loader

Doğru Fondöten Rengi Nasıl Seçilir?

Favoriye Ekle

Doğru fondöten rengi seçmenin en pratik yollarını adım adım anlatıyoruz!

Cildine birebir uyan, doğru fondöteni, en uygun fondöten rengini nasıl seçebileceğini biliyor musun? Makyaja dair en zor konulardan biri de doğru fondöten rengini seçmek, bu yüzden eğer bu konuda hata yaptığını düşünüyorsan, asla yalnız değilsin! Bu yazımızda doğru fondöten rengini seçmekten, cildine birebir uyacak kusursuz fondöteni nasıl bulabileceğine dair bilmen gereken her şeyi bir araya getirdik!

Cilde uygun fondöten nasıl seçilir?

Cilde uygun fondöten nasıl seçilir?

Kusursuz görünen bir ten makyajı için, doğru fondöten seçimi en önemli adım. Fondötenin renginin cildine tam uymasının yanında, aynı zamanda alt tonunun da uyması, fondöteninin cilt tipine uygun olması, cildinin ihtiyacı olan kapatıcılığı vermesi gibi dikkat etmen gereken noktalar var.

Cildinin kusursuz ve pürüzsüz görünmesi için, fondöten seçerken aşağıdaki soruları sormalısın:

-Fondötenin rengi cildime uygun mu?

-Fondötenin alt tonu, cilt alt tonuma uygun mu?

-Fondötenin bitişi, cilt tipime uygun mu?

-Fondötenin kapatıcılığı cilt kusurlarımı gizlemeye yeterli mi?

İşte bu sorulara doğru yanıtları verebilmen için bildiğimiz tüm adımları tek tek anlatmaya başlıyoruz!

Cilt tonunu belirle

Cilt tonunu belirle

Doğru fondöten rengini seçmek için dikkat etmen gereken en önemli nokta, fondöteni elinin üzerinde veya bileğinde değil, çenende denemelisin. Uyguladığın renkle boynun arasında bir fark görünmüyorsa, o fondöten tam senin rengindedir demektir. Fondöten rengi seçerken yapılan en büyük hatalardan biri de rengi doğru yerde denememektir.

Ayrıca, doğru fondöten rengini seçmek için ilk adımda fondötenin renk isimlerini de dikkate alabilirsin. Örneğin eğer açık ve beyaz tenliysen, “Porcelain”, “Ivory” ve “Light” gibi fondöten renklerine yönelmelisin. Eğer buğday tenliysen, “Medium” ve “Nude” fondöten renklerine, esmer tenliysen de “Beige”, “Tan” ve “Buff” gibi fondöten renklerine yönelmelisin. Renk skalasını daralttıktan sonra da fondöten renklerini çene hattına uygulayarak doğru rengi kolayca seçebilirsin.

Editörün Notu: Eğer fondöteni yüzünde canlı bir şekilde denemek istiyorsan, sanal makyaj uygulamasını kullanabilir ve senin için doğru fondöten renklerini hızlı bir şekilde yüzünde deneyebilirsin.

Cilt alt tonunu belirle

Cilt alt tonunu belirle

Cilt alt tonu, doğru fondöten rengini seçmekte dikkat etmen gereken diğer önemli bir adım. Sıcak, soğuk ve nötr cilt alt tonlarına göre, doğru alt tona sahip fondöteni seçtiğinde cildinde kusursuz bir renk uyumu olduğunu görebilirsin.

Sıcak alt tonlu fondötenler daha sarı, soğuk alt tonlu fondötenler daha pembe alt tonlara sahiptirler. Nötr alt tonlar ise herhangi bir alt ton barındırmazlar. Sıcak alt tonlu bir cilde, pembe alt tonlu bir fondöten uygulamak, hiç istemediğin bir sonuç doğurabilir, fondöten yüzünde maske gibi durabilir ve seni yorgun gösterebilir. Cilt alt tonunu öğrenmek için öncelikle bileklerindeki damarların rengine bakmalısın. Eğer yeşilse sıcak alt tonlu, mor-maviyse soğuk alt tonlu, iki renk de varsa nötr alt tonlusundur. Cilt alt tonunu daha detaylı bir şekilde öğrenmek için bu testimizi çözebilirsin.

