loader

Cilt bakımı özel: Gözenek görünümü nasıl azaltılır?

Favoriye Ekle

Geniş, açık gözenekler hemen hemen herkes için ortak güzellik sorunlarından biri. Genetik özellikler ve yaş en sık nedenlerden olsa da, genişlemiş gözeneklerin sebebi kötü bir cilt bakım rutini de olabilir. Ama biz bu konudan yakınanlar olduğunu duyduk ve hemen işe koyulduk! Bakalım bu soruna nasıl bir çare bulmuşuz!

Gözenekler Nasıl Küçülür?

gözenekler için peeling yapmak

Büyüklükler ne kadar olursa olsun, temiz gözenekler, kirli ve tıkanmış gözeneklere nazaran her zaman daha küçük görünür. Gözenek büyüklüğünü kontrol altına almak için, yüzünü günde iki kere (sabah ve akşam) temizlediğinden emin olman gerekir. Cildini kirden, kalıntıdan ve makyajdan iyi bir şekilde arındırarak gözeneklerinin temizlenmesini sağlayabilirsin.

Peeling yapmak da gözeneklerin azalmasını sağlar. Cildindeki ölü derilerden ve gözeneklerinin içerisinde biriken kirlerden arındırmak için düzenli olarak peeling yapmayı unutma.

Tonik adımı

gözenek sıkılaştırmak için tonik

Eğer geniş gözenekli bir cilde sahipsen ve bu görünümü gidermek istiyorsan, cildini temizledikten sonra tonik uygulamayı unutmamalısın. Böylece en derinlerdeki kalıntıları bile temizlemiş olacaksın. Eğer gözenek sıkılaştırma özelliği bulunan tonikleri tercih edersen ve düzenli olarak uygularsan, gözeneklerinin küçüldüğünü kendi gözlerinle görebilirsin.

Gözenekleri nasıl saklayabilirsin?

gözenek gizleyen makyaj tüyoları

Gözenek görünümü, özellikle ten makyajı yaptığında daha belirgin bir hale geliyor olabilir. Bunun önüne geçmek için, gözenek gizleyen makyaj tüyolarıyla pürüzsüz bir cilt görünümüne sahip olabilirsin! Tek yapman gereken aşağıdaki makyaj adımlarını takip etmek:

1. Gözenek gizleyici makyaj bazları kullan:

Ten makyajına başlamadan önce, gözenek gizleyen makyaj bazı uygulayarak, geniş gözeneklerini gizleyebilirsin. Bunun için Maybelline Face Studio Gözenek Gizleyici Makyaj Bazı'nı önerebiliriz. Mikro pudra tanecikleri içeren bu makyaj bazı, gözeneklerine "blur" etkisi verecek.

2. Gözenek gizleme özelliği olan fondöten kullan:

Yoğun fondöten uygulaması, geniş gözeneklerinin daha da belirgin olmasına neden olabilir. Bunun için, gözenek gizleme özelliği olan fondötenleri tercih edebilirsin. Maybelline Fit Me fondöten, kil içeren formülü ile hem cildindeki gözenek görünümünü gizleyecek hem de cildinin gün içerisinde parlamasına engel olacak. Doğal-mat bitişi ile de harika görünmeni sağlayacak.

3. Transparan pudra kullan:

Transparan pudralar, ten makyajını sabitlemekle birlikte, fondöten sonrasında gözenekleri de gizleme özelliğine sahip. Maybelline Fit Me transparan pudra, perlit minerali içeren formülü ile gözenekleri gizleme ve parlamayı kontrol altına alma etkisine sahip. Çok ince bir yapısı olduğu için cilde çok doğal, kadife gibi bir etki veriyor.


Tüm bu adımları uyguladığında, ten makyajının gözeneksiz ve kusursuz göründüğünü göreceksin!

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön

İlgini çekebilecek makaleler