loader

Cilt tipine uygun fondöten nasıl seçilir?

Favoriye Ekle

Fondöten seçmek zor iştir. Her cilt tipinin ihtiyacı farklı olduğu için fondöten seçerken kendi cilt yapına uygun fondötenleri denemelisin. Peki, kendi cildine uygun fondöteni nasıl seçeceksin?

Reklamlarda gördüğün, arkadaşlarının tavsiye ettiği fondötenler belki de senin cilt yapına uygun değildir. Gün içinde fondöteninin cildindeki duruşunu beğenmiyorsan, cilt tipine göre fondöten seçemiyorsun demektir. Aslında burada fondötenin çok da suçu yok. Senin cildinde yağlanan fondöten başka cilt tipinde ışıl ışıl görünebilir. Haklısın, kafan karışmasın! Şimdi fondöten seçerken dikkat etmen gereken noktaları açıklıyoruz. Hazır mısın?

Doğru fondöten nedir?

Doğru fondöten nedir?

Fondöten satın almadan önce bir fondötenden ne beklediğini bilmelisin. Kapatıcılık mı, pürüzsüzlük mü yoksa ışıltılı bir ten mi? Herkesin en iyi fondötenden beklentisi farklı olabiliyor. Bu nedenle, cilt tipinle birlikte cildinde gizlemek/örtmek veya öne çıkarmak istediğin özellikleri analiz edip ona göre fondöten almalısın.

Doğru fondöten, cildinde pürüzsüz görünen, cilt kusurlarını örten, saatler içinde yağlanmayan veya cildini kurutmayan fondötendir. Tabii bu tanım kişiden kişiye değişebilir. En son makyaj trendlerinde neredeyse hiç örtücülüğü olmayan fondötenler kullanılıyor. Bu nedenle fondötenden ne beklediğin de önemli. Biz fondöten seçerken, gündüz makyajı, gece makyajı, mat makyaj, ıslak makyaj gibi kategorilere ayırarak fondötenleri bu makyaj görünümlerine göre alıyoruz.

Cilt tipine göre nasıl fondöten seçebilirsin?

cilt tipine göre fondöten nasıl seçilir?

Cilt tipine uygun fondöten seçerken önemli olan senin ihtiyaçlarındır. Şimdi ayna karşısına geç ve cilt tipine incele. Eğer T bölgen yağlıysa, sivilce ve akneye yatkın bir cildin varsa, yağlı ciltler için fondöten seçimlerine bakmalısın.

Cildin kuruysa, burun kenarların sert ve pürüzlüyse, yanaklarının üzerinde pul pul kuruluklar görülüyorsa kuru ciltler için önerilen fondötenlere öncelik vermelisin demektir.

Yağlı bir cilde sahipsen;

yağlı ciltler için fondöten önerisi

Yağlı cilde sahip olanlar mat bitişli ve özel içeriği ile parlamayı kontrol altına alan fondötenleri kullanmalılar. Islak bitişli fondötenler gün içinde cildinde yağlanma yapabilir. Bizim en sevdiğimiz doğal-mat bitişli fondötenlerin başında Maybelline New York Fit Me fondöten geliyor. Fit Me fondöten cildini yağlandırmadan doğal bir matlık sağlıyor. Kil içeren formülü sayesinde cildinin yağlanma yüzünden parlamasına engel olurken, yağlı cilt sebebiyle daha belirgin olan gözeneklerinin gizlenmesine de yardımcı oluyor.

Editörün önerisi: Yağlı bir cildin varsa makyaja başlamadan önce matlaştırıcı makyaj bazı uygulamalısın. Böylece cildindeki parlamayı en aza indirebilirsin.

Kuru bir cilde sahipsen;

Kuru ciltler için fondöten önerisi

Kuru cilde sahip olanlar, yüzünü daha sağlıklı göstermek için aydınlık bitişli ve nemlendirici fondötenlere öncelik verebilirler. Islak ten görünümü tam sana göre! Cildinin sürekli mat ve donuk görünmesinden şikayetçiysen aydınlık bitişli fondötenleri çok seveceksin.