Cilt tipini belirle

Cilt tipini belirle

Fondöten seçiminde cilt tipi de son derece önemli. Kuru veya yağlı ciltlere farklı farklı fondöten bitişleri tercih etmek gerekiyor. Örneğin yağlı cildine kuru ciltlere yönelik bir fondöten uygularsan cildin daha çok parlayabilir, tam tersinde ise cildinin daha kuru görünmesine neden olabilirsin. Böyle durumlarda net bir karar veremiyorsan, tüm cilt tiplerine uygun, pudralı olmayan, aynı zamanda da cildinin yağ dengesini kontrol altına alacak fondötenler tercih edebilirsin.

Eğer cilt tipin değişiklik gösteriyor, kuruduğu veya matlaştığı dönemler oluyorsa, fondötenin içinde likit aydınlatıcılar ekleyerek cildinin daha canlı görünmesini sağlayabilirsin.

Cilt kusurlarını belirle

Cilt kusurlarını belirle

Kusursuz bir ten makyajı için, seçeceğin fondötenin kapatıcılığı da önemli. Eğer cildinde izler ve lekeler varsa kapatıcılığı yüksek bir fondöten tercih edebilirsin. Cildinde herhangi bir kusur yoksa, hafif bitişli, azdan ortaya kapatıcılığı olan bir fondötenle renk eşitliği sağlayabilirsin. Tüm bu adımlara dikkat ettikten sonra cildinin kusursuz, pürüzsüz ve bebek gibi görüneceğine emin olabilirsin.

Rengi ayarlanabilir fondöten önerisi

Rengi ayarlanabilir fondöten önerisi

Doğru fondöten seçmek için dikkat etmen gereken tüm adımları öğrendin fakat yine de fondöten renkleri konusunda sıkıntı yaşıyor olabilirsin. Testerların olmadığı, online alışveriş yaptığımız bu dönemde, internetten fondöten rengi seçmek son derece zor olabiliyor.

Doğru fondöten rengini, bitişini ve kapatıcılığını kendin ayarlayabileceğin harika bir fondöten önerimiz var: NYX Professional Makeup Total Control Drop Fondötenler, kusursuz ten makyajı için işini son derece kolaylaştıracak. Tüm cilt tiplerine ve cilt tonlarına uygun renk seçeneği olan, kapatıcılığını istediğin gibi artırabileceğin, alt tonunu ve bitişini zevkine göre ayarlayabileceğin Total Control Pro Drop serisi, profesyonel bir ten makyajı elde etmeni sağlayacak.

Sarı ve kırmızı NYX Professional Makeup Total Control Drop Renk Değiştirici damlalar ile fondöteninin alt tonunu sıcak veya soğuk bir alt tona çekebilir, beyaz ve kahverengi damlalar ile fondöteninin rengini açabilir veya koyultabilirsin. Serideki likit aydınlatıcılar ile fondötenin bitişini mattan ışıltılıya dilediğin gibi ayarlayabilirsin. Üstelik bu damlaların en güzel tarafı, hepimizin çok iyi bildiği yaz fondöteni / kış fondöteni ikilemini de ortadan kaldırıyor. Artık o çok sevdiğin kış fondöteninden, yazın bronzlaştığında vazgeçmek zorunda değilsin. Veya online aldığın fondötenin alt tonu cildinde uymadığında, sadece 1-2 damla ile cildine birebir uyan bir tona dönüştürebilirsin. NYX Professional Makeup Total Control Drop serisini daha yakından incelemek için bu makalemize göz atabilirsin.

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön

İlgini çekebilecek makaleler