loader

Doğal ve Mat Ten Makyajı İçin Bilmen Gereken Her Şey

Favoriye Ekle

Mat ve doğal ten makyajı son yılların yükselen makyaj trendlerinden biri. Sadece trend olduğu için değil, cildi daha pürüzsüz ve doğal gösterdiği için biz mat makyajı çok seviyoruz. 

Mat ten makyajını her ne kadar yağlı ciltliler çok sevse de, bizim gibi kuru cilde sahip olanlar da mat ten makyajını yapabilirler. Doğru ürünler kullandığında mat makyajın cildini kurutmayacak, aydınlık ve aynı zamanda mat görünecektir. Doğal mat makyaj nasıl yapılır? Mat makyaj ürünleri nelerdir? Mat ve doğal makyaja dair bilmen gerekenleri açıklıyoruz. 

Mat baz seçimi

Mat baz seçimi

Mat ve aynı zamanda cildini donuk göstermeyecek, doğal makyaj yapmak istiyorsan doğru makyaj bazını bulmalısın. Cildinin parlamasını önleyen ve makyajının doğal durmasını sağlayan 'o' makyaj bazını biz sanırım bulduk!

Cilt kusurlarına ve ihtiyaçlarına göre makyaj bazı arıyorsan Maybelline New York Face Studio serisi ile en kısa zamanda tanışmalısın. Bizim bu seride en çok işimize yarayan makyaj bazı Maybelline New York Face Studio Prime Gözenek Gizleyici oldu. Burun kenarlarındaki ve alın bölgemizdeki gözenekleri gizlemek için New York Face Studio makyaj bazı öncelikle T bölgemize sonrasına tüm yüzümüze eşit miktarda uyguluyoruz. 

Mat ve doğal ten makyajı ürünleri

Mat ve doğal ten makyajı ürünleri

Mat ve doğal ten makyajı yaparken doğru makyaj malzemeleri seçmen gerektiğini söylemiştik. Birkaç saat sonra parlama yapacak fondötenler yerine matlığından emin olduğun ten ürünlerine yer vermelisin. 

Bizim matlığına %100 emin olduğumuz mat fondöten listemizin başında Maybelline New York Fit Me Fondöten geliyor. Fit Me Fondötenin incecik yapısı, ciltteki doğal bitişi ve aynı zamanda tüm cilt kusurlarımızı gizleyen inanılmaz formülü sayesinde mat makyaj denildiğinde elimiz ilk ona gidiyor. Mat fondötenini mutlaka yine mat bitişli kapatıcı ile tamamlamalısın. Fondöten uyguladıktan sonra kapanmayan cilt kusurların ve renk eşitsizlikleri için Maybelline New York Fit Me kapatıcıyı kullan. Parmağına aldığın kapatıcıyla burun kenarlarına ve göz altına ''pıt pıt'' hareketlerle kapatıcıyı uygula. 

Mat makyajını sabitle

Mat makyajını sabitle

Mat makyajının parlamaması ne kadar fondöteninin marifeti ise bir o kadar da pudra seçimine bağlıdır. Kullandığın pudra mat bitişli olmalı fakat yüzünde kalıp etkisi yaratmamalıdır. Mimik çizgilerinde birikmeyecek kadar ince, makyajının gün boyu sabitleyecek kadar etkili pudra bulmak imkansız değil, biz bulduk bile!

Maybelline New York Fit Me Pudra makyajımızın gün boyu sabit ve mat görünmesini sağlıyor. Biz Fit Me pudrayı bazen sadece göz altımızı sabitlemek için bazense tüm ten makyajına mat bir görünüm vermek için tercih ediyoruz. Transparan pudra sayesinde ten makyajımızda renk değişimi de olmuyor. 

Doğal mat makyaj nerede kullanılır?

Doğal mat makyaj nerede kullanılır?

Doğal ve mat makyaj stillerini biz en çok hafta sonu kullanmayı seviyoruz. Arkadaş buluşmalarında fresh ve modern görünmek için sade makyaj modellerini kullanıyoruz. Sade görünürken cilt kusurlarımızı gizlemek ve olduğumuzdan daha pürüzsüz görünmek için doğal ve mat ten makyajı yapıyoruz.

Mat ve doğal makyajda göz makyajını yoğun bir şekilde yapmak yerine sadece kirpik diplerini doldurarak gözlerini ön plana çıkarmayı denemelisin. Kirpiklerine tek kat maskara ve nude ruj! İşte hazırsın. 

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön

İlgini çekebilecek makaleler