Kuru ciltlerin en sevdiği fondötenlerden biri Maybelline New York Affinitone. Hyaluronik asit ve E vitamini içeren formülüyle cildi nemlendiren bu fondöten, son derece canlı, sağlıklı ve doğal bir bitiş veriyor. Ayrıca ciltteki lekeleri, renk eşitsizliklerini ve kusurları iyi bir şekilde gizlerken, hafif formülü sayesinde Affinitone fondöten ciltte yokmuş gibi duruyor.

Editörün önerisi: Kuru ciltler için tavsiyeler istiyorsan işte geliyor: Strobing tekniğini çok sevdiğini tahmin edebiliyoruz. Aydınlık bir ten makyajı istiyorsan krem highlighterını fondötenden önce tüm yüzüne uygulayıp doğal bir ışıltı yakalayabilirsin.

Karma cilde sahipsen;

karma ciltler için fondöten önerisi

Eğer cilt yapın kuru ve yağlı arasında gidip geliyor, bazı kısımları kuru, bazı kısımları yağlıysa karma cilde sahipsin demektir. Karma cilt yapısına sahip olanlar makyajlarının nasıl görünmesini istiyorlarsa ona uygun fondöten seçmeliler. Islak bitişten hoşlanıyorsan ışıltılı fondötenleri seçebilirsin ama matlaştırıcı mendilini mutlaka yanında taşımalısın! 

Herkesin cilt yapısı zaman zaman değişkenlik gösterebilir. Bizim cildimiz karma cilde döndüğü zaman elimiz her zaman Maybelline New York Fit Me fondötene gidiyor. Fit Me fondöten doğal mat bir bitişe sahip. Bu nedenle cildimizde tam istediğimiz pürüzsüzlükteki görünümü Fit Me ile yakalayabiliyoruz. Fit Me fondöten, kil içeren formülüyle T bölgendeki parlamayı kontrol altına alacak, aynı zamanda yanak ve alnındaki kuru bölgelerin de kurumasına neden olmayacak.

Kusurlara sahip bir cilde sahipsen;


Kusurlara sahip bir cilde sahipsen;

Eğer cildinde sivilce izleri, kızarıklıklar, lekeler ve renk eşitsizlikleri varsa, bir fondötenden beklediğin en önemli özellik yüksek kapatıcılık olmalı. Bunun için Maybelline New York Super Stay Active Wear fondöten harika bir seçenek olacaktır. En iyi fondötenlerden biri olan Super Stay fondöten, 30 saate kadar cildinde kalıcılığını korurken, yüzündeki tüm kusurları tek seferde gizliyor. Super Stay Fondötenin suya, tere ve bulaşmaya dayanıklı formülü sayesinde gün boyu kalıcı olacağına ve cildinde asla ağırlık yaratmayacağına emin olabilirsin.

Cilt alt tonu nasıl öğrenilir?

cilt alt tonu nasıl öğrenilir?

Fondötenin yapısına karar verdin, peki ya fondöten rengini nasıl seçeceksin? Yeni bir fondöten satın almadan önce cildinin alt tonunu göz önünde bulundurmalısın. Peki cilt alt tonu nedir? Basitçe anlatmak gerekirse, alt ton cildinin altındaki renk. Kulağa basit geliyor, peki ama alt tonumu nasıl bulacağım? 

1. Soğuk alt tonlar

soğuk alt ton

Eğer bileğindeki damarlar mavi veya mor tonlarındaysa cildinin alt tonları soğuk tonlar. Soğuk alt tonlar genellikle beyaz tenlilerde görülür. Eğer cilt tipin bu kategorideyse pembe bazlı bir fondöten seçerek doğal ışıltını ön plana çıkar.

2. Sıcak alt tonlar

2. Sıcak alt tonlar

Eğer bileğinin iç kısmındaki damarlar yeşil tonlarındaysa sen sıcak alt tonlara sahip bir cilde sahipsin. Sarı bazlı fondötenler cildinde harika duracak. Makyaj yaparken de sıcak tonlu far ve ruj renkleri sana çok yakışacaktır.

3. Nötr alt tonlar

3. Nötr alt tonlar

Eğer damarların hem mavi hem yeşil görünüyorsa nötr alt tonlara sahipsin. Oldukça şanslısın çünkü her renk ruj, göz farı sende harika duracak! Fildişinden, altın tonlarına tüm fondötenler sende harika duracak!

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön