Cannes 2016'da bir Türk filmi!

Cannes 2016'da bir Türk filmi!

1946 yılından beri her yıl düzenlenen, Avrupa'nın en önemli film festivallerinden biri olan, Cannes Film Festivali'nin bu sene 69.'su düzenlenecek. 11-22 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek festival, L'Oréal Paris sponsorluğunda gerçekleşecek. Festivalin paralel seçkisi Eleştirmenler Haftası'nda ise bir Türk filmi var!

''Albüm''

Başrolünde Şebnem Bozouklu ve Murat Kılıç'ın oynadığı "Albüm" adlı Türk filmi 55. Cannes Film Festivali kapsamında, 12-20 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek "Eleştirmenlerin Haftası" adlı yan bölümde yarışmaya hak kazandı. Mehmet Can Mertoğlu'nun yazıp yönettiği film çocuğu olmayan bir çiftin evlat edinme hikayesini, ardından çocuklarına kurmaca bir fotoğraf albümü yapma çabasını anlatıyor.

Eleştirmenler Haftası'nda Büyük Ödül için Türkiye'nin dışında Fransa, Lübnan, Singapur, Kamboçya, İsrail, İspanya gibi ülkelerden katılan filmler de yarışacak. Bölüme seçilmek için bu yıl yaklaşık 1100 film başvuruda bulundu. Eleştirmenler Haftası'nın açılış filmi ise Justine Triet imzalı In Bed with Victoria olacak.

Seçilen filmler:

"Albüm" yön: Mehmet Can Mertoğlu (Türkiye)
"Diamond Island" yön: Davy Chau (Kamboçya - Fransa)
"Raw" yön: Julia Ducournau(Fransa)
"Mimosas" yön: Oliver Laxe (Fransa)
"One Week And A Day" yön: Asaph Polonsky (Israil)
''Tramontane'' yön: Vatche Boulghourjian (Lübnan)
"A Yellow Bird" yön: K. Rajagopal (Singapur)

Ünlü oyuncu Şebnem Bozoklu da mutluluğunu sosyal medya takipçileriyle şu şekilde paylaştı:


Mutluyum! Oynadm Albm filmi bu sene Cannes film Festivalinde ! #mehmetcanmertoglu #yoelmeranda

ebnem Bozoklu (@sebnembozoklu) tarafndan paylalan bir fotoraf ()