loader

Devasa Kirpikler: Rimel Nasıl Sürülür?

Favoriye Ekle

“Maskara nasıl sürülür?” en doğru uygulama tekniklerini senin için araştırdık.


Gözler kalbin aynasıdır derler. Öyle ki tek bir bakış, bazen birçok şey anlatır ve karşımızdakini etkilemeye yeter. Tam da bu yüzden cilt makyajının en mühim noktasını da bizce gözler oluşturuyor. Tek bir rimel uygulaması ile bir anda gözlerini ortaya çıkaran bu makyaj ürününü en iyi ve en doğru şekilde nasıl kullanmalısın, senin için araştırdık. Bundan sonra uzun ve kıvrık kirpiklerin ile etkileyici bakışlara sahip olmaya hazırsan, arkana yaslan ve rimel seçimi konusunu bize bırak! 😉

İşte karşında "Rimel nasıl sürülür?" sorusunun cevabı...

Rimel Nedir?

Rimel Nedir?

Öncelikle bu makyaj ürünün ufak bir tanımı ile başlayalım. Rimel, (diğer bir adıyla maskara) göz makyajının tamamlayıcı unsuru olarak gösterilen, kirpiklerin daha belirgin, uzun, kıvrık ve hatta dolgun görünmesini sağlayan bir makyaj ürünüdür. Kirpiklerdeki tüm bu etkiyi sahip olduğu fırça ve boya yardımı ile gerçekleştiren rimeller, yıllardır kadınların vazgeçilmez kozmetik ürünlerinden biri olarak yerini alır.

Rimel Çeşitleri Nelerdir?

Rimel Çeşitleri Nelerdir?

Rimel çeşitlerini genel olarak normal, şeffaf ve suya dayanıklı rimel olmak üzere 3’e ayırabiliriz. Bunlardan şeffaf maskara türleri, genelde yok gibi makyaj görünümü için kullanılmaktadır. Herhangi bir pigment içermeyen bu şeffaf rimelleri, kirpiklerini tek tek ayırması için tercih edebilirsin.

Suya dayanıklı rimeller ise nemli havalarda, sporda, deniz ve havuzda kullanıma uygun maskara çeşitleridir. Su ile temas halinde çözünmeyen bu maskaraları çıkarırken, yağ bazlı makyaj temizleyicilerden yararlanman gerekir. Bunların dışında rimeller, fırça yapılarına göre de ayrılmaktadır. Kıl fırça ve silikon fırça olarak ayrışan bu rimelleri de etkilerine göre tercih edebilirsin. Şöyle ki “kirpiklerim dolgun görünsün.” diyorsan, seçimini kıl fırçaya sahip rimellerden yana kullanabilirsin. Ancak derdin kirpiklerinin tek tek ayrılması ise o halde silikon fırçaya sahip rimeller, imdadına koşacaktır.

Kirpiklere Göre Maskara Seçimi Nasıl Olmalı?

Kirpiklere Göre Maskara Seçimi Nasıl Olmalı?

Rimellerin etkisini maksimum düzeyde hissedebilmen için kirpik yapına uygun seçim yapman yararlı olabilir. En iyi rimeli bulmak için:

Düz kirpiklere göre rimel seçimi:

Bu kirpik yapısına göre rimel seçiminde dikkat etmen gereken, kıvrımlı bir fırçaya sahip olmasıdır. Kıvrımlı fırçaların yardımı ile kirpiklerinin daha kalkık görünmesini sağlayabilirsin.

Kısa kirpiklere göre rimel seçimi:

Kısa kirpiklerinden şikayetçiysen o halde onları gösterebilmek için kirpik uzatan rimellere yönelmelisin. Bunun için ince formlu fırçalardan yardım alabilirsin. Bu tip maskaralar, kirpiklerini hem tek tek ayıracak hem de daha uzun görünmelerini sağlayacaktır.

Seyrek kirpiklere göre rimel seçimi:

“Kirpiklerimin ince ve cılız görünmesinden sıkıldım.” diyenlerdensen o halde sık kılları bulunan kalın yapılı fırçalara yönelmelisin. Böylece kirpiklerin tek tek ayrılırken, çok daha dolgun ve hacimli bir forma kavuşacak, bize güven.

