0

Diğer kullanıcıların yaptığı popüler aramalar

cilt bakımıdudak
Ara

Favori Ürünler

Tümünü Gör
loader

Dudak Hiperpigmentasyonu Nasıl Geçer?

Favoriye Ekle

Üst veya alt dudakta kahverengi leke görünümleri olarak kendisini gösteren dudakta pigment bozukluğu, yani dudak hiperpigmentasyonu bugüne kadar rujsuz dışarı çıkamamana sebebiyet vermiş olabilir. Neyse ki bu durum bir kader değil! Dudak hiperpigmentasyonuna karşı aradığın çözüm önerilerini bu yazıda bulabilirsin!

Kuruyup çatlayan dudaklara alışkınız ve birçoğumuz ne yapmamız gerektiğini biliyoruz. Fakat dudakta renk değişikliği pek de alışkın olduğumuz bir durum değil. Zaman zaman dudaklarında kahverengi lekeler meydana geliyorsa dudak hiperpigmentasyonu yaşıyor olabilirsin. Peki, dudakta pigment değişikliği meydana geldiğinde ne yapıyorsun? Artık dudaklarını 7/24 rujla saklamak istemiyorsan ve en sevdiğin rujları dudak lekelerinle bağdaşlaştırmaya bir son vermek istiyorsan dudak hiperpigmentasyonu nedir, dudak hiperpigmentasyonu nasıl olur ve nasıl geçer öğrenmelisin!

Not: Dudak hiperpigmentasyonuna sahip olduğunu düşünüyorsan evde bazı yöntemler uygulamadan önce mutlaka bir dermatolog muayenesinden geçmeni öneriyoruz.


Dudak Hiperpigmentasyonu Nedir?

Dudak Hiperpigmentasyonu Nedir?

Dudak hiperpigmentasyonu, deride melanin adı verilen pigmentin fazla üretilmesi sonucu dudak üzerinde koyu lekelerin oluştuğu bir pigment bozukluğu. Normal koşullarda dudaklarımız ten rengimize bağlı olarak açık pembeden koyu kahverengiye kadar farklı renklerde olabiliyor. Ancak dudağın belli noktalarında renk koyulaşması mevcutsa bu durum dudak hiperpigmentasyonu olarak adlandırılıyor.

Dudak Hiperpigmentasyonu Neden Olur?

Dudak Hiperpigmentasyonu Neden Olur?

Dudak hiperpigmentasyonun nedenleri arasında birçok etken bulunuyor. Bu durumun başlıca nedenleri olarak ise aşağıdaki faktörler gösteriliyor: 

  • Güneş ışınları
  • Hormonal değişiklikler 
  • Sigara kullanımı
  • Genetik yatkınlık
  • Cilt üzerine kullanılması güvenli olmayan makyaj malzemelerini kullanmak

Dudak Hiperpigmentasyonu Nasıl Geçer?

Dudak Hiperpigmentasyonu Nasıl Geçer?

Dudak hiperpigmentasyonunu hafifletmek ve geçirmek için basit dudak bakım yöntemleri mevcut. Fakat şimdi sıralayacağımız dudak hiperpigmentasyonu iyileştirme yöntemlerini bir tedavi olarak düşünmemen gerekiyor. Bu yöntemlerin birçoğu dudak hiperpigmentasyonuna sahip olmasan da günlük rutinde uygulaman gereken bakım adımlarını içeriyor:

Güneş Koruyucu Kullan

Dudak hiperpigmentasyonundan korunmak ve hiperpigmentasyonu geçirmek için dudaklarını UV ışınlarına karşı koruman gerekiyor. Bunun için güneş koruma filtresi olan, yani SPF’li dudak kremlerini tercih edebilirsin.

Nemlendirici Uygula

Dudak hiperpigmentasyonunu iyileştirme sürecinde dudaklarının nem dengesine dikkat etmelisin. Özellikle ruj sürmeden ve geceleri uyumadan önce dudaklarını mutlaka nemlendirmelisin.

Sigarayla Vedalaş

Sigaradan kaynaklanan duman, nikotin ve belli miktardaki ısı dudaklarda renk bozukluğuna yol açabiliyor. Dudak hiperpigmentasyonun iyileşme sürecinde mümkünse sigarayı bırakmalı veya en azından ara vermelisin.

Alerjenlerden Korun

Cildin kullandığın dudak kremleri, rujlar veya ağız bakım ürünlerinin içindeki maddelere karşı alerjik reaksiyon gösteriyor olabilir. Dudağına krem veya ruj sürmeden önce 24 saatlik alerji testini uygulayabilirsin.

Makyaj Malzemesi Seçimine Dikkat Et

Her zaman güvenilir markalara ait olan, temiz içeriğe sahip ve dermatologlar tarafından onaylanmış makyaj malzemelerini kullanmalısın.

Editörün Önerisi: Hem trendlere uyum sağlamak hem de dudak hiperpigmentasyonuna yol açacak rujlardan uzak kalmak istiyorsan seni favori rujumuzla tanıştırmak istiyoruz. Maybelline New York Superstay Vinyl Ink Likit Parlak Ruj, dudaklarda yapışkan bir his bırakmıyor ve dudakları kurutmuyor. Hafif formülü sayesinde Maybelline Superstay Vinyl Ink rujlar sürüldükten sonra dudaklarda hissedilmiyor bile! Bu sayede gün boyunca rahat bir kullanım sunuyor.

Dudak Hiperpigmentasyonunda Dermatolojik Tedaviler Neler?

Bazı dudak hiperpigmentasyon vakaları doktor gözetiminde uygulanan tıbbi tedaviler ve medikal çözümler sonucunda ancak iyileşme gösteriyor. Doktor, dermatolog ve/veya cilt bakım uzmanlarının onayıyla uygulanan lazer tedavisi, kimyasal peeling'ler veya reçeteli ilaçlar dudak hiperpigmentasyonunu iyileştirmeye yardımcı oluyor.

Dudak Hiperpigmentasyonunda Neler Kullanılmalı?

Dudak Hiperpigmentasyonunda Neler Kullanılmalı?

Dudak hiperpigmentasyonunu önlemek veya etkilerini hafifletmek için düzenli olarak dudak bakımı yapmak gerekiyor. Mesela, güneş koruma filtresine sahip nemlendirici etkili dudak kremini yanından ayırmamalısın. Ayrıca makyaj rutininde güvenilir markaların dermatologlar tarafından onaylanan rujlarını ve dudak kalemlerini kullanmalısın.

Editörün Önerisi: Dudak hiperpigmentasyonunda dudaklarının gün boyu eşit tonda ve pürüzsüz görünmesini istiyorsan Maybelline New York Super Stay Matte Ink Likit Mat Ruj'u keşfetmelisin. Dudaklara tek sürüşte opal bir renk kazandıran Maybelline mat rujlar, 16 saat kalıcı etkisiyle gün içinde ruj tazeleme sorununu da rafa kaldırıyor. Suya, yeme ve içmeye dayanıklı olan bu mat rujları gün içinde makyajını tazelemeye vakit bulamayacağın etkinliklerde bile gönül rahatlığıyla tercih edebilirsin.


Dudak hiperpigmentasyonun olduğunu düşünüyorsan dudak bakımını ihmal etme ve en kısa zamanda mutlaka bir doktora danış!

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön

İlgini çekebilecek makaleler