loader

Doğal Makyaj Nasıl Yapılır? Makyajınız Yok Gibi Görünsün!

Favoriye Ekle

“No Makeup Makeup” yani yokmuş gibi makyajın en doğal ve kolay ipuçlarını öğrenmeye ne dersin?

'Makyaj nasıl yapılır?' sorusunun bin farklı cevabı var. Eğer doğru makyaj yapımını öğrenmek istiyorsan doğal makyaj trendiyle tanışmalısın. Makyaj yapma modelleri arasında bizim en sevdiğimiz olan sade ve doğal makyaj modelleri oluyor.. Doğal makyaj trendi epey bir süredir hayatımızda. “Ben aslında uyandığımda böyleyim!” Havasında ama bir o kadar da arka planda efor var. Gerçekten yokmuş gibi görünen makyaj için kimileri oldukça emek harcarken, aslında çok doğal ve kolay ipuçlarıyla son derece canlı bir görünüm elde etmek mümkün. Unutmamak gereken önemli bir nokta var: Yokmuş gibi görünmesi için uğraşırken fazla çabalamak da doğallıktan uzaklaştırabiliyor. Doğal makyaj nasıl yapılır? Doğal makyajın en doğal ve kolay ipuçlarını öğrenmeye ne dersin?

Cildini makyaja hazırla

Cildini makyaja hazırla

Yokmuş gibi görünen bir ten makyajı için, cildinin iyi bir şekilde nemlenmiş olması gerek. Fondöten bu sayede cildinde çok doğal duracak ve varlığı belli olmayacak. Bunun için sana önerimiz, NYX Professional Makeup'ın Bare With Me Hydrating Jelly Primer jel makyaj bazı. Cildii 8 saate kadar nemlendiren bu makyaj bazı, jel yapıda ve cilt tarafından çok kolay emiliyor.

Editörün Notu: NYX Professional Makeup'ın Bare With Me koleksiyonu da ıslak ve yokmuş gibi görünen makyajlar için son derece uygun. Tüm ürünleri incelemek ve keşfetmek için Bare With Me koleksiyonunu tek tek incelediğimiz bu makalemize göz atabilirsin.

Cilde kusursuz uyan bir fondöten

l'oréal paris true match fondöten

Bu soru sanıyoruz ki bir çoğumuzun aklını kurcalıyor. Kontür, strobing, bazlar, correctorlar derken ipin ucu biraz kaçabiliyor zaman zaman. Esas doğal ve “yokmuş gibi” makyaj görünümünü elde etmek için aslında o kadar da uğraşmaya gerek yok. Doğru ürünleri, doğru yerlere bir profesyonel gibi uyguladıktan sonra bu iş son derece kolay bir hale geliyor. Eğer nasıl olduğunu öğrenmek istiyorsan, doğal makyaj nasıl yapılır, adım adım anlatıyoruz. Hızlı makyaj yapmak için bu adımları iyi öğrenmelisin.

Öncelikle cildinle kusursuz uyum sağlayacak ve cilt tonuna uygun bir fondöten bulmalısın. Fondöteninin cilt yapına da uygun olmasına özen göstermelisin. Böylece gün içinde cildin kuruyup pul pul görünmeyecek veya tam tersi yağlı bir his bırakmayacak.

Adım 1

Fondötenin renginin cilt rengine uyup uymadığını boyun bölgesinde test et. Eğer fondötenini boynuna uyguladığında renk farkı görünmüyorsa senin için doğru fondöteni buldun demektir. Doğal ten makyajı için mat bitişli fondötenler yerine ışıltılı fondötenler kullanmanı öneriyoruz. 

Adım 2

Fondötenini cildine ıslak makyaj süngeri ile tampon hareketlerle uygula. Fondötenini yayarken kapatıcılığını arttırmak için sürükleyerek değil tampon hareketlerle yaymalısın. Burun kenarı veya göz altı gibi noktalara makyaj süngerinin köşesiyle uyguladığında daha doğal bir sonuç alacaksın.

L’Oréal Paris’in True Match fondöteni

Makyaj.com öneriyor

Doğal makyaja giden yolda, doğallığın en büyük adımı ise fondöten seçimi. Ciltle kusursuz bir uyum sağlayacak, cilt tonunu eşitlerken aynı zamanda doğal bir bitiş sağlayacak bir fondöten seçmelisin. Bunun için sana önerimiz L’Oréal Paris’in True Match fondöteni! Doğru rengi seçtikten sonra ciltle yakaladığı uyum ve verdiği sağlıklı görünüm, yokmuş gibi makyaj için ideal.

Göz altı morluklarına elveda

l'oreal paris more than concealer kapatıcı

Doğal bir görünüm için en kritik noktalardan biri de göz altı morluklarını iyi bir şekilde kapatmak. Hem göz altlarındaki morluklardan kurtularak yorgun görünümün önüne geçecek, hem de doğal sonuç verecek bir kapatıcı seçmek önemli. 

Adım 1

Göz altı kapatıcını, gözlerinin altına ters üçgen şeklinde uygula. Kapatıcını bolca sürmek yerine doğal bir görünüm için nokta nokta uygulamalısın. Böylece daha ince ve etkili bir sonuç alacaksın. 

Adım 2

Kapatıcını göz altına uyguladıktan sonra dilersen parmaklarınla veya makyaj süngeriyle dağıtabilirsin. Parmaklarının ısısıyla daha kolay yayılacak olan kapatıcın, tam da istediğin gibi incecik bir sonuç bıracaktır. Kapatıcını yayarken çok fazla aşağı indirmemeli, göz altı morluklarının üzerine doğru dağıtmalısın.

