loader

Bronzer Nedir? Nasıl Kullanılır?

Favoriye Ekle

Bronzer nasıl kullanılır? Adım adım anlatıyoruz!

En çok araştırılan ve merak edilen makyaj malzemelerinden biri bronzer! Yüzü olduğundan daha bronz, belirgin ve sanki kontur yapılmış gibi gösteren bronzerı biz de makyaj rutinimizden eksik etmiyoruz.

Bronzer sürmek, ten makyajının en hassas konularındandır! Bronzerı abarttığında cildinde sahte, cakey bir görünüm ortaya çıkabilir. Bronzerı doğru kullandığında ise yüzüne doğal bir sıcaklık verebilir, yüz hatlarını daha belirgin ve dengeli gösterebilirsin. Kısaca bronzer kullanmak tam bir illüzyon yeteneği gerektiriyor. Makyaj.com editörlerinin hazırladığı bu makalede en iyi bronzer önerilerini ve bronzerın nasıl sürülmesi gerektiğini öğrenebilirsin.

Bronzer Nedir? Ne İşe Yarar?

Bronzer Nedir? Ne İşe Yarar?

Bronzer, ten makyajında kullanılan ve asıl amacı cildi daha bronz, sanki güneşte yanmış gibi gösteren bir makyaj malzemesidir. Değişen makyaj trendleri ile birlikte artık bronzerı allık gibi kullanmak ve bronzerla kontur yapmak gibi makyaj teknikleri de gelişti.

Bronzer makyaj malzemesi cildi olduğundan daha bronz gösterdiği için tercih ediliyor. Bu nedenle bronzerı genellikle bahar, yaz ve yaz sonu makyajlarında yoğun olarak görüyoruz. Doğal kontür yapmak isteyenler kış aylarında da bronzer kullanarak yüz hatlarının daha belirgin görünmesini sağlıyor. Bronzer sürmek, ten makyajının daha sıcak ve 1-2 ton daha koyu görünmesine yardımcı olur.

Editörün önerisi: Dört mevsim kullanabileceğin, yumuşak tonları olan bronzer arıyorsan sana Maybelline New York City Bronzer'ı öneririz. Cilde ışıltı sağlayan ve doğal bir bitişe sahip olan Maybelline bronzerı dilersen kontür makyajında veya sadece yüzünü daha bronz göstermek için kullanabilirsin. İçinde parlak simler olmadığı için bu bronzerı günlük makyajında da rahatlıkla kullanabilirsin.

Bronzer Nereye Sürülür?

Bronzer Nereye Sürülür?

Bize yakın çevremizden en çok gelen sorulardan biri: Bronzer nereye sürülür? Bronzerı nereye süreceğine karar vermeden önce, bronzerı ne amaçla kullandığını öğrenmek isteriz.

Bronzerla kontür yapmak: Yüz hatlarını şekillendirmek için bronzer kullanıyorsan elmacık kemiklerinin altına, çene kemiğine ve biraz da burun üzerine bronzer sürmeni tavsiye ediyoruz. Böylece yüz hatların daha belirgin ve ince görünür.

Bronzerı allık olarak kullanmak: Yüzünü ısıtmak ve daha canlı görünmek için ışıltılı bronzerları allık olarak kullanabilirsin. Bronzerı yanaklarından hafifçe saç diplerine doğru dağıtmak makyajına sıcaklık kazandıracak.

Güneşten yanmış gibi görünmek için: Sanki saatlerce plajda kalmış, cildine hafif bir bronzluk gelmiş gibi görünmek istiyorsan bronzerı yüzünün dış köşelerine sürmelisin. Saç diplerine ve hafifçe burun üzerine bronzer sürerek sanki güneşten yanmış gibi bir etki yaratabilirsin.

Bronzer Nasıl Kullanılır?

Bronzer Nasıl Kullanılır?

Bronzer kullanmak ilk başta zor gelse de birkaç deneme sonrasında alışacağına eminiz! İlk önce 'bronzer ne zaman sürülmeli?' sorusunu yanıtlayalım. Bronzerı, fondöten adımından sonra uygulamalısın. Bronzerı doğru noktalara uyguladıktan sonra allık ve aydınlatıcı adımına geçebilirsin.

Pudra bronzer kullanıyorsan büyük bir allık fırçasıyla bronzerı uygulayabilirsin. Fırçanı elmacık kemiğinin üzerine yerleştir ve yuvarlak hareketlerle ürünü yukarı doğru yay. Bronzerın doğal görünmesini istiyorsan yüzünde çizgi gibi kalmamasına dikkat etmelisin. Eğer yüzünde cetvelle çizilmiş gibi bir görünüm kaldıysa temiz makyaj fırçasıyla ürünü dağıtabilirsin.

Likit bronzer kullananlar ise makyaj süngeri veya duo fiber makyaj fırçalarını tercih edebilirler. Likit bronzerı kullanırken dilersen fondötenin içine ekleyerek ten makyajının daha bronz ve ışıltılı görünmesini sağlayabilirsin. Likit bronzerı uygularken cildine mutlaka tampon hareketlerle sürmelisin, yayarak likit bronzerı uygulamak alttaki fondöten ve allığın dağılmasına yol açabilir.

Bronzer çeşitleri

Bronzer çeşitleri

Bronzerlar pudra ve likit bronzer olmak üzere ikiye ayrılırlar. Likit bronzerlar arasında en sevdiğimiz kuşkusuz L'Oréal Paris Glow Mon Amour Droplet Highlight 03 Bronze In Love rengi! Mükemmel ışıltılara sahip olan bu bronzer, yüzü aydınlatarak daha fresh ve bronz görünmesine yardımcı oluyor. Loreal bronzerın içeriğindeki Hindistan Cevizi, ürünün çok kolay yayılmasını sağlıyor. Likit bronzerı dilersen parmağınla yayabilir veya makyaj süngeri ile uygulayabilirsin. Likit bronzerların en büyük avantajı fondötenin içine de eklenebilmeleri! Fondötenini yaz aylarına uyarlamak ve makyajını daha 'yazlık' göstermek için Glow Mon Amour bronzerı fondöteninle karıştırabilirsin.

Pudra formdaki bronzer önerisi isteyenler için NYX Professional Makeup California Beamin' Face & Body Bronzer'ı tavsiye ederiz. Hem yüze hem de vücuda uygulanabilen bu bronzer, saten bitişiyle cildini daha bronz ve ışıltılı gösterir. Yaz aylarında bronzluğunu ortaya çıkarmak ve cildine parlaklık kazandırmak için NYX bronzerı tatil çantana eklemelisin.

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön

İlgini çekebilecek makaleler