loader

Doğal Makyaj Nasıl Yapılır? Makyajınız Yok Gibi Görünsün!

Favoriye Ekle

“No Makeup Makeup” yani yokmuş gibi doğal makyaj nasıl yapılır? Adım adım anlatıyoruz!

"Doğal makyaj nasıl yapılır?" sorusuna yanıt arıyorsan, doğru yerdesin! Mutlaka bilmen gereken doğal makyaj modellerini bir araya getirdik ve en sık kullandığımız makyaj tüyolarını paylaştık.

Doğal makyaj trendi epey bir süredir hayatımızda. Özellikle son dönemde Tiktok'ta gördüğümüz "Clean Girl Makeup" bizi bu konuyu daha da araştırmaya itti. Krem ve likit makyaj malzemeleri kullanarak ışıltılı, doğal ve aydınlık bir makyaj görünümü son zamanlarda herkesin favorisi.

Doğal makyaj nasıl yapılmalı? Doğal makyajın en doğal ve kolay ipuçlarını anlatmaya başlıyoruz...

Doğal makyaj nasıl yapılır?

Doğal makyaj nasıl yapılır?

Photo credit: @duyguinalofficial

Doğal makyaj nasıl yapılır öğrenmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsin.

1. Makyaj bazı ile başla

1. Makyaj bazı ile başla

Cildinin en az ürünle pürüzsüz görünmesini sağlamak için makyaj bazı uygulayabilirsin. Cildindeki pürüzleri, gözenek görünümünü ve diğer kusurları gizleyecek, doğal ve nemli bir ışıltı verecek, nemlendirecek ve uyguladığın ten ürünlerinin iyi durmasını sağlayacak bir makyaj bazı, doğal makyaj için işini çok kolaylaştıracak.

NYX Professional Makeup Marshmellow Makyaj Bazı, tek seferde sağladığı 10 etkiyle en sevdiğimiz makyaj bazlarımızdan biri. Cilt bakım etkisine sahip bu makyaj bazı, cilde anında pürüzsüz bir etki ve aydınlık bir görünüm veriyor. Gözenek ve cilt kusuru görünümünü giderdiği gibi cildin nemlenmesini de sağladığı için üzerine uyguladığın ten ürünleri cildinde kusursuz duracak.

Ürünü buradan inceleyebilirsin.

2. Doğal bitişli fondöten uygula

2. Doğal bitişli fondöten uygula

Doğal makyaj için fondöten önerimiz Maybelline Affinitone Fondöten. Formülündeki doğal pigmentler sayesinde, ciltteki renk eşitsizliklerini ve izleri harika bir şekilde gizlerken ciltte yokmuş gibi doğal bir etki yaratıyor. Hyaluronik asit ve E vitamini de içerdiği için cildin nemli, sağlıklı ve taze görünmesini sağlıyor. Tam bir "Clean Girl" fondöteni!

Ürünü buradan inceleyebilirsin.

Bu soru sanıyoruz ki bir çoğumuzun aklını kurcalıyor. Kontür, strobing, bazlar, correctorlar derken ipin ucu biraz kaçabiliyor zaman zaman. Esas doğal ve “yokmuş gibi” makyaj görünümünü elde etmek için aslında o kadar da uğraşmaya gerek yok. Doğru ürünleri, doğru yerlere bir profesyonel gibi uyguladıktan sonra bu iş son derece kolay bir hale geliyor. Eğer nasıl olduğunu öğrenmek istiyorsan, doğal makyaj nasıl yapılır, adım adım anlatıyoruz. Hızlı makyaj yapmak için bu adımları iyi öğrenmelisin.

Öncelikle cildinle kusursuz uyum sağlayacak ve cilt tonuna uygun bir fondöten bulmalısın. Fondöteninin cilt yapına da uygun olmasına özen göstermelisin. Böylece gün içinde cildin kuruyup pul pul görünmeyecek veya tam tersi yağlı bir his bırakmayacak.

Adım 1

Fondötenin renginin cilt rengine uyup uymadığını boyun bölgesinde test et. Eğer fondötenini boynuna uyguladığında renk farkı görünmüyorsa senin için doğru fondöteni buldun demektir. Doğal ten makyajı için mat bitişli fondötenler yerine ışıltılı fondötenler kullanmanı öneriyoruz. 

