loader

Daha Sağlıklı Bir Cilt: Karma Ciltler İçin Bakım Önerileri

Favoriye Ekle

Karma ciltler için bakım ve makyaj önerilerimizi bir araya getirdik!

Sen de T bölgesi yağlı, yanak bölgesi kuru olanlardan mısın? Karma cilt, bakımı en hassas olan cilt tiplerinden biridir. Cildinin tamamı aynı olmadığı için yağlı bölgelerine farklı, kuru bölgelerine farklı bakımlar uygulaman gerekebilir. Karma cilt bakımı için bilmen gereken önerileri derledik. Karma ciltler için kullanman gereken bakım ürünlerini ve karma ciltler için bakım ve makyaj önerilerini merak ediyorsan okumaya devam et.

Karma ciltler için cilt bakımını bilmiyorsan ve bu cilt tip ile nasıl başa çıkacağın öğrenmek için ipuçlarımıza göz atmanda fayda var!

Karma cilt nedir?

Karma cilt nedir?

Karma cilt, yüzün T bölgesinin daha yağlı, geri kalan kısımlarının ise normal veya kuru olduğu cilt tipidir. Karma cilt ne demek?: Karma cilt en çok görülen cilt tipidir. Yüzün alın, burun ve çene bölgesinde sebum üretimi daha yoğun olduğu için bu bölgeler yağlı görünür. Cildin geri kalanı ise aynı derecede sebum üretmez, daha kuru olur.

Karma cilt nasıl olur? diye merak edenler için kısaca özetleyelim. Eğer elini burnuna götürdüğünde yağlı ve parlak bir his duyuyorsan, yanaklarında ise daha kuru, gergin bir his varsa sen de karma ciltlisin demektir. 

Karma Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Karma Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Karma cilt tipinin senin ilgine ihtiyacı var! Ayda yılda bir nemlendirici krem sürmek, makyajını temizlemek karma ciltlerin bakımı için yeterli değildir. Karma ciltler için cilt bakımı yapacak olanların cilt tipine uygun ürünleri kullanmalılardır. Cildini temizlerken yüzünü tahriş edecek hareketlerden kaçınmalı, yuvarlak hareketlerle cilt bakımını yapmalısın. Ayrıca karma cilde sahip olanların, T bölgesine farklı, yüzünün geri kalanına farklı ürün kullanmaları önerilir. Özellikle maske yaparken cilt özelliklerine uygun maske seçmelisin.

1. Makyaj temizlemenin önemi

Makyaj temizlemenin önemi

Şüphesiz, sabah ve akşam yapılan cilt temizliği leyhine! Temizlik için ağır ürünler seçmek yerine mineralli tonik veya gülsuyu tercih edebilirsin. Daha etkili bir sonuç için, fazla bastırmadan uygulama yapabilirsin.

Karma ciltler için temizleyici seçerken jel ve köpük içerikleri ürünleri kullanabilirsin. Karma ciltler için bakım rutini yüz temizleme ile başlar. Yüzünü iyice temizledikten sonra karma ciltlere uygun tonik ile yüzünü tekrar silerek gözeneklerinin temizlenmesini sağlamalısın. Daha sonra nemlendirici aşamasına geçebilirsin. Detaylı yüz temizliği yapacağın günlerde maske ve peeling kullanmanı öneririz. Her pazar günü bir saatini cildine ayırmak karma cildine çok iyi gelecek.

2. Cildini mutlaka nemlendir

Cildini mutlaka nemlendir

Karma bir cilde sahip olduğun için bu konuya özellikle dikkat etmeni öneririz. T bölgen yağlanmaya yatkınken, yanak bölgen daha fazla neme ihtiyaç duyuyor. Bu yüzden mutlaka cilt tipine uygun çok işlevli ürünler seçmelisin. Ayrıca gece yatmadan önce yanaklarını nemlendirebilir, T bölgeni ise tonikle silmekle yetinebilirsin. Karma ciltler için bakım ürünü seçerken içindeki nem oranına dikkat etmelisin. Çok yağlı olan bakım ürünleri cildinde sivilcelenme yapabilir.

3. Cilt tipine göre makyaj malzemesi seç

Cilt tipine göre makyaj malzemesi seç

Artık makyaj malzemeleri senin yerine düşünüyor! Karma cilde uygun fondötenler görev başında. Karma cilt için fondötenler hem matlaştırıcı etkili, hem de gözeneklerin görünümünü hafifletiyor. Ayrıca T bölgene pudra uygulayarak matlaştırıcı etkiyi arttırabilir, fazla yağ üretimini engelleyebilirsin.

Karma Ciltler İçin Bakım Ürünleri

Karma Ciltler İçin Bakım Ürünleri

Karma ciltler için uygun temizleyici ve nemlendirici krem cildinin dengelenmesine yardımcı olur. Karma cildinin parlamaması ve makyajının kusursuz görünmesi için her gün cildini temizlemeli ve tonikle yatıştırmalısın. Gözeneklerin genişse mutlaka makyaj bazı ile bu görüntüyü gizlemelisin. Düzenli tonik kullanmak gözeneklerinin kalıcı olarak sıkılaşmasına yardımcı olacaktır.

​1. Karma Ciltler İçin Nemlendirici

​Karma Ciltler İçin Nemlendirici

Cildinin yağ dengesini düşerecek bir nemlendirici arıyorsan içeriğinde yağ bulunmayan nemlendiricilere bakmalısın. Eğer yanaklarında ve dudak kenarlarında aşırı kuruluk varsa bu bölgelere ise yağ içerikli nemlendirici uygulayabilirsin. Karma ciltler için nemlendirici arayanlar için harika bir ürün önerimiz var!