Makyaj.com öneriyor

L’Oréal Paris’in More Than Concealer kapatıcısı ile kusursuz göz altı görünümüne kavuşabilirsin. İnce yapısı sayesinde kolay dağıtılabilen bu kapatıcı, çizgilere dolmuyor ve yüksek bir kapatıcılık veriyor. Tüm yüze uygulanabildiği için, fondöten kullanmadığın zamanlarda bile tek başına uygulayarak cildinin kusursuz görünmesini sağlayabilirsin.

Doğal tonlarda göz makyajı

doğal göz makyajı için far paleti önerisi

Yok gibi bir makyaj için göz makyajında doğal far tonlarını tercih edebilirsin. Açık kahve tonları ve ışıltılı renkler kullanarak gözlerini boyutlandırabilir ve doğal bir etki elde edebilirsin. Bunun için önereceğimiz Maybellibe Nudes of New York far paleti, tam 16 tane nude ton içeriyor. Tüm cilt tonlarına uyan bu far paleti, doğal göz makyajları için ihtiyacın olan tüm renkleri bir arada bulunduruyor. Üstelik farların yapısı son derece yumuşak ve birbirleriyle çok kolay karışıyorlar.

Adım 1

Göz kapağını doğal bir şekilde belirginleştirmek için, gözünün katlanma bölgesine açık kahve tonlarında bir geçiş rengi uygulayabilirsin. Böylece gözlerin daha boyutlu görünecek.

Adım 2

Göz kapağının tamamına ışıltılı bir renk uygulayarak aydınlık bir etki elde edebilirsin. Gözlerinin daha büyük ve aydınlık görünmesi için, açık metalik bir tonu göz pınarlarına uygulayabilirsin.

Lifting etkili kirpikler

Maybelline falsies lash lift maskara

Doğal makyajda kirpik adımı en önemlilerinden. Kirpiklerine vereceğin kıvrıklık, uzunluk ve hacim etkisini öyle kat kat defalarca maskara uygulamadan elde etmen gerekiyor. Bu görünüm için doğru maskarayı seçmeli ve sadece tek kat uygulama yapmalısın.

Eğer kirpiklerinin kıvrık, kalkık, uzun ve hacimli görünmesini istiyorsan, kirpik liftingi etkili bir maskara kullanabilirsin. Maybelline Falsies Lash Lift maskarası, profesyonel kirpik liftingi uygulamasından ilham alarak tasarlanmış bir maskara. Çift eğimli fırçası ve güçlü formülü ile en kısa kirpikleri bile dipten kavrayarak kaldıran, kıvıran ve hacim veren Falsies Lash Lift maskarayı tek kat uygulayarak istediğin sonucu elde edebilirsin.


Doğal tonlarda allık

Doğal tonlarda allık

Doğal, kendinden kızarmış yanaklar, yokmuş gibi makyaj için olmazsa olmazlardan. Bu noktada allığın nasıl uygulandığı da çok önem taşıyor. Allığı yüzüne çok fazla yaymadan, yanaklarının ortasını hedef alarak uygulamalısın. 

Adım 1

Allık sürmeden önce kendi cilt rengine uygun allığı bulmalısın. Allık rengin cilt tonunla ve doğal makyajınla uyum sağlamalı. Bunun için avuç içlerindeki kızarıklıklara bakabilir, hatta yanaklarına çimdik atarak doğru rengi öğrenebilirsin.

Adım 2

Yüzü renklendirmek için allığı bolca sürmek o istediğimiz “yokmuş gibi” görünüme engel olacağı için, allığı yanaklarımıza gülümseyerek uyguluyoruz ve bunu yaparken hafif ve yuvarlak hareketler yapmaya özen gösteriyoruz. Bu aşamada allık fırçasından yardım alarak allığını saç diplerine doğru dağıtabilirsin.

Makyaj.com öneriyor

L’Oréal Paris’in Melon Dollar Baby allığı tam istediğimiz gibi doğal bir sonuç veriyor. Pembe tonlu ve karpuz kokulu allık gerçekten de sağlıklı bir görünüm için ideal.

Doğal ve parlak dudak makyajı

l'oreal paris color riche shine ruj

Parlak dudak makyajlarının tekrar moda olduğundan bahsetmiştik. 90'larda popüler olan ıslak görünümlü dudaklar geri döndü. Canlı ve doğal makyaj yaparken sen de bu trendden ilham alabilirsin.

Adım 1

Rujunu sürmeye dudaklarının orta kısmından başla ve kenarlarına doğru dağıt. Rujunun doğal görünmesi için en fazla iki kat uygulamalısın. Daha fazlası yapay bir görüntü oluşturabilir. 

Adım 2

Dudaklarının daha dolgun görünmesi için dudak ortasına daha açık renkli bir ruj veya aydınlatıcı sürebilirsin. Dudaklarının belirgin görünmesine yardımcı olacak bu adım sayesinde fotoğraflarda da çok havalı görüneceksin. Artık doğal makyaj yapımını öğrendin, şimdi deneme sırası sende!

Makyaj.com öneriyor

Doğal makyajda dudaklarımızı canlı, doğal ve ışıl ışıl gösterecek bir ruj terchimiz var: L’Oréal Paris’in Color Riche Shine serisinden 656 Beige in the City rengi. Dudakta duruşu o kadar doğal ki, tam bir “yokmuş gibi makyaj” ruju!


Tüm önerilerimizi yüzünde canlı denemek için aşağıdaki butona tıkla!

Yorumlar

1 Yorum

Makyaj.com Üyesi 09 Nis 2020 - 00:48

Instagram hesabiniz var mi?sizi takip etmek istiyorum.aradim fakat bulamadim yardimci olur musunuz?

10 Kişi faydalı buldu
Faydalı Buldum
10 Kişi faydalı buldu
09 Nis 2020 - 00:48

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön