loader

Daima Zarif: Old Money İhtişamını Yansıtan Makyaj Nasıl Yapılır?

Favoriye Ekle

Zarif bir estetik anlayışına sahip olduğunu karmaşadan uzak, asil ve özenli seçimlerinle göstermeye ne dersin? Az ve “değerli” olanla yetinmeyi hedefleyen old money makyaj stiliyle sen de içindeki zarafeti ortaya çıkarabilirsin!

Lüks, sofistike ve klasik bir moda anlayışını ifade eden old money tarzı, yeni bir akım değil. Fakat old money stili makyaj, saç ve giyim stilleri son zamanlarda TikTok'ta yükselen bir trend haline geldi. Biz old money makyajının ağırbaşlı ve yalın zarafetinden çok etkileniyoruz. Sen de hem sadeliğin eşsiz estetiğini keşfetmek hem de asil bir görünüm elde etmek istiyorsan old money tarzı makyaj stili nedir ve nasıl uygulanır bir an önce öğrenmelisin. Hazırsan, başlayalım!

Old Money Stili Nedir?

Old Money Stili Nedir?

Old money stili, gösterişe ihtiyaç duymayan, abartıdan kaçınan, sadeliği ve asaleti benimseyen bir yaşam stilinin modaya yansıması. Old money estetiği, ilhamını nesillerdir varlıklı yaşayan seçkin bir kitleden alıyor. Uzun yıllar boyunca devam eden lüks yaşamın getirdiği sofistike görünüm, zarafet ve sadelik bu hayat tarzının bir stil anlayışı olarak yayılmasında etkin bir rol oynuyor. Bir örnek vermek gerekirse polo maçları, golf etkinlikleri, tekne ve kayak tatilleri için seçilen kıyafetler ve yapılan makyajlar old money stili olarak kabul ediliyor.

Old Money Makyajının Özellikleri Nelerdir?

Old Money Makyajının Özellikleri Nelerdir?

 • Old money makyajı, klasik ve zamansız bir görünüme sahip olmalı.
 • Her daim ilk bakışta makyaj yokmuş gibi görünen doğal ve zarif bir görünüm hedeflenmeli.
 • Temiz ve bakımlı bir cilt görünümüne önem verilmeli.
 • Yüz hatlarını ön plana çıkaran fakat dramatik bir etki yaratmayan makyaj teknikleri tercih edilmeli.

Old Money Makyajında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Old Money Makyajında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Old money makyajının en önemli adımlarından biri cilt bakımı. Dolayısıyla canlı, parlak ve pürüzsüz bir cilt, old money makyaj trendinin temelini oluşturuyor. Son derece sade bir makyaj görünümünün hedeflendiği old money stilinde ince yapılı fondötenlere, likit allıklara, nötr renklere ve doğal pembe tonlarına başvuruluyor. Elbette hafif, zarif ve çiçeksi parfümler de old money makyajının bir parçası olarak kabul ediliyor.

Old Money Trendi Makyaj Stiline Nasıl Uyarlanır?

Old money makyaj stilini uygulayabilmek için çok daha sade, içten gelen bir ışıltıya sahip, doğal tonlardan oluşan makyaj stili tercih etmelisin. Senin için hazırladığımız old money makyaj stili önerilerimiz ise işte şunlar:

Işıltılı Old Money Makyajı Nasıl Yapılır?

Işıltılı Old Money Makyajı Nasıl Yapılır?

 • Öncelikle cildini nemlendirip güneş koruyucu kremini uygulayarak başlayabilirsin. Ciltte içten gelen parlaklık elde etmek için ışıltılı makyaj bazı kullanabilirsin. Mutlaka denemen gereken ışıltılı makyaj bazlarından makyaj stiline uygun olan markaları tercih edebilirsin.
 • Işıltılı bir baz için bizim önerimiz YSL Beauty Touche Eclat Blur Primer. Blur etkisi sayesinde gözenek görünümünü gizleyerek pürüzsüz bir cilt görünümü sunan YSL ışıltılı makyaj bazı, aynı zamanda içindeki altın ışıltıları sayesinde ciltte aydınlık bir etki yaratıyor.
 • Makyaj bazının ardından cildin ışıltılı görünümünü destekleyecek YSL Beauty Touche Eclat Fondöten'i uygulayabilirsin. Bu YSL fondöten, orta düzey kapatıcılığı sayesinde cilt kusurlarını doğal bir şekilde gizliyor. Ayrıca cilde aydınlık ve canlı bir görünüm kazandırıyor.
 • Old money makyaj stilinde zarafet ön planda olduğu için elmacık kemiklerini belirginleştiren ancak abartılı bir görünüme yol açmayan bir allık tercih etmelisin. Bizim önerimiz Lancôme L'Absolu Drama Ink 274 French Tea Ruj. Bu ruju allık yerine elmacık kemiklerinden şakaklarına doğru hafif bir şekilde uygulayabilirsin. Fakat renk yoğunluğunu abartmamalı, doğal bir pembe yanak görünümü elde etmelisin.
 • Kaş makyajında da doğal fakat belirgin bir görünüm tercih etmelisin. Bunun için Lancôme Brôw Densify Kaş Pudrası'nı kullanabilirsin. Seyrek ve ince kaşlara belirgin bir görünüm kazandıran Lancôme Brôw Densify Kaş Pudrası, aynı zamanda doğal bir bitiş de sunuyor. Lancôme kaş pudrasını kendi süngerli ucuyla kaşlarına hafifçe sürmelisin. Bu kaş pudrası kaşlarında eriyerek kremsi ve doğal bir görünüme ulaşacak.
 • Göz makyajında hafif pembe bir far ya da yalnızca kirpiklerini tek tek ayıracak bir maskara tercih etmeni öneriyoruz.
 • Işıltılı old money makyajını sadece şeffaf bir parlatıcıyla tamamlayabilirsin. 
 • Işıltılı old money makyajı için Madagaskar vanilyasının tatlı esintisini bir gül buketiyle birleştiren Lancôme Idole Nectar parfümünü kullanabilirsin.

