loader

Cilt alt tonuna uygun makyaj rehberi

Favoriye Ekle
Cilt alt tonuna uygun makyaj rehberi

Dergilerde veya arkadaşında gördüğün makyajın aynısını yapıyorsun ama sende ondaki gibi durmuyor mu? Ona çok yakıştığını düşündüğün ruj, sen de tam tersi kötü görünüyor, onun fondöteni seni cansız gösteriyor olabilir. Bunun tek sebebi, makyaj malzemelerini cilt tonuna göre seçmemen olabilir. Makyaj yaparken cilt alt tonuna uygun makyaj yaparak, sana en çok yakışan renk ve tonları bulabilirsin. Peki cilt alt tonunu nasıl öğreneceksin? İşte bütün sorularının cevabı burada!

Cilt alt tonunu hemen öğren!

Cilt alt tonunu nasıl öğrenebilirsin?

Cilt alt tonunu öğrenmenin en pratik yolu, el bileklerinin içine bakmak. Gün ışığında bileğinde gözüken damar rengi sana cildinin alt tonunu söyleyecektir. Eğer damarların mavi ve mor ise, cilt alt tonun soğuktur. Eğer damaların yeşil ağırlıklı görünüyorsa, cilt alt tonun sıcak demektir. Eğer her ikisi birdense, nötr cilt alt tonuna sahipsin demektir.

Soğuk alt tonlulara özel makyaj önerisi

Soğuk alt tonlulara özel makyaj önerisi

Soğuk tenli kişilerin cilt alt tonu pembeye yakındır. Bu nedenle kullandığın fondötenin de pembe alt tonlu olmasına dikkat etmelisin. Renk isimlerinde "Rose" "Cool" gibi kelimeler geçen fondötenler pembe alt tonludur.

Cilt tonuna birebir uyacak ve cilt dokunla da anında bütünleşen bir fondöten önerimiz var. Maybelline New York'un Fit Me! Matte + Poreless fondöteni, 20 farklı renk tonuyla tüm cilt alt tonlarına hitap ediyor. İster açık tenli ol, istersen esmer, cilt alt tonuna göre uygun rengi Fit Me! fondötenlerde bulabilirsin. 102 Fair Ivory, 107 Rose Beige, 122 Creamy Beige, 140 Cool Medium renkleri, soğuk alt tonlular için uygun.

Allığında ise, pembe, lila ve mürdüm tonlarını tercih edebilir, göz makyajında da, pembe, gül kurusu, mor ve mavi tonlarına yer verebilirsin.

Soğuk alt tonlulara özel ruj rengi önerisi

Ruj rengi seçiminde de yine soğuk alt tonlu rujlara yönelebilirsin. Kırmızılar, bordolar ve soğuk nude tonlar sana çok yakışacak.

Eğer her cilt rengine ve alt tonuna yakışan ruj önerisi istersen de, Maybelline New York Color Sensational Made For All rujların tüm renkleri, 50 farklı cilt tonunda denenerek evresel renklerden oluşan bir koleksiyon. Bu serideki mürdüm renkli 388 Plum For Me ve fuşya renkli 379 Fuschia For Me sana çok yakışacak.

Sıcak alt tonlulara özel makyaj önerisi

Sıcak alt tonlulara özel makyaj önerisi

Sıcak cilt alt tonuna sahip kişilerin ciltlerinde sarı rengi baskındır. Bu kişiler, mercan, kahverengi ve şeftali tonlarını stillerinden eksik etmeliler. Eğer sen de sıcak alt tonuna sahipsen fondötenlerinde sarı alt tonunu tercih etmelisin. Fondötenlerin renk isimlerinde geçen "Dore", "Golden", "Warm" gibi kelimeler, sıcak alt tonlu olduklarını gösterir. Maybelline New York Fit Me! fondötenlerin 105 Natural Ivory, 110 Porcelain, 119 Golden Beige, 118 Nude, 220 Natural Beige, 250 Sun Beige renkleri de sıcak alt tonlu ciltler için uygun.

Allığında ise bronz renkler, mercan ve şeftali tonları sana çok yakışacak. Soğuk pembe tonlarından uzak durmalısın, soğuk alt tonlu renkler seni olduğundan cansız gösterecektir. Gözlerinde altın ve bakır rengi farları tercih edebilirsin. Kahverengi dumanlı göz makyajı da sana çok uygun olacaktır. Dudaklarında ise şeftali ve sıcak nude tonları denemelisin. Maybelline New York'un Color Sensational Made For All rujlarından 373 Mauve For Me, tüm cilt alt tonlarına yakışacağı gibi, sana da tam olacak!

Nötr alt tonlulara özel makyaj önerisi

Nötr alt tonlulara özel makyaj önerisi

Nötr cilt alt tonuna sahip olanlar çok şanslı! Hem soğuk hem de sıcak renklerin eşit derecede yakıştığını düşünürsek, seçenekler sınırsız. Ten makyajında ise durum biraz daha farklı, sıcak alt tonlu fondötenler daha sarı, soğuk alt tonlu fondötenler de daha pembe görünmelerine yol açabilir. Bu yüzden nötr alt tonlu fondötenler ile daha doğal ve sağlıklı görünebilirler. Bunun için de renk isimlerinde "Beige", "Natural", "Classic" gibi kelimeler geçen fondötenleri tercih edebilirler. Maybelline New York Fit Me! Matte + Poreless fondötenin nötr tonlu renkleri ise şu şekilde: 90 Alabaster, 97 Natural Porcelain, 103 Pure Ivory, 104 Soft Ivory, 106 Peach Beige, 108 Rose Vanilla, 115 Ivory, 120 Classic Ivory, 130 Buff Beige, 230 Natural Buff.

Nötr alt tonlulara özel fondöten rengi önerisi

Nötr cilt alt tonuna sahipsen pembe ve şeftali tonlarında allıkları tercih edebilir, göz makyajında da dilediğin rengi kullanabilirsin. Bu noktada sana önerimiz göz rengine göre makyaj yapman. Kendi göz rengine göre hangi renkte farlar kullanman gerektiğini bu makalemizden öğrenebilirsin!

Nötr alt tonlulara özel kırmızı ruj önerisi

Ruj rengi önerimiz ise yine Maybelline New York Color Sensational Made For All rujlardan. Bu rujların zaten evrensel tonlara sahip olduğunu ve istisnasız herkese yakıştığını düşünürsek, sana kusursuz bir mat kırmızı ruj önerimiz var: Made For All 382 Red For Me'ye bayılacaksın!

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön