0

Diğer kullanıcıların yaptığı popüler aramalar

cilt bakımıdudak
Ara

Favori Ürünler

Tümünü Gör
loader

Color correcting makyaj: Renkli kapatıcılar hakkında merak ettiğin her şey!

Favoriye Ekle

Ciltteki renk eşitsizliğini gidermek için kullanılan "Color Correcting" yani renkli kapatıcılar hakkında bilmen gereken her şeyi bir araya getirdik!

En iyi kapatıcılar sayesinde yüzümüzde ki sivilce izlerinden, koyu halkalara hatta vücudumuzdaki dövmelere kadar her detayı gizleyebildik; elmacık kemiklerimizle gözlerimizi vurgulayabildik. Sen de fark etmişsindir, kapatıcılar artık yalnızca cilt tonlarında değil. Bunun yerine gökkuşağının neredeyse tüm renklerinde (yeşil, mor, pembe, sarı, turuncu…) kapatıcılar mevcut. Her bir rengin farklı bir görevi var. Eğer cildinde birden fazla leke varsa, color correcting yani renk eşitleyici makyajı öğrenmek senin için işleri değiştirecek. Renk eşitleyici makyajı nasıl yapacağını öğrenmek için okumaya devam et! 

Temel kapatıcı dersleri: Renk tekeri

Renk tekeri

Renkli kapatıcıların temelinde yatan bu şemayı öğrenmek, renk eşitleyici makyajı tamamen çözmene yardımcı olacak. Henüz ilkokuldayken öğrendiğin sanat veya resim derslerindeki şu renk tekerini hatırlıyor musun? O zamandan bu zamana hangi rengin, diğerini nötrlediğini biliyorsun.

Yukarıda gördüğün renk tekerinde, tüm renklerin zıt rengi tam karşı hizalarında yer alıyor. Bu demek oluyor ki, bir rengi nötrlemek için karşıt rengini kullanmak gerekiyor. Kırmızının tam karşısında yeşili göreceksin, yeşil renk kırmızıyı nötrlüyor. Mor ve mavinin karşısında ise sarı ve turuncu renkleri var. Bunlar şu anlama geliyor: Kızarıklıklar için yeşil, göz altı morlukları için turuncu ve sarı...

Yeşil kapatıcılar ne işe yarar?

Yeşil kapatıcılar ne işe yarar?

Az önce bahsettiğimiz gibi, yeşil renk kırmızıyı nötrlüyor bu nedenle yeşil kapatıcılar yüzdeki kızarıklıkları maskelemek için ideal. Eğer yüzünde kızarıklıklar varsa makyaj öncesi yeşil bir primer kullanmak da isteyebilirsin. Şimdi akıllardaki soruyu tahmin edebiliyoruz: Yeşil primer nereden bulabilirim? Biz yüzümüzdeki kızarıklıkları nötrlemek için Maybelline Face Studio Prime Kızarıklık Gizleyici Makyaj Bazı'nı severek kullanıyoruz. Sen de bu makyaj bazını fondöten adımından önce, burun kenarları, yanak ve çenene uygulayarak kızarıklık görünümünü gizleyebilirsin.


Mor kapatıcılar ne işe yarar?

Mor kapatıcılar ne işe yarar?

Mor kapatıcılar, yüzünde istemediğin sarılıkları kapamak için birebir. Sarı bir cilde sahip, solgun görünen herkes mor kapatıcıların ciltlerinde yarattığı ışıltıyı çok sevecek! Tahmin ettiğin gibi mor renk tekerinde sarının tam karşısında. Cildindeki sarı bölgeleri nötrlemek, cildine daha aydınlık bir etki vermek için NYX Professional Makeup HD Concealer Wand Kapatıcılardan Lavender rengini kullanabilirsin.

Somon Kapatıcılar

Somon Kapatıcılar

Somon kapatıcılar, göz altındaki morlukları nötrlemek için kullanılıyorlar. Eğer göz altlarında ve göz kapaklarında morluklar ve koyu halkalar varsa, somon bir kapatıcıyla tamamen gizlendiklerini görebilirsin. Somon kapatıcını göz altı morluklarının en yoğun olduğu noktalara uygula ve hafifçe dağıt. Daha sonra üzerine cilt tonunla uyumlu kapatıcını uygulayabilirsin.

NYX Professional Makeup'ın Color Correcting Paletti'i, içerisideki somon tonlarla en koyu göz altı morluklarını bile gizleyebiliyor. Ayrıca bu kapatıcı paleti, cildindeki diğer renk eşitsizlikleri için de ideal. Bu yazıda bahsettiğimiz tüm renkli kapatıcıları bir arada bulunduruyor.

Ürünü buradan inceleyebilirsin.


Sarı kapatıcılar

Sarı kapatıcılar

Sarı kapatıcılar aslında ciltteki bir çok renk eşitsizliğini gidermek için kullanılabiliyor. Göz kapaklarındaki damarlı görünüm, göz altı morlukları ve kahverengi lekeler üzerinde etkili olan sarı kapatıcılar, aynı zamanda ciltte aydınlık bir etki de yaratıyor. Bu kapatıcıyı fondötenin altına uyguladığında, cildinin çok daha eşit tonda ve aydınlık göründüğünü fark edebilirsin. Maybelline Instant Anti Age Eraser Kapatıcı'lardan 06 Neutralizer rengi, sarı tonuyla cildindeki renk eşitsizliklerini anında nötrleyecektir.

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön

İlgini çekebilecek makaleler