loader

Cansu Yeğin ile Aydınlatıcı ve Kontürün Doğru Kullanımı

Favoriye Ekle

Makyaj konusunda en kafa karıştıran konuya açıklık getirmenin zamanı geldi: Aydınlatıcı nasıl sürülür, kontür nasıl yapılır?

Ten makyajında allık, kontür, bronzer ve aydınlatıcı çok kafa karıştırıyor, kabul ediyorum. Bugün sizlere bu 4lüyü nasıl ve hangi sırayla uygulayacağımızı anlatıyorum. Ten makyajında kusursuz görünmek istiyorsanız bu kurallara uymanızı tavsiye ediyorum, gerisini makyajın sihirli ellerine bırakabilirsin!

Doğru Kontür Uygulaması

Cansu Yeğin ile Aydınlatıcı ve Kontürün Doğru Kullanımı_1

Kontür uygulaması en kritik konulardan biri. Hayatımıza yeni giren kontür tekniği sayesinde kusursuz da görünebiliriz, komik de. Biz tabii ki kusursuz görünen tarafta olmak istiyoruz! Bunun için kontürünü elmacık kemiğinin tam altından uygula ve saç dibine doğru ilerle. Yanak bölgesine uyguladığın kontür ürününü çok aşağı indirme, bu sefer tüm çene kısmını gölgede bırakarak tuhaf bir görüntü yaratabilirsin. Kontürün amacı yüz hatlarını belirginleştirmek, bunun için kontürünü alın köşelerine ve burnunu daha ince göstermesi için burun kenarlarına da uygulamalısın. Kolay yayılması ve pratik uygulamasıyla Maybelline New York Master Contour Stick benim favori kontür ürünlerimden birisi. Eğer sen de uygun fiyatlı, pratik ve yüksek performanslı bir kontür ürünü arıyorsan bu ürüne mutlaka bir şans vermelisin. Kontürünü uyguladıktan sonra yumuşak bir makyaj fırçasıyla veya parmaklarınla kontürünü yuvarlak hareketlerle iyice dağıt.

Aydınlatıcı Nereye Uygulanmalıdır?

Cansu Yeğin ile Aydınlatıcı ve Kontürün Doğru Kullanımı_2

Doğru aydınlatıcı uygulaması makyajın en zorlu aşamalarından biri. Aydınlatıcıyı o kadar çok seviyoruz ki bazen çok fazla(!) uygulayabiliyoruz. Doğru olan az ve öz aydınlatıcı uygulamaktır. Ben pudra formdaki aydınlatıcıları çok seviyorum. Aydınlatıcımı elmacık kemiğimin üzerine yani kontürümün üzerine C şeklinde ve biraz da kaş altıma uyguluyorum. Işıl ışıl parlayan kusursuz aydınlatıcıyı hala bulamadım diyorsan Urban Decay Afterglow aydınlatıcı paletine mutlaka göz atmalısın. Eğer dudaklarının daha dolgun ve kalkık görünmesini istiyorsan aydınlatıcını dudak üzerine de hafifçe uygulayabilirsin.

Editörün önerisi: Aydınlatıcını her zaman yelpaze şeklindeki fırçalarla uygulamalısın. Çok büyük fırçalarla aydınlatıcı uyguladığında, farkında olmadan aydınlatıcını geniş bölgelere dağıtarak abartılı bir görüntü elde edebilirsin.

Doğru Allık Uygulaması

Cansu Yeğin ile Aydınlatıcı ve Kontürün Doğru Kullanımı_3

En başta anlaşalım, allık uygulamasının amacı daha sağlıklı görünen bir ten görünümü yaratmaktır. Cilt tonuna uygun allık seçerek daha doğal, sanki içten gelen bir canlılık yaratabilirsin. NYX Professional Makeup Sweet Cheeks allık paletinde herkesin ten rengine uyacak kadar farklı renk alternatifi var! Ten rengim açık olduğu için şeftali rengini seçiyorum ve allığı elmacık kemiklerimin tam ortasına yani gülümsediğimde beliren kemiklerin tam üzerine uyguluyorum. Allığını aydınlatıcının veya kontürünün üzerine değil ikisinin ortasında kalan bölgeye uygulamalısın. Allığı yoğun uyguladığında yapay bir görünüm ortaya çıkabilir, bu nedenle önce fırçadaki allığı biraz üflemeli, daha sonra yüzüne uygulamalısın. 

2017 makyaj trendlerinde pembe allıklar ön plana çıkıyor. Solgun görünümden şikayetçiysen pembe allık sayesinde olduğundan daha canlı ve enerjik görünebilirsin.

Bronzer Uygulaması Nasıl Olmalıdır?

Cansu Yeğin ile Aydınlatıcı ve Kontürün Doğru Kullanımı_4

Bronz görünümü kim sevmez ki? İtiraf edeyim ben bronzerı yaz-kış uygulayanlardanım. Bronzerını güneşin yüzünde ilk vurduğu bölgelere uygulamalısın. Peki tam olarak nereye? Elmacık kemikleri, burun üzeri, alın köşelerine bronzer uygulayarak sanki plajdan yeni gelmiş görünümü yaratabilirsin. Benim en sevdiğim bronzerların başında Lancôme Belle De Teint palet geliyor. İçindeki turuncu ve pembe dokunuşlarla bronzerımın rengini kendim ayarlayabiliyorum. Eğer sen de benim gibi bronzerını her mevsim kullanmayı seviyorsan bu ürüne mutlaka yakından bakmanı öneriyorum.

Bronzer uygularken nasıl bir fırça kullanmalı?: Bronzerını geniş, yuvarlak ve yumuşak uçlu fırçalarla uygulamalısın. Bronzerda daha doğal bir sonuç elde etmenin yolu doğru fırça seçiminden geçiyor.

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön