenek Gizleyici Makyaj Bazını şiddetle öneriyoruz!

Fondöten


fondöten çeşitleri

Makyaj malzemeleri isimleri arasında en çok fondöteni duymuş olabilirsin. Cildi güzelleştiren, kusurları gizleyen ve doğal bir örtü gibi cildi kaplayan en iyi fondötenler sayesinde her daim çekici görünebiliyoruz.

Fondöten seçerken en çok dikkat edilmesi gereken konulara değinirsek, ilk olarak cilt tipine göre bir fondöten seçmen gerekiyor. Nasıl bir bitiş istediğin, yüksek kapatıcılık veya yokmuş gibi ten makyajı isteğine göre seçimini yapabilirsin. Ten rengine göre fondöten seçmek için ise fondöteni boynuna uygulayıp gün ışığında uyup uymadığına bakarak da seçebilirsin. 

Editörün önerisi: Hem pürüzsüz, hem mat hem de doğal bitişli bir fondöten arıyorsan, aynı zamanda gözenek görünümünü de azaltsın istiyorsan Maybelline New York Fit Me! Matte + Poreless fondöteni kullanmanı öneriyoruz!

Kapatıcı


kapatıcı çeşitleri

Ürünü buradan inceleyebilirsin.

Maybelline New York - Instant Anti Age Eraser Kapatıcı - Ivory

Maybelline New York - Instant Anti Age Eraser Kapatıcı - Ivory


Kapatıcı, mucizevi makyaj malzemelerinden biri. Cilt kusurlarını anında gizleyen ve göz altı morluklarını silen kapatıcılar, fondötenden sonra makyajın en önemli adımlarından. Kapatıcını mutlaka cilt rengine göre seçmelisin, eğer göz altı morlukların veya sivilce izlerin yoğunsa renk eşitleyici correctorlardan da yardım alabilirsin.

Editörün önerisi: Kapatıcıyı parmaklarınla uygulayarak daha etkili bir sonuç alabilirsin. Kapatıcıyı yayarak sürmek yerine tampon hareketlerle cildine yedirerek uyguladığında çok daha yüksek bir kapatacılık elde edebilirsin. Kolay dağılan ve yokmuş gibi duran bir de kapatıcı önerimiz var: Maybelline New York Instant Anti Age Eraser kapatıcıyı mutlaka denemelisin!

Bronzer


bronzer çeşitleri

Her daim bronz görünmeyi sevenler için bronzer olmazsa olmaz makyaj malzemesidir. Yüzü ısıtmak ve güneş öpmüş görüntüsü yaratmak için bronzerını uygularken, güneşin ilk değdiği ve ilk bronzlaşan bölgelere yönelmelisin. Bronzerı dilersen doğal kontür yapmak için de kullanabilirsin. Bronzer önerisi arayanlar, bu yazın hiti olan Lancôme Bronze & Glow paleti mutlaka denemeliler! İçerisindeki ışıltılı bronz ve inci tonları, doğal bitişi ve göz alıcı parıltısı bir harika.

Editörün önerisi: Burun üstü, elmacık kemikleri ve çene bölgesi gibi bölgelere bronzer sürerek daha doğal görüneceksin.

Allık


allık çeşitleri

Canlı, sağlıklı ve enerjik görünmenin sırrı allıklardan geçiyor. Bu sezon özellikle şeftali allıklar çok popüler. Yüzüne hem aydınlık ve canlı bir görünüm verecek hem de bronz tenle çok yakışacak şeftali tonlarını denemeyi sevenler mutlaka L’Oréal Paris Life's A Peach allığını kullanmalı!

Editörün önerisi: Allığını sürerken yumuşak ve yuvarlak uçlu allık fırçası kullanmalısın, böylece allığını daha doğru ve kolay dağıtacaksın. En iyi makyaj fırçaları sayesinde daha doğal bir görünüm yakalayabilirsin. Allığını uygularken gülümsemeyi unutma!

