loader

Dikkat! Bu alışkanlıklar kırışıklıklara neden oluyor!

Favoriye Ekle

Bazı alışkanlıklar, cildinin erken yaşlanmasına ve kırışıklık görünümüne neden olabilir. Bunun önüne geçmek için bilmen gerekenleri senin için derledik.

Cildin için yaptığın yanlışlar henüz kendini göstermeyebilir ancak ileride cilt görünümünü önemli oranda etkileyecek. Evet güneşin altında güneş korumasız geçen saatler mutlaka kırışıklık olarak geri dönecek, peki ya bilmem gereken başka ne var? Kırışıklıkları engellemek, daha pürüzsüz ve genç görünen bir cilt için aşağıdaki dört alışkanlıktan uzak dur.

Photo by Anderson Miranda from Pexels

1. Yana doğru uyumak kırışıklığa neden olur mu?

Yana doğru uyumak kırışıklığa neden olur mu?

Photo by Vladislav Muslakov on Unsplash

Yapılan çalışmalar bazı uyku alışkanlıklarının 'gece çizgilerine' yol açtığını göstermiş. Yorucu bir günden sonra uyuduğun derin uykulardan bahsetmiyoruz. Bu kalıcı kırışıklıklar, uzun süre aynı şekilde yüzüne yastık veya yatakla baskı yaptığında meydana geliyor. Bunu önlemek için ilk önerimiz, sırt üstü uyumayı alışkanlık haline getirmen ama eğer yapamıyorsan, uyku pozisyonunu sık sık değiştirmeyi dene. Kırışıklık karşıtı gece maskeleri bu konuda çok işine yarayacak. Gece uyumadan uygulayacağın bir gece maskesi ile uyurken de kırışıklıklarına savaş açabilirsin.

Vichy'nin Slow Age detoks etkili gece kremi ve maskesi, kırşıklık karşıtı maskelerden en sevdiğimiz. Bu kremi uyumadan önce yüzüne uygulayabilir ve gönül rahatlığıyla uykuya dalabilirsin. İçerisindeki probiyotikler türevleriyle cildin gece boyu oksijen almasını sağlıyor, pürüzsüzleştiriyor ve ince çizgilerin görünümünü fark edilir bir şekilde azaltıyor. Bu maske hakkında daha çok şey öğrenmek istersen bu makalemize göz atabilirsin.

2. Güneş korumasız araba kullanmak:

2. Güneş korumasız araba kullanmak:

Photo by Matthew Henry on Unsplash

Ne yazık ki araba camları (ve tüm camlar) güneşin zararlı ışınlarından cildini korumuyor. Günün her anında kendini güneş ışınlarından koruyarak tam koruma sağlamalısın. Makyaja başlamadan önce güneş koruyucu krem uygulayabilir hatta renkli güneş kremlerinden yardım alabilirsin.

La Roche-Posay'in Anthelios Shaka Fluid Tinted Spf 50+ renkli güneş kremi, hem çok hafif bir dokuya sahip hem de renkli olduğu için cilde çok güzel bir canlılık veriyor. Yapışkan bir his ve beyaz iz bırakmadığı için her gün rahat bir kullanım sağlıyor.

Editörün Önerisi: Güneş koruması içeren ten ürünü önerilerimizi incelemek istersen bu makalemize göz atabilirsin.

3. Yüzünü çok sık yıkamak:

3. Yüzünü çok sık yıkamak:

Photo by Burst from Pexels

Ne kadar çok o kadar iyi değil mi? Aslında hayır. Yüzünü çok sık veya sert bir şekilde yıkamak, cildine baskı uygulamana ve zamanla kırışıklıklara neden olabilir. Yüzünü günde iki kereden fazla yıkama ve doğru bir şekilde yıkadığından ve makyajını temizlediğinden emin ol. Yüzünü yıkadıktan sonra kurularken, havluya sürtmek yerine tampon hareketler yapmayı unutma.

4. Çok fazla pudra kullanmak:

4. Çok fazla pudra kullanmak:

Photo by Raphael Lovaski on Unsplash

Çok fazla pudra uygulamak, cilt görünümünü matlaştırır ve kuru görünüm sağlar. Çok kuru ciltler ise yaşlı ve yorgun gözükmeye eğilimlidir. Bu nedenle pudrayı abartmamaya dikkat et. İnce yapılı pudraları tercih ederek ve ince bir katman halinde uygularak da iyi bir sonuç elde edebilirsin.

5. Fazla mimik yapmak:

Fazla mimik yapmak:

Photo by Brooke Cagle on Unsplash

Gözlerini sıklıkla kısmak, kaşlarını çatmak gibi belli ifadeleri sıklıkla yapmak cildinin erken kırışmasına neden olacak. Ancak söylemeden edemeyeceğiz, çok sık gülmek nedeni ile oluşan kırışıklıklar, bir kadına en çok yakışan kırışıklıklar!

Sen yine de bu kırışıklıkları azatmak için bir şeyler yapmak istersen, göz çevresindeki kırışıklıkları azaltacak bir göz kremi kullanabilirsin. Bizim önerimiz ise Vichy'nin Liftactiv Göz Çevresi Kremi. Hassas ciltlilerin de çok rahatlıkla kullanabileceği bu kırışıklık kremi, göz çevresindeki ince çizgileri, göz altı torbalarını ve göz kapaklarını hedefliyor ve buradaki yaşlanma belirtileriyle savaşıyor.

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön

İlgini çekebilecek makaleler

/**//**/