loader

Dudak Kontürü Nedir, Nasıl Yapılır?

Favoriye Ekle

Bir dönem hayatlarımıza giren dudak kontürü, TikTok makyaj trendleriyle birlikte 2023 yılında yeniden yükselişe geçti. Gel, dudak kontürleme tekniğiyle estetik yaptırmadan daha dolgun dudaklara ulaşmanın sırrını hep birlikte öğrenelim!

Biliyorsun ki yeni makyaj trendlerini takip etmeyi çok seviyoruz. İlgimizi çeken trendleri ise denemeden duramıyoruz. Dudak kontürü makyajı da son zamanlarda ilgimizi çeken makyaj trendlerinden biri. Geri dönüşü olmayan estetik operasyonların yerine kontrolün kendi elimizde olmasını tercih ediyoruz. Dolayısıyla dudakları dolgunlaştıran dudak kontürü makyajı bizden tam puan aldı. Hadi, dudak kontürü nasıl yapılır tüm detaylarıyla sana da anlatalım!

Dudak Kontürü Nedir?

Dudak Kontürü Nedir?

Dudak kontürü dudakların şeklini belirginleştirmek ve daha dolgun bir görünüm elde etmek için uygulanan bir makyaj tekniği. Dudak çizgisinin belirginleştirilmesi ve dudakların boyanmasıyla yapılan dudak kontürü makyajının birkaç farklı tekniği bulunuyor.

Dudak Kontürü Ne İşe Yarar?

Dudak Kontürü Ne İşe Yarar?

  • Dudak kontürü makyajı, dudakların çerçevesini belirginleştirerek daha çarpıcı bir dudak makyajı yapmayı mümkün kılıyor.
  • Dudak kontürü uygulaması doğru şekilde yapıldığında dudaklar olduğundan daha dolgun bir görünüme ulaşabiliyor.
  • Dudak kontürü işlemi, dudak asimetrisini düzeltmeye ve daha dengeli bir görünüm elde etmeye yardımcı oluyor. 
  • Dudak makyajının kalıcılığını artıran dudak kontürü uygulaması makyajın gün içinde dağılmasını önlüyor.

Dudak Kontürü Nasıl Uygulanır?

TikTok dudak kontürü trendinde birkaç farklı uygulama metodu bulunuyor. Biz içlerinden birini seçmekte kararsız kalınca tüm teknikleri seninle paylaşmaya karar verdik! :)

Tüm Dudağı Çevreleyen Dudak Kontürü Uygulaması

Tüm Dudağı Çevreleyen Dudak Kontürü Uygulaması

Bu teknikte bir adet stick kontüre ve yuvarlak uçlu bir fırçaya ihtiyacın olacak. Biz bu adımda NYX Professional Makeup Wonder Stick kullanıyoruz. Çünkü bu çift taraflı kontür stick cildi bir tarafıyla boyutlandırırken diğer tarafıyla da aydınlatıyor. Ayrıca cilt yüzeyine de doğal bir şekilde dağılıyor. O halde hadi, adım adım uygulamaya geçelim:

  • Yuvarlak uçlu bir kapatıcı fırçasıyla kontür stick’in koyu rengini dudak çerçevesi boyunca sürmelisin. Yani kontür stick’le dudaklarını ince bir hat şeklinde çevrelemen gerekiyor. 
  • Daha aydınlık bir görünüm istersen kontür çizgisinin hemen üzerine stick kontürün aydınlatıcı tarafını uygulayabilirsin. 
  • Ardından fırçayla veya parmaklarınla kontürü ve aydınlatıcıyı dağıtmalısın. Böylece daha büyük görünen dolgun dudaklara kavuşabilirsin. Artık rujunu sürüp makyajını tamamlaman yeterli.

Ürünü buradan inceleyebilirsin.

Üçgen Dudak Kontürü Uygulaması

Üçgen Dudak Kontürü Uygulaması

Üçgen dudak kontürü için yine NYX Professional Makeup Wonder Stick’i ve yuvarlak uçlu bir fırçayı öneriyoruz. Bu sefer kontürü tüm dudağı çevreleyecek şekilde değil de dudak etrafında üçgen oluşturacak şekilde sürmelisin. Yani dudağın altına bir çizgi, üst dudağın da sağ ve sol kısmına dudakla paralel birer çizgi çekmelisin. Ardından kontürü parmakla dağıtabilirsin. Üçgen dudak kontürü, ruj sürmeden bile doğal ve dolgun bir dudak görünümüne kavuşmayı mümkün kılıyor. Fakat biz ruj sürdüğümüz görünümü daha çok beğeniyoruz.

Klasik Dudak Kontürü Uygulaması

Klasik Dudak Kontürü Uygulaması

Klasik dudak kontürü uygulamasında dudak kalemi ve ruj kullanmak yeterli. Biz klasik dudak kontüründe NYX Professional Makeup Wonder Pencil Çift Taraflı Aydınlatıcı & Kapatıcı Kalem kullanmayı öneriyoruz. Bu çok yönlü kapatıcı kalem ruju keskinleştirmek, göz çevresini ve kaş altını aydınlatmak için de kullanılıyor. 

NYX Professional Makeup çift taraflı kalemin kapatıcı kısmıyla dudak çizgisinin üzerinden geçmelisin. Ulaşmak istediğin dudak görünümüne bağlı olarak kalemi dudak çizgisinin biraz üzerinden de kullanmaya başlayabilirsin. Böylece daha büyük dudaklara sahip olabilirsin. Dudak çizgisini çizdikten sonra dilediğin bir rujla makyajını tamamlayabilirsin.


Editörün önerisi: Biz dudak parlatıcılarını her mevsime ve birçok makyaj stiline yakıştırıyoruz. Dudak kontürü için önereceğimiz rujların başında da NYX Professional Makeup Butter Gloss Ruj geliyor. Bu parlak ruj, uzun süre kalıcı formülü ve dudaklarda bıraktığı yumuşacık hisle her makyaj çantasına girmeyi hak ediyor. Kremsi formülüyle kolay bir şekilde uygulanıyor ve dudakta yapışkan bir his bırakmıyor. Farklı renk seçenekleriyle de her makyaja uyum sağlıyor.


Peki, senin favori dudak kontürü uygulaman hangisi? Kararını verdiysen dudaklarını belirginleştirmeye hemen başla ve makyajına çarpıcı bir görünüm kat!

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön

İlgini çekebilecek makaleler