Adım 2

Fondötenini cildine ıslak makyaj süngeri ile tampon hareketlerle uygula. Fondötenini yayarken kapatıcılığını arttırmak için sürükleyerek değil tampon hareketlerle yaymalısın. Burun kenarı veya göz altı gibi noktalara makyaj süngerinin köşesiyle uyguladığında daha doğal bir sonuç alacaksın.

3. Göz altı morluklarına elveda

l'oreal paris more than concealer kapatıcı

Doğal bir görünüm için en kritik noktalardan biri de göz altı morluklarını iyi bir şekilde kapatmak. Hem göz altlarındaki morluklardan kurtularak yorgun görünümün önüne geçecek, hem de doğal sonuç verecek bir kapatıcı seçmek önemli. 

Adım 1

Göz altı kapatıcını, gözlerinin altına ters üçgen şeklinde uygula. Kapatıcını bolca sürmek yerine doğal bir görünüm için nokta nokta uygulamalısın. Böylece daha ince ve etkili bir sonuç alacaksın. 

Adım 2

Kapatıcını göz altına uyguladıktan sonra dilersen parmaklarınla veya makyaj süngeriyle dağıtabilirsin. Parmaklarının ısısıyla daha kolay yayılacak olan kapatıcın, tam da istediğin gibi incecik bir sonuç bıracaktır. Kapatıcını yayarken çok fazla aşağı indirmemeli, göz altı morluklarının üzerine doğru dağıtmalısın.

L’Oréal Paris’in More Than Concealer kapatıcısı ile kusursuz göz altı görünümüne kavuşabilirsin. İnce yapısı sayesinde kolay dağıtılabilen bu kapatıcı, çizgilere dolmuyor ve yüksek bir kapatıcılık veriyor. Tüm yüze uygulanabildiği için, fondöten kullanmadığın zamanlarda bile tek başına uygulayarak cildinin kusursuz görünmesini sağlayabilirsin.

4. Doğal göz makyajı nasıl yapılır?

doğal göz makyajı için far paleti önerisi

Yok gibi bir makyaj için göz makyajında doğal far tonlarını tercih edebilirsin. Açık kahve tonları ve ışıltılı renkler kullanarak gözlerini boyutlandırabilir ve doğal bir etki elde edebilirsin. Bunun için önereceğimiz Maybelline Nudes of New York far paleti, tam 16 tane nude ton içeriyor. Tüm cilt tonlarına uyan bu far paleti, doğal göz makyajları için ihtiyacın olan tüm renkleri bir arada bulunduruyor. Üstelik farların yapısı son derece yumuşak ve birbirleriyle çok kolay karışıyorlar.

Adım 1

Göz kapağını doğal bir şekilde belirginleştirmek için, gözünün katlanma bölgesine açık kahve tonlarında bir geçiş rengi uygulayabilirsin. Böylece gözlerin daha boyutlu görünecek.

Adım 2

Göz kapağının tamamına ışıltılı bir renk uygulayarak aydınlık bir etki elde edebilirsin. Gözlerinin daha büyük ve aydınlık görünmesi için, açık metalik bir tonu göz pınarlarına uygulayabilirsin.

5. Lifting etkili kirpikler

Maybelline falsies lash lift maskara

Doğal makyajda kirpik adımı en önemlilerinden. Kirpiklerine vereceğin kıvrıklık, uzunluk ve hacim etkisini öyle kat kat defalarca maskara uygulamadan elde etmen gerekiyor. Bu görünüm için doğru maskarayı seçmeli ve sadece tek kat uygulama yapmalısın.

Eğer kirpiklerinin kıvrık, kalkık, uzun ve hacimli görünmesini istiyorsan, kirpik liftingi etkili bir maskara kullanabilirsin. Maybelline Falsies Lash Lift maskarası, profesyonel kirpik liftingi uygulamasından ilham alarak tasarlanmış bir maskara. Çift eğimli fırçası ve güçlü formülü ile en kısa kirpikleri bile dipten kavrayarak kaldıran, kıvıran ve hacim veren Falsies Lash Lift maskarayı tek kat uygulayarak istediğin sonucu elde edebilirsin.

