Cannes Film Festivali'nin tarihçesi

Cannes Film Festivali'nin tarihçesi

Cannes Film Festivali'nin tarihçesi

Cannes Film Festivali yaklaşıyor, heyecan artıyor. Biz de L'Oréal Paris sponsorluğunda düzenlenen Cannes Film Festivali'nin tarihçesini senin için araştırdık. Cannes Film Festivali, Fransa'nın güneyinde bulunan Cannes şehrinde her yıl genellikle Mayıs ayında düzenlenen uluslararası film festivalidir. Büyük ödül ise Altın Palmiye. Bu festival, Avrupa'daki en önemli 3 Film festivalinden biridir. Cannes Film Festivalinde her yıl ortalama 20 film yarışıyor ve bu filmler juri başkanı ve juri üyeleri tarafından ödüllendiriliyor.

Cannes Film Festivali'nin tarihçesi

Cannes Film Festivali'nin başlangıcı 1930'ların sonunda Philippe Erlanger'in o zaman Fransa Eğitim ve Güzel Sanatlar Bakanı olan Jean Zay'den isteği ve Zay'in Venedik Film Festival'ine rakip olabilecek uluslararası kültürel bir organizasyon kurmaya olan arzusuna dayanıyor. İlk festivalin 1939'da Cannes'da Louis Lumière'in başkanlığında düzenlenmesi planlanmıştı ancak savaştan dolayı ilk festival ancak 20 Eylül 1946'da başlayabildi. Festival 1952'ye kadar 1948 ve 1950 hariç olmak üzere Eylül ayında düzenlendi ancak 1952'den itibaren festival Venedik Film Festivali'nin de sonbaharda düzenlenmesinden dolayı Mayıs ayında düzenlenmeye başlandı.

1970'lerde festivalde birçok önemli değişiklik yapıldı. 1972'de başkan olan Robert Favre Le Bret filmlerin seçilme prosedüründe önemli değişikliklere imza attı. O zamana kadar ülkeler onları temsil edecek filmleri seçiyor ve festivale yolluyorlardı. Ancak bu tarihten sonra festivale katılacak Fransız filmleri ve yabancı filmler oluşturulan iki ayrı komite tarafından seçilmeye başlandı.

Cannes Film Festival'inde Yılmaz Güney'in Yol filmi 1982 yılında, Nuri Bilge Ceylan'ın Kış Uykusu filmi ise 2014 yılında Altın Palmiye ödülünü kazanmıştır.

Hem kırmızı halı stilleri ile hem de birbirinden başarılı filmleri ile ünlünen Cannes Film Festivali'ni makyaj.com olarak biz de yakından takip ediyoruz.