loader

Cilt tipine uygun fondöten nasıl seçilir?

Favoriye Ekle

Fondöten seçimi çok dikkat edilerek yapılmalı. Her cilt tipinin ihtiyacı farklı olduğu için fondöten seçerken kendi cilt yapına uygun fondötenlere yönelmelisin. Peki, cildine uygun fondöteni nasıl seçmelisin?

Reklamlarda gördüğün, arkadaşlarının tavsiye ettiği hatta influencerların önerdiği fondötenler senin cilt tipine uygun olmayabilir. Gün içinde fondöteninin cildindeki duruşunu beğenmiyorsan, cilt tipine göre fondöten seçemiyorsun demektir. Aslında burada fondötenin çok da suçu yok. Senin cildinde yağlanan fondöten başka cilt tipinde ışıl ışıl görünebilir. Haklısın, kafan karışmasın!

Şimdi doğru fondöten seçimi hakkında bilmen gereken her şeyi birlikte inceleyeceğiz...

Doğru fondöten nedir?

Fondöten satın almadan önce bir fondötenden ne beklediğini bilmelisin. Kapatıcılık mı, pürüzsüzlük mü yoksa ışıltılı bir ten mi? Herkesin en iyi fondötenden beklentisi farklı olabiliyor. Bu nedenle, cilt tipinle birlikte cildinde gizlemek/örtmek veya öne çıkarmak istediğin özellikleri analiz edip ona göre fondöten almalısın.

Doğru fondöten, cildinde pürüzsüz görünen, cilt kusurlarını örten, saatler içinde yağlanmayan veya cildini kurutmayan fondötendir. Tabii bu tanım kişiden kişiye değişebilir. En son makyaj trendlerinde neredeyse hiç örtücülüğü olmayan fondötenler kullanılıyor. Bu nedenle fondötenden ne beklediğin de önemli.

Cilt tipine göre nasıl fondöten seçebilirsin?

cilt tipine göre fondöten nasıl seçilir?

Cilt tipine uygun fondöten seçerken önemli olan senin ihtiyaçlarındır. Şimdi ayna karşısına geç ve cilt tipine incele. Cilt tipine göre fondöten seçimi yaptığında, fondöteninin cildinde kusursuz göründüğünü fark edeceksin.

Normal cilt: Eğer cildinde herhangi bir kuruluk veya parlama dikkatini çekmiyorsa, normal bir cilde sahipsi demektir. Burada fondöten seçimi yaparken, nasıl bir görünüm istediğine göre seçim yapabilirsin.

T bölgesinde parlama: Eğer burun, alın ortası ve çenende parlama görüyor, cildinin diğer bölgeleri normal hatta zaman zaman kuru görünüyorsa, karma bir cilde sahipsin demektir.

Tüm yüzde parlama: T bölgesine ek olarak yanaklarında da parlama görüyorsan, yağlı bir cilde sahipsin demektir.

Eğer buna sivilceler ve lekeler de eşlik ediyorsa, sivilceli bir cilde sahipsin demektir.

Gergin ve pul pul görünüm: Eğer cildin genellikle gerginse, özellikle burun kenarı, yanak ve çenende pul pul dökülmeler oluyorsa kuru bir cilt tipindesin demektir.

Şimdi cilt tipine göre fondöten seçimini nasıl yapabileceğine daha detaylı bakalım.

1. Yağlı ciltler için fondöten seçimi:

Yağlı ciltler için fondöten seçiminde aşağıdaki adımlara dikkat etmelisin:

  • Kullanacağın fondöten, yağlı ciltlerin gün içinde yaşadığı cilt parlamasını kontrol altına almalı
  • Pudralı bir içeriğe sahip olmalı
  • Mat bitişli olmalı ve parlamayı dengelemeli
  • Yağlı ciltlerdeki gözenek görünümünü azaltma özelliği olan bir fondöten olmalı.

Yağlı ciltler için en iyi fondöten önerisi:

yağlı ciltler için fondöten önerisi

Yağlı ciltler için en iyi fondötenlerin başında Maybelline Fit Me fondöten geliyor. Fit Me fondöten cildini yağlandırmadan doğal bir matlık sağlıyor. Kil içeren formülü sayesinde cildinin yağlanma yüzünden parlamasına engel olurken, yağlı cilt sebebiyle daha belirgin olan gözeneklerinin gizlenmesine de yardımcı oluyor. Cilt rengine ve dokusuna mükemmel bir uyum sağlıyor ve ağırlık yapmıyor.