Kiehl's Ultra Facial Oil-Free Gel Cream

Günlük nemlendirici arayışı içinde olanlar Kiehl's Ultra Facial Oil-Free Gel Cream'i kullanabilir. Yağsız nemlendirici sayesinde T bölgesindeki parlamayı kontrol altına alabileceksin. Makyaj yaptıktan sonra parlayan burun ve alın bölgesine güle güle demek için yağsız nemlendirici her gün kullanmalısın.

2. Karma Ciltler İçin Maske

Karma Ciltler İçin Maske

Karma cilt tipinin en büyük sorunlarından biri burun kenarlarındaki geniş gözeneklerdir. Bunları yok etmek sandığın kadar kolay olmuyor maalesef! Geniş gözeneklerini sıkılaştırmak için öncelikle gözeneklerini derinlemesine temizlemen gerekiyor. Karma cilt tipine iyi gelen maskeler aynı zamanda gözeneklerini de temizleyerek daha küçük görünmelerini sağlayacak.

L'Oréal Paris Saf Kil Arındırıcı Maske

Cildini fazla yağdan arındırmak için, dengeleyici ve arındırıcı bir kil maskesi kullanabilirsin. L'Oréal Paris Saf Kil Arındırıcı Maske, formülündeki 3 saf kil ve okaliptüs özleri ile cildini fazla yağdan arındırmaya ve matlaştırmaya yardımcı olacak. Bu kil maskesini haftada 3-4 kere uygulayarak cildinin parlamasına ve fazla yağdan arınmasına yardımcı olabilirsin.

3. Karma Ciltler İçin Fondöten Önerisi

Karma Ciltler İçin Fondöten Önerisi

Karma cilt tipi için fondöten arıyorsan, ciltteki yağı kontrol etme özelliği olan fondötenlere bakmalısın. T bölgesinin gün içerisinde yağlanarak parlamasını önleyecek bu fondötenler seni kusursuz gösterecek. Cildinin pürüzsüz görünmesi için fondöten uygulamadan önce cildini temizlemeyi unutmamalısın.

Maybelline Fit Me Fondöten

Bizim en sevdiğimiz fondötenlerden biri olan Maybelline Fit Me fondöten, karma cilt tipine uygun. Doğal mat bitişi ve özel formülü sayesinde ciltteki parlamayı kontrol altına alan bu fondöten, cildinin parlamasına engel oluyor. Ayrıca gözenek görünümünü de gizlediği için cildinin pürüzsüz ve kusursuz gösterecek.

4. Karma Ciltler için Pudra Önerisi

Karma Ciltler için Pudra Önerisi

Karma cildinin T bölgesindeki parlamayı kontrol altına almak için, ten makyajının son adımında bir transparan pudra uygulayabilirsin. NYX Professional Makeup Can't Stop Won't Stop Setting Powder, ten makyajını sabitlerken, parlamanın da önünde geçiyor. İncecik yapısı sayesinde kadife ekisi veren bu toz pudra, gözenek görünümünün de azalmasını sağlıyor.

​5. Karma Ciltler İçin Tonik Önerileri

​Karma Ciltler İçin Tonik Önerileri

Karma cilt, yüzün T bölgesinin daha yağlı, geri kalan kısımlarının ise normal veya kuru olduğu cilt tipidir. Karma cilt ne demek?: Karma cilt en çok görülen cilt tipidir. Yüzün alın, burun ve çene bölgesinde sebum üretimi daha yoğun olduğu için bu bölgeler yağlı görünür. Cildin geri kalanı ise aynı derecede sebum üretmez, daha kuru olur.

Karma cilt nasıl olur? diye merak edenler için kısaca özetleyelim. Eğer elini burnuna götürdüğünde yağlı ve parlak bir his duyuyorsan, yanaklarında ise daha kuru, gergin bir his varsa sen de karma ciltlisin demektir. 

6. Karma Ciltler İçin Temizleyici

6. Karma Ciltler İçin Temizleyici

Karma cilt bakımının temel ürünü temizleyicidir. Cildini temizlemek için köpük veya jel yapıdaki ürünleri kullanmanı öneririz. Cildinin daha yağlı olan burun, çene ve alın bölgesini iyi bir şekilde temizleyerek siyah nokta ve gözenek probleminden kurtulabilirsin. En iyi yüz temizleme jelini merak edenler buraya!

Garnier Saf & Temiz Yağlanma Ve Pürüzlere Karşı Temizleme Jeli

Salisilik asit, çinko ve okaliptüs özleri içeren Garnier Saf ve Temiz Yüz Temizleme Jeli, cildi arındırarak gözeneklerin sıkılaşmasını sağlıyor, pürüzlerin giderilmesine yardımcı oluyor. Karma ciltler için temizleme jeli, cildindeki fazla yağı arındıracağı için cildin çok daha temiz ve sağlıklı görünecek.

​7. Karma Ciltler İçin Peeling

​Karma Ciltler İçin Peeling

Karma cilt tipine sahip olanlar burun üzerinde siyah nokta problemi yaşayabilir. Siyah noktayıtedavi etmenin yolu peeling ve cilt bakımından geçer. Siyah nokta karşıtı peeling ile siyah noktalarının üstesinden gelebilirsin.

L'Oréal Paris - Siyah Nokta Karşıtı Şeker Peelingi

Şeker peelingi efsanesini duymayan kalmadı, değil mi? L'Oréal Paris - Siyah Nokta Karşıtı Şeker Peelingi sayesinde burun ve burun kenarlarındaki siyah noktalardan kurtulabilirsin. Peeling yaptıktan sonra cildinin kurumaması için nemlendirici sürmelisin.

Karma ciltler için kış bakımında

haftada bir veya iki kere peeling yapmalısın.

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön

İlgini çekebilecek makaleler

/**//**/