Ürünü buradan inceleyebilirsin.

Mat Old Money Makyajı Nasıl Yapılır?

Mat Old Money Makyajı Nasıl Yapılır?

 • Mat makyaj tekniğini old money stiline uyarlamadan önce elbette, cilt bakımını yine aynı özenle tamamlamalısın.
 • Ten makyajında YSL All Hours Fondöten kullanmanı tavsiye ediyoruz. İnce kırışıklıklara dolmadan cilt lekelerini gizleyen YSL All Hours Fondöten, aynı zamanda cilde pürüzsüz bir görünüm kazandırıyor.
 • Ciltte ağırlık yapmayan ve kolay dağılabilen bir allıkla ten makyajını az ve öz ürünle tamamlayabilirsin. Bizim önerimiz YSL Couture Blush Allık. Bu YSL allık, pudrasız bitişiyle yanaklarda ağırlık yaratmadan cilde doğal bir pembelik kazandırıyor.
 • Mat old money makyaj stilinde abartılı olmayacak şekilde gözlerini ön plana çıkarabilirsin. Armani Beauty Eye Tint Farlar ile göz makyajında hem pratik hem de etkileyici bir sonuç elde edebilirsin. Armani Beauty Eye Tint No:24 Far'ı gözüne sürdükten sonra parmaklarınla dağıtabilirsin. 
 • Hafif dumanlı bir göz makyajı için Yves Saint Laurent Crushliner Kahverengi Göz Kalemi’ni kirpik dibine sürüp parmaklarınla yayabilirsin.
 • Lancôme Le 8 Hypnôse Maskara ile kirpiklerine daha uzun ve hacimli bir görünüm kazandırabilirsin.
 • Son adımda Lancôme L'Absolu Drama Ink 274 French Tea Ruj sürerek makyajını noktalayabilirsin.
 • Mat görünümlü old money makyajı için lavanta, portakal çiçeği ve beyaz çayın zarif ve canlı kokusunu taşıyan Yves Saint Laurent Libre parfümünü öneriyoruz.

Kırmızı Rujlu Old Money Makyajı Nasıl Yapılır?

Kırmızı Rujlu Old Money Makyajı Nasıl Yapılır?

 • Ten makyajına Armani Beauty Luminous Silk makyaj bazıyla başlayabilirsin. Cilde içten gelen bir ışıltı kazandıran bu makyaj bazı, doğal bir bitişe sahip.
 • Ardından Armani Beauty Luminous Silk Fondöten’le aydınlık ve pürüzsüz bir ten makyajı elde edebilirsin.
 • Lancôme Blush Subtil 02 Rose Sable ile yanaklarına hafif bir pembelik ve aydınlık bir görünüm kazandırabilirsin.
 • Gece davetine katılacaksan YSL Touche Éclat Stylo Aydınlatıcı Kalem’i de kullanabilirsin. Doğal ve parlak bitişiyle makyajı tamamlayan YSL Touche Éclat Stylo aydınlatıcıyı kalem formu sayesinde kolayca uygulayabilirsin.
 • Sıra kırmızı ruj seçimine geldi. Lancôme L'Absolu Drama Ink 196 French Touch ile dikkat çeken kırmızı dudaklara sahip olabilirsin.
 • Dudakların dikkat çektiği bu makyajda gözlerine yalnızca Lancome Hypnose L’Absolu De Noir Maskara uygulamakla yetinebilirsin.
 • Bu makyaja çiçeksi kokuların zarafetini bir araya getiren Prada Paradoxe parfümün çok yakışacağını düşünüyoruz. Prada Paradoxe, portakal çiçeği tomurcuğunun özünden gelen ferahlıkla amberin sıcaklığını buluşturarak çok boyutlu paradoksları keşfetmeye çağırıyor.


Old money makyaj estetiğiyle arzuladığın zarif ve sade tarza ulaşarak girdiğin her ortamda asaletinle hayranlık uyandırabilirsin!

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön

İlgini çekebilecek makaleler

/**//**/