6. Doğal tonlarda allık ve bronzer

doğal makyaj krem allık

Doğal, kendinden kızarmış yanaklar, yokmuş gibi makyaj için olmazsa olmazlardan. Bu noktada allığın likit olması ve uygulama şekli de önem taşıyor.

Adım 1

Allık sürmeden önce kendi cilt rengine uygun allığı bulmalısın. Allık rengin cilt tonunla ve doğal makyajınla uyum sağlamalı. Bunun için avuç içlerindeki kızarıklıklara bakabilir, hatta yanaklarına çimdik atarak doğru rengi öğrenebilirsin.

Adım 2

Yüzü renklendirmek için allığı bolca sürmek o istediğimiz “yokmuş gibi” görünüme engel olacağı için, allığı yanaklarımıza gülümseyerek uyguluyoruz ve bunu yaparken hafif ve yuvarlak hareketlerle yukarı doğru dağıtıyoruz. Böylece yüzünün lifting etkisi kazandığını göreceksin.

Adım 3

Likit bronzer kullanarak cildine çok doğal, bronzlaşmış bir etki verebilirsin. Elmacık kemiklerinden şakaklarına, alnının kenarlarına ve burun üzerine bronzer uygulayabilirsin.

Likit allık olarak doğal etkisini çok sevdiğimiz Maybelline Cheek Heat Likit Allıklar ve bronzer olarak da Instant Anti Age Eraser 149 Deep Bronze rengini, doğal makyaj için kullanmayı çok seviyoruz!

7. Makyajını sabitle, gözenekleri yok et, parlamayı engelle!

7. Makyajını sabitle, gözenekleri yok et, parlamayı engelle!

Cildin gün içerisinde parlıyorsa, özellikle T bölgenin mat görünmesine ihtiyacın varsa, buraya bir sabitleme pudrası uygulamalısın. Gözenek görünümünü ve parlamayı kontrol altına almak için çok fazla ürün uygulamak da seni doğal makyaj görünümünden uzaklaştırabilir. Bunun için hedef odaklı, yağlanmayı tamamen kontrol altına alacak ve gözeneklerini gizleyecek bir pudra önerimiz var: NYX Professional Makeup Can't Stop Won't Stop Matlaştırıcı Pudra. Pirinç tozu özleri içeren bu pudra, cildinde ağırlık yaratmadan parlamayı önleyecek ve gözeneklerini gizleyerek cildinin pürüzsüz görünmesini sağlayacak.

8. Doğal ve parlak dudak makyajı

Doğal ve parlak dudak makyajı

Parlak dudak makyajlarının tekrar moda olduğundan bahsetmiştik. 90'larda popüler olan ıslak görünümlü dudaklar geri döndü. Canlı ve doğal makyaj yaparken sen de bu trendden ilham alabilirsin.

Adım 1

Rujunu sürmeye dudaklarının orta kısmından başla ve kenarlarına doğru dağıt. Rujunun doğal görünmesi için en fazla iki kat uygulamalısın. Daha fazlası yapay bir görüntü oluşturabilir. 

Adım 2

Dudaklarının daha dolgun görünmesi için dudak ortasına daha açık renkli bir ruj veya aydınlatıcı sürebilirsin. Dudaklarının belirgin görünmesine yardımcı olacak bu adım sayesinde fotoğraflarda da çok havalı görüneceksin. Artık doğal makyaj yapımını öğrendin, şimdi deneme sırası sende!


Doğal makyajda dudaklarımızı canlı, doğal ve ışıl ışıl gösterecek bir ruj terchimiz var: Maybelline Lifter Gloss Dudak Parlatıcıları. Hyaluronik asit içeren formülleriyle dudaklara lifting etkisi vererek daha dolgun dörünmelerini sağlayan bu lip glossların nude renkleri, doğal makyaj için birebir!

Yorumlar

1 Yorum

Makyaj.com Üyesi 09 Nis 2020 - 00:48

Instagram hesabiniz var mi?sizi takip etmek istiyorum.aradim fakat bulamadim yardimci olur musunuz?

16 Kişi faydalı buldu
Faydalı Buldum
16 Kişi faydalı buldu
09 Nis 2020 - 00:48

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön

İlgini çekebilecek makaleler