loader

Cilt Lekelerini Nasıl Geçirebilirsin? Hiperpigmentasyon Hakkında Bilmen Gerekenler

Favoriye Ekle

Cilt lekeleri yani hiperpigmentasyon neden olur ve nasıl geçer? İşte birçoğumuzun aklını meşgul eden bu sorunun yanıtını araştırdık ve cilt lekelerini en etkili şekilde geçirmenin yolunu keşfettik!

Hiperpigmentasyon yani cilt lekeleri bazen can sıkıcı olabiliyor. Kimimiz makyajla kapatmayı tercih ederken kimimiz de bu konuda epey mesai harcayıp leke kremleri kullanıyor, hatta lazer tedavilerini deniyor. Peki inatçı cilt lekelerini azaltmanın, oluşmasını engellemenin etkili bir yolu var mı? Cevap: Evet! Cilt lekeleri neden olur, nasıl geçirilir ve engellenir araştırdık ve bu konu hakkında bildiğimiz her şeyi şimdi seninle paylaşıyoruz!

Cilt lekeleri (Hiperpigmentasyon) neden olur? Nasıl geçer?

Cilt lekeleri (Hiperpigmentasyon) neden olur? Nasıl geçer?

Cilt lekeleri, cilde rengini veren melaninin fazla üretilmesi yüzünden ortaya çıkarlar. Güneş ışınları yani UV, hormonal değişiklikler ve cilt travmaları sebebiyle ortaya çıkan bu kahverengi lekeleri geçirmek bazen çok zor olabilir. İşte bu inatçı cilt lekeleri, aslında cildimizin alt katmanlarında bulunurlar ve güneş ışınları, yaş ve hormonal sebeplerle yüze çıkıp görünür hale gelirler.

Eğer cilt lekelerin varsa, cilt bakımında kullanacağın hangi içeriklerin lekelere iyi geldiğini merak ediyor olabilirsin. Ağırlıklı olarak C vitamini, antioksidanlar, niacinamid ve B3 vitamini, cilt lekelerini azaltmaya yarayan içerikler olarak biliniyorlar. Lekeleri gerçekten azaltmanın yolu derine inmek. Epidermis katmanında oluşan bu lekelerin yüzeye çıkmasını engellemek, var olanların da daha azalmasını sağlamak için cilt bakımında klinik olarak etkisi kanıtlanmış içeriklere mutlaka yer vermelisin.

Cilt lekeleri için serum önerisi

Cilt lekeleri için serum önerisi

İnatçı cilt lekeleriyle savaşan cilt bakım serumları, genellikle cildin alt katmanlarına inerek çalışmaya başlarlar. Cildin altında yeni lekelerin yüzeye çıkmasını engellerken, cilt yüzeyinde de çalışarak buradaki kahverengi lekelerin görünümünü azaltırlar. Cildi çok ince ve hissedilmeyecek şekilde soyan ve ölü tabakadan arınmasını sağlayan leke serumları kullanırken bu yüzden yüksek koruma faktörü içeren güneş kremlerini kullanmak da son derece önemli. Böylece güneşin etkisiyle yeni lekelerin oluşma ihtimalini minimuma indirmek de gerekli.

Son zamanlarda denediğimiz ve etkisini hızla gördüğümüz bir leke serumunu sana da önermek istiyoruz! SkinCeuticals’ın Discoloration Defense Serum’u düzenli olarak kullanıldığında cilt lekelerinin azalmasına gözle görülür bir şekilde yardımcı oluyor. Gel şimdi bu harika leke tedavi eden seruma yakından bakalım!

SkinCeuticals Discoloration Defense Serum

SkinCeuticals Discoloration Defense Serum

Ciltte UV, hormonal, yaşlanma ve akne gibi cilt problemleri sebebiyle ortaya çıkan cilt lekelerini yani hiperpigmentasyonu en etkili şekilde azaltan SkinCeuticals Discoloration Defense Serum, kullandığımız en iyi leke serumlarından biri. Düzenli kullanıldığında inatçı leke görünümünde %41 düzelme sağlayan bu serum, 2 hafta sonunda cildin çok daha aydınlık ve eşit tonda görünmesini sağlıyor. Cildinde lekeler dışında, cilt tonunun eşitsizliği de aslında düzeltilmesi gereken bir sorun. Bu serum sayesinde çok daha aydınlık ve eşit bir cilt tonuna sahip olabilirsin.

İçerisindeki ilk defa bir leke serumunda bulunan Traneksamik asit, niacinamid ve SkinCeuticals’a patentli HEPES ile anında lekeleri azaltmaya başlıyor. Ciltteki lekelerin görünümünü azalttığı gibi yenilerinin oluşmasını da engelliyor. Traneksamik asit lekelerin yeniden oluşmasına engel olurken, B3 vitamini olarak bilinen niasinamid ise var olan lekelerin görünümünü azaltıyor. Hepes ise hücre yenilenmesinde devreye giriyor.

SkinCeuticals Discoloration Defense Serum Nasıl Kullanılır?

SkinCeuticals Discoloration Defense Serum Nasıl Kullanılır?

Öncelikle cilt lekelerini geçirmek için kullandığın her ürünle birlikte yüksek koruma faktörlü bir güneş kremi kullanman gerektiğini sakın unutma. Lekelerle savaşırken yenilerinin oluşmasına da engel olmalısın.

SkinCeuticals Discoloration Defense Serum’u günde iki defa 2-3 damla cildine uygulayabilirsin. Serumu avcuna damlattıktan sonra parmak uçlarına doğru yay ve tampon hareketlerle yüzüne uygula. Daha sonra da dışarı doğru masaj yaparak cildine yedirebilirsin. Sonrasında da SPF 50 içeren bir güneş kremi uygula. Güneş kremi uygulamış olsan da yine de güneşe aşırı maruz kalmaktan kaçınmanı da tavsiye ederiz.

Editörün Önerisi: Hem güneş kremi uygulamak hem de cildinin kusursuz görünmesini sağlamak istiyorsan, renkli güneş kremlerini tercih edebilirsin. En iyi renkli güneş kremlerini listelediğimi bu yazımıza göz atmayı unutma!

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön

İlgini çekebilecek makaleler