Aydınlatıcı


aydınlatıcı çeşitleri

En yeni makyaj trendlerinden biri de aydınlatıcılar! Yüzümüzü ışıl ışıl gösteren aydınlatıcı hilelerini çok seviyoruz. Yüzünün en yüksek kesimlerine yani elmacık kemiklerinin üzerine, kaşlarının altına, burnunun ucuna ve dudaklarının üzerine uyguladığında yüzünü doğal bir şekilde aydınlatmış ve boyutlandırmış olacaksın.

Editörün önerisi: Göz makyajının ortaya çıkması için kaş altına ve göz pınarına aydınlatıcı sürmelisin. Yüzünün her yerinde kullanabileceğin, hatta yeri geldiğinde göz makyajında da işine yarayacak bir aydınlatıcı paleti önerimiz var: L'Oréal Paris'in La Vie En Glow aydınlatıcı paletlerinin doğal ışıltısı tam senlik!

BB Krem


BB Krem

Photo Credit: Lovely Girlie Bits

Yoğun ten makyajından hoşlanmayanlar, doğal ten makyajı sevenler için BB krem doğru bir tercih olacak. İncecik yapısı ve doğal bitişiyle BB kremler günlük makyajın kurtarıcısı oluyor.

Editörün önerisi: BB kremleri, yok gibi makyaj yapmak için kullanabilirsin. Son zamanlardaki favorimiz ise aydınlık bir etki veren ve aynı zamanda da cilde bakım yapan Lancôme Skin Feels Good renkli nemlendiricisini mutlaka denemelisin.

CC krem


CC kremler de tıpkı BB kremler gibi incecik ve doğal bir görünüm sunuyor. CC kremler cilt renginin eşitlenmesinde önemli rol oynuyor. Eğer cildinde kızarık bölgeler varsa veya yorgun görünümden şikayetçiysen CC kremle bunları dengeleyebilirsin.

Editörün önerisi: CC kremleri dilersen fondöten fırçasıyla veya makyaj süngeri ile sürebilirsin.

Pudra


Bilmeniz Gereken Makyaj Malzemeleri ve İsimleri

Makyaj pudrası hem makyajı sabitlemek hem de kapatıcılığı arttırmak için kullanılıyor. Transparan pudra, mat pudra veya pudra fondötenler cildimizdeki kusurların gizlenmesini sağlıyor. Eğer makyajının parlamasından şikayetçiysen transparan pudra ile fondötenini sabitleyebilirsin.

Editörün önerisi: Baking tekniği için göz altına önce likit kapatıcını uygula daha sonra transparan pudranı sür ve bekle. Makyajın sonunda pudrayı süpürdükten sonra kapatıcının daha kalıcı olduğunu farkedeceksin. İncecik yapısı ve tüm gün boyu kalıcılığı ile bizden tam not alan Maybelline New York Master Fix transparan pudrayı emizniz ki sen de çok seveceksin.

 Dudak Makyajı Malzemeleri


 Dudak Makyajı Malzemeleri

Makyaj yapmanın en keyifli kısmı dudaklar! Dudakları dolgun göstermek için kullanılan rujlar makyaja çekici bir görünüm kazandırıyor. Kusursuz dudak makyajı için öncelikle dudaklarını çerçevelemeli daha sonra rujunu sürmelisin. Yaz için oje renklerine bakarak tırnak ve ruj uyumu yakalayabilirsin. 

Dudak Kalemi


Dudak Kalemi

Dudak kalemi, dudak çerçevesinin belirlenmesine yardımcı olur. Dudak kalemini istersen dudak çizgisinin bir tık dışından dudaklarını çerçeveleyebilirsin.

Editörün önerisi: Yumuşak uçlu dudak kalemlerini uygulamak her zaman daha kolaydır. Eğer istersen dudak kalemini rujundan bir ton daha koyu seçerek, dudaklarını boyutlandırabilir ve daha dolgun görünmesini sağlayabilirsin.

Ruj


ruj çeşitleri

Ruj çeşitleri arasında likit mat ruj, saten bitişli ruj ve parlak rujlar yer alıyor. Likit mat rujlar dudakların mat ve dolgun görünmesini sağlıyor. Saten rujlar ise canlı renklerle dudakların daha da dikkat çekmelerini sağlıyor. Saten pembe ruju denemediysen mutlaka sürmelisin!

