loader

Cilt Bakımında Yeni Trend Hyalüronik Asit Hakkında Mutlaka Bilmeniz Gereken 4 Özellik

Favoriye Ekle

Cilt bakımında yeni trend Hyalüronik Asitleri duymayan ve denemeyen kalmadı. Hyalüronik asidin aslında vücudumuzun doğal yapısında bulunduğunu ve birçok fonksiyonu olduğunu biliyor muydunuz? Vücutta nerede ve nasıl çalıştığını öğrenmek için aşağıdaki maddeleri mutlaka okuyun!

Vücuttaki Hyalüronik Asit neden azalır?

Vücuttaki Hyalüronik Asit neden azalır?

İnsan vücudu Hyalüronik Asit üretebilir ve yenileyebilir.

Ortalama bir insanın vücudunda yaklaşık 15 gram Hyalüronik Asit vardır ve bu vücudun tüm dokularına dağıtılır. Vücudun Hyalüronik Asit üretebilme ve yenileyebilme özelliği yaşla birlikte, hormon değişiklikleri ve yaşlanma sürecinden etkilenerek azalır.

Cilt bakımı düzenine serumlar ve kremler ciltteki Hyalüronik Asidin doğal sentezini uyarır ve azalmış seviyelerin yenilenmesine yardımcı olmaktadır. Araştırmalar, Hyalüronik Asidin topikal uygulaması sonrasında cildi daha nemli hale getirdiğini göstermektedir.

Hyalüronik asit vücutta nerede bulunur?

Hyalüronik asit vücutta nerede bulunur?

Hyalüronik Asit vücudun bir çok yerinde bulunurken, matris yapısı boyunca besinleri taşır, vücudu nemlendirir ve farklı dokularda su tutar. Vücudumuzda bulunan Hyalüronik Asit cildin dolgun gözükmesinde ve yaşlanma belirtileriyle savaşmada önemli bir bileşendir. Ancak zaman geçtikçe ve biz yaşlandıkça doğal olarak ciltte bulunan bu bileşen azalır.

Kemik, kıkırdak, eklem sıvısı (hareket esnasında eklemler arası sürtünmeyi azaltır), bağ doku, iskelet doku, saç derisi, saç kökleri, dudaklar, gözler, diş eti dokusu ve deri gibi belirli bölgelerde daha yoğunlaşmıştır.

Hyalüronik asit nemi nasıl tutar?

Hyalüronik asit nemi nasıl tutar?

Vücudumuzda doğal olarak da bulunan Hyalüronik Asit, vücutta su tutabilmesiyle nemlendirme kapasitesi sayesinde paha biçilemez bir içeriktir. Polisakkarit ailesinden glikosaminoglican olarak sınıflandırılır, bu da özel yapısı sebebiyle suyu ve nemi çeken bir şeker molekülü olması demektir.

Cilt üzerinde nasıl etki gösterir?

Cilt üzerinde nasıl etki gösterir?

Hyalüronik asit, ciltte bulunan temel bileşenlerden biridir. Basınç gücünü suyla etkisiz hale getirerek dokuların basınca dayanıklı olmasını sağlar. Hyalüronik asit çoğunlukla derinin dermis tabakasında dağılmış olarak bulunur, fakat cildin nemlenmesi için hayati önem taşıyan epidermiste de bulunabilir. Ayrıca doğal nemlendirici moleküller için su tutar. Sünger gibi işlev görürken cildin ve dokunun düzenlenmesinde suyu yakalar ve korur. Hyalüronik Asit ciltteki su miktarını dengede tutarken epidermisin kurumasını önlemek için dermiste su tutmaktadır.

Hyalüronik Asit İçeren Ürünler

Vichy Mineral 89

Vichy Mineral 89

Hyalüronik asit içeren bir cilt bakım ürünü önerisi istedindiğinde, aklımıza ilk gelenlerden biri de Vichy Mineral 89. Cildin günlük nem ihtiyacını karşılayan, bu gündüz bakımı gerçekten de bir harika. Hem 15 mineralli Vichy Termal Suyu hem de doğal kaynaklı hyalüronik asit içeriği ile cildi mükemmel bir şekilde nemlendiriyor, güçlendiriyor, daha canlı ve dolgun görünmesini sağlıyor. Eğer hızlı sonuç almak istediğin, cildin tarafından çabuk emilecek ve gerçekten işe yarayan bir bakım arıyorsan, Vichy Mineral 89'u mutlaka denemelisin.