Uzun kirpiklere göre rimel seçimi:

Son olarak uzun kirpik yapısına sahipsen de önerimiz, onları çok daha kıvrık gösterecek ürünleri tercih etmen yönünde. Bu sayede gözlerini çok daha iri gösterebilir, bakışlarını etkileyici kılabilirsin.

Şimdi gelelim, rimel uygulamanın en doğru tekniklerine… 😊

Rimel Nasıl Sürülür?

Rimel Nasıl Sürülür?

Her şeyin olduğu gibi rimel sürmenin de doğru teknikleri mevcut. Tüm bu aşamaların detaylarını aşağıda bulabilirsin.

1. Kirpiklerinin Temiz Olduğundan Emin Olmalısın

Tüm makyaj uygulamalarında olduğu gibi rimel uygulaması yaparken de kirpiklerinin temiz olduğundan emin olmalısın. Kirpiklerini makyaj kalıntılarından arındırarak, maskarayı kirpiklerine çok daha rahat uygulayabilirsin. Ayrıca maskarayı iyi temizlememek, uzun vadede kirpiklerinin güçsüzleşip dökülmelerine de neden olabilir, aman dikkat!

2. Kirpik Kıvırıcı Kullan

Kirpiklerinin çok daha kıvrık görünmesini istiyorsan, ikinci adımın kirpik kıvırıcı olmalı. Bunun için kirpik kıvırıcıyı üst kirpiklerinde uygulayıp, yukarı doğru kaldırman ve 30 saniye beklemen yeterli. Sonucu gördüğünde gözlerine inanamayacaksın.

3. Maskara Bazı Uygula

Maskara bazları, maskaranın kirpiklerde mükemmel şekilde kalmasına, kirpiklerin daha dolgun görünmesine yardımcı oluyor. Bu sayede sen de kirpiklerini rimel uygulaması öncesi belirginleştirerek, çok daha kalıcı ve dolgun görünmesini sağlayabilirsin.

4. Maskaranı Uygula

Kirpik yapına göre tercih ettiğin rimeli şimdi eline alabilirsin. Bu aşamada rimeli, dipten uca olacak şekilde uygulamaya özen göstermelisin. Ayrıca kirpik diplerinde zikzak boyama işlemini uygulayarak, kirpiklerinin içten ve dıştan boyanmasını, tek tek ayrılmasını sağlayabilirsin. Eğer ki ikinci katı uygulamak istiyorsan, 20 saniye kadar beklemeni öneriyoruz. Art arda yapacağın rimel uygulaması kirpiklerinin yapışmasına neden olacaktır. Kirpiklerinde böyle bir görünümü hayal etmediğini düşünüyoruz.

5. Örümcek Görünümünü Engelle

Rimel uygulaması yaparken, dışarıdan hoş görünmeyen örümcek görünümünden kaçınmalısın. Bunun için alt kirpik diplerine maskara uygulamasını yoğun değil, daha hafif tutmalısın. Bu noktada uygulamayı alt kirpiklerine ufak darbe hareketleri ile yapman yeterli.

6. Rimel sürerken aşağı bak

Rimel sürerken en can sıkıcı durumlardan biri de, rimelin göz kapağına bulaşması. Özenerek yaptığın göz makyajını bozabilir, temizlemek için de epey uğraşman gerekebilir. Bu yüzden, rimelin sürerken göz kapaklarına bulaşmasını engellemek için, uygularken aşağı bakabilir, mümkünse diğer elinle göz kapağını tıpkı makyaj artistlerinin yaptığı gibi hafifçe kaldırabilirsin. Böylece maskaranın göz kapağına bulaşmadığını ve çok daha diplere kolayca uygulanabildiğini göreceksin.

Rimel önerisi

l'oréal paris telescopic lift maskara

Hangi rimeli almalıyım? diye soruyorsan doğru yerdesin. Hem kısa, hem düz hem de seyrek kirpiklere sahipsen, sana tek taşla üç kuş vurabileceğin mükemmel bir maskara önereceğiz. L'Oréal Paris Telescopic Lift Maskara, özel çift taraklı fırçasıyla kirpikleri kaldırarak lifting etkisi veriyor, uzunluk ve hacim etkisi veriyor. Tüm gün süren kirpik lifting etkisi sayesinde, kirpiklerin ne kadar düz, kısa ve seyrek olursa olsun yeni bir boyut kazanıyor.

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön

İlgini çekebilecek makaleler