Parlak rujlar ise dudaklara ıslak bir görünüm veriyor ve bu yazın yükselen trendleri arasında. Gloss şeklindeki bu rujlar dudakları daha büyük gösteriyor. Ruj trendlerini takip ediyorsan metalik rujların da ne kadar popüler olduğunu biliyorsundur. Makyaj stilini belirledikten sonra makyajına en uygun olan rengi belirle ve dikkatlice sür.

Editörün önerisi: Eğer çantandan ayırmayacağın, her makyajına yakışacak likit mat bir ruj arıyorsan, 16 saate varan kalıcılığıyla ve süper mat bitişiyle Maybelline New York Super Stay Matte Ink likit mat rujlardan 65 Seductress tam sana göre. Bir de her ten rengine yakışacak bir kırmızı ruj önerimiz var: L'Oréal Paris Color Riche Matte Addiction serisinden 347 Haute Rouge! 


BU GÖRÜNÜM İÇİN
Urban Decay - Eyeshadow Primer Potion Far Bazı

Urban Decay - Eyeshadow Primer Potion Far Bazı

Maybelline New York - Master Fix Transparan Pudra

Maybelline New York - Master Fix Transparan Pudra

Lancôme - Skin Feels Good Renkli Nemlendirici

Lancôme - Skin Feels Good Renkli Nemlendirici

Maybelline New York - Super Stay Matte Ink Unnudes 65 Seductress

Maybelline New York - Super Stay Matte Ink Unnudes 65 Seductress

NYX Professional Makeup - Away We Glow Far Paleti

NYX Professional Makeup - Away We Glow Far Paleti

L'Oréal Paris - Paradise Waterproof Maskara

L'Oréal Paris - Paradise Waterproof Maskara

Lancôme - Bronze & Glow Aydınlatıcı Pudra

Lancôme - Bronze & Glow Aydınlatıcı Pudra

Maybelline New York - Hyper Precise All Day Eyeliner - 701 Matte Onyx

Maybelline New York - Hyper Precise All Day Eyeliner - 701 Matte Onyx

Maybelline New York - Tattoo Brow Micro Pen Tint - Medium Brown

Maybelline New York - Tattoo Brow Micro Pen Tint - Medium Brown

L'Oréal Paris - Life's A Peach Allık

L'Oréal Paris - Life's A Peach Allık

L'Oréal Paris - La Vie En Glow Aydınlatıcı Paleti - Cool Glow

L'Oréal Paris - La Vie En Glow Aydınlatıcı Paleti - Cool Glow

BU GÖRÜNÜM İÇİN

BU GÖRÜNÜM İÇİN
Urban Decay - Eyeshadow Primer Potion Far Bazı

Urban Decay - Eyeshadow Primer Potion Far Bazı

Maybelline New York - Master Fix Transparan Pudra

Maybelline New York - Master Fix Transparan Pudra

Lancôme - Skin Feels Good Renkli Nemlendirici

Lancôme - Skin Feels Good Renkli Nemlendirici

Maybelline New York - Super Stay Matte Ink Unnudes 65 Seductress

Maybelline New York - Super Stay Matte Ink Unnudes 65 Seductress

NYX Professional Makeup - Away We Glow Far Paleti

NYX Professional Makeup - Away We Glow Far Paleti

L'Oréal Paris - Paradise Waterproof Maskara

L'Oréal Paris - Paradise Waterproof Maskara

Lancôme - Bronze & Glow Aydınlatıcı Pudra

Lancôme - Bronze & Glow Aydınlatıcı Pudra

Maybelline New York - Hyper Precise All Day Eyeliner - 701 Matte Onyx

Maybelline New York - Hyper Precise All Day Eyeliner - 701 Matte Onyx

Maybelline New York - Tattoo Brow Micro Pen Tint - Medium Brown

Maybelline New York - Tattoo Brow Micro Pen Tint - Medium Brown

L'Oréal Paris - Life's A Peach Allık

L'Oréal Paris - Life's A Peach Allık

L'Oréal Paris - La Vie En Glow Aydınlatıcı Paleti - Cool Glow

L'Oréal Paris - La Vie En Glow Aydınlatıcı Paleti - Cool Glow