L'Oréal Paris Hyaluron Uzmanı Cilt Dolgunlaştıran Nemlendirici Krem


L'Oréal Paris'in Hyaluron Uzmanı Cilt Dolgunlaştıran Nemlendirici Krem'i, içerisinde iki farklı moleküler büyüklükte hyaluronik asit barındırıyor. Yüksek moleküllü hyaluronik asit cildi nemlendirmeye ve pürüzsüzleştirmeye yardımcı olurken, mikro moleküllü hyaluronik asit ise cildin epidermis tabakasına etki ederek cildin daha dolgun görünmesine yardımcı oluyor. Yani cildine yoğun nem vermek, aynı zamanda da kırışıklık görünümünü azaltmak için, hyaluronik asit içeren bir nemlendirici arayışınsaydan, L'Oréal Paris'in Hyaluron Uzmanı serisini deneyebilirsin.


L'Oréal Paris Nem Terapisi Aloe Vera Suyu

L'Oréal Paris Nem Terapisi Aloe Vera Suyu

Eğer cildin nem kaybediyor ve kuruyorsa, hyalüronik asitin su tutma özelliğini maksimumda kullanmanı sağlayacak bir nemlendirici kullanabilirsin. Hylalüronik içeren nemlendiriciler arasında en sevdiklerimizden biri de L'Oréal Paris Nem Terapisi, nemi cilde 72 saate kadar hapsediyor. Su bazlı bu nemlendirici, cilt tarafından anında emiliyor ve ferahlatıyor. Özellikle yatmadan önce uyguladığında, sabah bebek gibi yumuşacık ve nemlenmiş bir ciltle uyanacağına emin olabilirsin.

Lancome Rose Milk Mist Nemlendirici Sprey

Lancome Rose Milk Mist

Cildinin nem ihtiyacını karşılarken hem hyalüronik asitin hem de gül suyu ve badem gibi doğal içeriklerin de gücünden faydalanmak istiyorsan, Lancome'un Rose Milk Mist nemlendirici spreyi senin için ideal. İçerisindeki hyalüronik asit ile cildinin gün boyu nemli kalmasını sağlarken, gül suyu, bal, tatlı badem yağı ile besliyor ve yumuşacık olmasını sağlıyor. Bu nemlendirici sprey tek başına kullanıldığı gibi makyaj öncesi baz olarak da çok etkili.

Photo Credit: skincare.com

L'Oréal Paris True Match Fondöten

L'Oréal Paris True Match Fondöten

Cilt bakımı yapan fondötenler son zamanların yükselen trendi. Hem teninin fondötenle kusursuz görünmesini sağlamak, hem de aynı anda cilt bakımı yapmak artık yeni makyaj stilimiz. L'Oréal Paris'in True Match Fondöteni de yenilenen formülü ile artık cilde bakım yapıyor. İçerisindeki hyalüronik asit sayesinde hem makyaj yapmış olacaksın hem de cildin günden güne pürüzsüzleşecek.

Skin Ceuticals Hyalüronik Asit Serum

Skin Ceuticals Hyalüronik Asit Serum

Eğer cilt bakımında daha yüksek oranlarda hyalüronik asit içeren ürünler kullanmak istiyorsan, serumları tercih edebilirsin. Skin Ceuticals'ın hyalüronik asit içeren serumları bu konuda çok başarılılar. Düzeltici etkili bu serumlardan H.A.Intensifier serum, ciltteki hyaluronik Asit seviyesini yükseltmeye yardım ediyor, Hydrating B5 serum cilde ışıltı ve pürüzsüzlük sağlıyor, Phyto Corrective serum cildi yatıştırmaya yardımcı oluyor ve son olarak da Retexturing Activator serum cilt yüzeyini yenilemeye ve cilt bariyerini güçlendirmeye yardımcı oluyor.

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön