loader

Bronzer Nedir? Nasıl Kullanılır?

Favoriye Ekle

Bronzer nasıl kullanılır? Adım adım anlatıyoruz!

En çok araştırılan ve merak edilen makyaj malzemelerinden biri bronzer! Yüzü olduğundan daha bronz, belirgin ve güneşte yanmış gibi gösteren bronzerı biz de makyaj rutinimizden eksik etmiyoruz.

Bronzer sürmek, ten makyajının en hassas konularındandır! Makyaj.com editörlerinin hazırladığı bu makalede en iyi bronzer önerilerini ve bronzerın nasıl sürülmesi gerektiğini öğrenebilirsin.

Bronzer Nedir? Ne İşe Yarar?

Bronzer Nedir? Ne İşe Yarar?

Bronzer, ten makyajında kullanılan ve asıl amacı cildi daha bronz, sanki güneşte yanmış gibi gösteren bir makyaj malzemesidir. Değişen makyaj trendleri ile birlikte artık bronzerı allık gibi kullanmak ve bronzerla kontur yapmak gibi makyaj teknikleri de gelişti.

Doğal kontür yapmak isteyenler kış aylarında da bronzer kullanarak yüz hatlarının daha belirgin görünmesini sağlıyor.

Bronzer Nereye Sürülür?

Bronzer Nereye Sürülür?

Bize yakın çevremizden en çok gelen sorulardan biri: Bronzer nereye sürülür? Bronzerı nereye süreceğine karar vermeden önce, bronzerı ne amaçla kullandığını öğrenmek isteriz.

Bronzerla kontür yapmak: Yüz hatlarını şekillendirmek için bronzer kullanıyorsan elmacık kemiklerinin altına, çene kemiğine ve biraz da burun üzerine bronzer sürmeni tavsiye ediyoruz. Böylece yüz hatların daha belirgin ve ince görünür.

Bronzerı allık olarak kullanmak: Yüzünü ısıtmak ve daha canlı görünmek için ışıltılı bronzerları allık olarak kullanabilirsin. Bronzerı yanaklarından hafifçe saç diplerine doğru dağıtmak makyajına sıcaklık kazandıracak.

Güneşten yanmış gibi görünmek için: Sanki saatlerce plajda kalmış, cildine hafif bir bronzluk gelmiş gibi görünmek istiyorsan bronzerı yüzünün dış köşelerine sürmelisin. Saç diplerine ve hafifçe burun üzerine bronzer sürerek sanki güneşten yanmış gibi bir etki yaratabilirsin.

Bronzer Nasıl Kullanılır?

Bronzer Nasıl Kullanılır?

Bronzer kullanmak ilk başta zor gelse de birkaç deneme sonrasında alışacağına eminiz! İlk önce 'bronzer ne zaman sürülmeli?' sorusunu yanıtlayalım. Bronzerı, fondöten adımından sonra uygulamalısın. Bronzerı doğru noktalara uyguladıktan sonra allık ve aydınlatıcı adımına geçebilirsin.

Pudra bronzer kullanıyorsan büyük bir allık fırçasıyla bronzerı uygulayabilirsin. Fırçanı elmacık kemiğinin üzerine yerleştir ve yuvarlak hareketlerle ürünü yukarı doğru yay. Bronzerın doğal görünmesini istiyorsan yüzünde çizgi gibi kalmamasına dikkat etmelisin. Eğer yüzünde cetvelle çizilmiş gibi bir görünüm kaldıysa temiz makyaj fırçasıyla ürünü dağıtabilirsin.

Likit bronzer kullananlar ise makyaj süngeri veya duo fiber makyaj fırçalarını tercih edebilirler. Likit bronzerı kullanırken dilersen fondötenin içine ekleyerek ten makyajının daha bronz ve ışıltılı görünmesini sağlayabilirsin. Likit bronzerı uygularken cildine mutlaka tampon hareketlerle sürmelisin, yayarak likit bronzerı uygulamak alttaki fondöten ve allığın dağılmasına yol açabilir.

Bronzer ne renk olmalı?

Bronzerın esas amacı yüzü ısıtmak ve güneşte yanmış gibi bir etki vermek olduğu için sıcak tonlu bronzer renkleri tercih edilmeli. Cilt tonundan 3-4 ton daha koyu bir bronzer ile doğal, güneşte yanmış bir görünüm elde edebilirsin. Aynı zamanda bu etki cildinin daha sağlıklı görünmesini de sağlayacaktır.

Bronzer önerileri

1. Maybelline City Bronzer

1. Maybelline City Bronzer

Dört mevsim kullanabileceğin, yumuşak tonları olan bronzer arıyorsan sana Maybelline New York City Bronzer'ı öneririz. Cilde ışıltı sağlayan ve doğal bir bitişe sahip olan Maybelline bronzerı dilersen kontür makyajında veya sadece yüzünü daha bronz göstermek için kullanabilirsin. İçinde parlak simler olmadığı için bu bronzerı günlük makyajında da rahatlıkla kullanabilirsin.

2. L'Oréal Paris Infaillible 24h Fresh Wear Bronzlaştırıcı Pudra - 300 Light Medium

2. L'Oréal Paris Infaillible 24h Fresh Wear Bronzlaştırıcı Pudra - 300 Light Medium

Son zamanlarda denediğimiz en iyi bronzerlardan biri de L'Oréal Paris Infaillible 24h Fresh Wear Bronzlaştırıcı Pudra. Tiktok'ta viral olan pudra fondötenin bronzer versiyonu olan bu ürün, gün boyu kalıcı bir bronzluk etkisi veriyor. Mat bitişli, ciltte kadife etkisi yaratıyor ve suya dayanıklı olduğu için gün boyu bir yere kıpırdamıyor. Doğal rengi sayesinde de harika bir etki yaratıyor.

3. NYX Professional Makeup Bare With Me Luminous Cheek Serum Tan Bronze

3. NYX Professional Makeup Bare With Me Luminous Cheek Serum Tan Bronze

Likit bronzer önerisi isteyenler için NYX Professional Makeup Bare With Me Luminous Cheek Serum Tan Bronze'u tavsiye ederiz. Tremella mantarı ve kombucha özü içeren Bare With Me Serum Allık, ciltte çok doğal bir bronzluk etkisi yaratıyor ve bakım yapıyor. Ciltte çok kolay dağılıyor ve istendiğinde de etkisi artırılabiliyor.

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön

İlgini çekebilecek makaleler