Editörün önerisi: Yağlı bir cildin varsa makyaja başlamadan önce matlaştırıcı makyaj bazı uygulamalısın. Böylece cildindeki parlamayı en aza indirebilirsin.

2. Kuru ciltler için fondöten seçimi

Kuru cilde sahip olanlar, yüzünü daha sağlıklı göstermek için aydınlık bitişli ve nemlendirici fondötenlere öncelik verebilirler. Kuru ciltler için fondöten seçimi yaparken aşağıdaki adımlara dikkat etmek gerekiyor:

  • Hyaluronik asit, E vitamini ve bunun gibi nemlendirici içerikler barındıran fondötenleri tercih etmelisin.
  • Mat bitişli fondötenler yerine, aydınlık ve nemli bitişli fondötenleri tercih ederek kuru görünümün önüne geçebilirsin.
  • Mümkün olduğunca daha likit formüllü formülleri tercih ederek daha kolay uygulama sağlayabilirsin.

Kuru ciltler için en iyi fondöten önerisi:

Kuru ciltler için fondöten önerisi

Kuru ciltlerin en sevdiği fondötenlerden biri Maybelline New York Affinitone. Hyaluronik asit ve E vitamini içeren formülüyle cildi nemlendiren bu fondöten, son derece canlı, sağlıklı ve doğal bir bitiş veriyor. Ayrıca ciltteki lekeleri, renk eşitsizliklerini ve kusurları iyi bir şekilde gizlerken, hafif formülü sayesinde Affinitone fondöten ciltte yokmuş gibi duruyor.

Kuru ciltler için nemlendirici serum fondöten önerisi:

Kuru ciltler için nemlendirici serum fondöten önerisi:

Kuru ciltler için hem nemlendirici cilt bakımı etkisi hem de aynı zamanda örtücülük sağlayan bir serum fondöten önerimiz var. L'Oréal Paris True Match Nude Serum Fondöten, %1 saf hyaluronik asit içeren formülü sayesinde cildi nemlendirerek dolgunlaştırıyor, ışıltılı ve sağlıklı bir bitiş sağlıyor. Kendi cilt tonunda bir nemlendirici yüz serumu olan bu ürün, aynı zamanda ince çizgi ve kırışıklık görünümünü de gidermeye yardımcı oluyor. Kuru cildinin çok daha sağlıklı, eşit tonda ve pürüzsüz görünmesini sağlamak için True Match Serum'u kullanabilirsin.

3. Karma ciltler için fondöten seçimi

Cildinin burun, alın ortası ve çene kısmının yağlı olması, karma cilt tipine sahip olduğun anlamına geliyor. Karma ciltler için fondöten seçimi yaparken de aşağıdakilere dikkat edebilirsin:

  • Eğer T bölgen yağlı, diğer bölgelerin kuruysa, normal ciltler için olan fondötenleri tercih edebilirsin.
  • T bölgenin parlamasını engellemek için transparan pudra uygulayabilirsin.
  • Doğal-mat bitişli fondötenleri kullanarak cildini dengeleyebilirsin.

Karma ciltler için en iyi fondöten önerisi:

Karma ciltler için en iyi fondöten önerisi:

Karma cildinin doğal-mat bir bitişe sahip olması için Maybelline Super Stay Active Wear fondöten harika bir seçenek olacaktır. En iyi fondötenlerden biri olan Super Stay fondöten, 30 saate kadar cildinde kalıcılığını korurken, yüzündeki tüm kusurları tek seferde gizliyor. Super Stay Fondötenin suya, tere ve bulaşmaya dayanıklı formülü sayesinde gün boyu kalıcı olacağına ve cildinde asla ağırlık yaratmayacağına emin olabilirsin.

Cilt tonuna göre fondöten seçimi nasıl yapılır?

cilt alt tonu nasıl öğrenilir?

Cilt tipine uygun fondöten seçimi ile birlikte, cilt tonuna uygun fondöten seçimi de son derece önemli. Bunun için cilt alt tonunu öğrenmen gerekiyor. Bu sayede fondötenin de renk olarak cildinle birebir uyum yakalamasını sağlayabilirsin.

Cilt alt tonu nasıl öğrenilir? makalemize göz atarak cevabı kolayca bulabilirsin.

1. Soğuk cilt alt tonu: Pembe alt tonlu fondötenler kullanabilirler.

2. Sıcak cilt alt tonu: Sarı-turuncu alt tonlu fondötenler kullanabilirler.

3. Nötr cilt alt tonu: Daha nötr, ne sarı ne pembe alt tonlu fondötenler uygun olacaktır.

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön

İlgini çekebilecek makaleler