loader

Dudak Renklendirme Nedir? Nasıl Yapılır?

Favoriye Ekle

Solgun dudak görünümü için alternatif yollardan biri olan dudak renklendirme işlemini inceliyoruz.

Her kadın dudaklarının rujsuzken de pigmentli görünmesini ister. Ancak bazen, dudak pigmenti çeşitli nedenlere bağlı olarak rengini kaybedebiliyor. Bu da yüzünün oldukça solgun görünmesi demek. Neyse ki teknoloji biraz gelişti de biz kadınların her daim güzel görünmesini sağlayacak kalıcı makyaj yöntemleri ortaya çıktı. İşte onlardan biri de kalıcı dudak renklendirme yöntemi. Estetik merkezlerinde yaptırılan ve pahalı sayılabilecek işlemlerden biri olarak kabul edilen bu yöntemi biz de araştıralım istedik. Eğrisiyle doğrusuyla masaya yatırdığımız dudak renklendirme işlemi hakkında tüm merak ettiklerini bu yazımızda bulabilirsin. 😊

Dudak Rengi Neden Solar?

Dudak Rengi Neden Solar?

Bu aslında vücudun doğal bir tepkimesi. Yaş almaya başladıkça cildimizde birtakım değişimler kaçınılmaz oluyor. Cildin elastikiyetini kaybetmesi, canlılığını yitirmeye başlaması gibi nedenler nasıl ki yaş almayla birlikte görülüyorsa, dudak renginin solgunluğu, dudakların çerçevesinin eskisi kadar belirgin olmaması gibi nedenler de yine yaşla bağlantılı olabiliyor.

Diğer taraftan, dudakların solgun görünümü kişinin ten rengiyle de ilişkili. Beyaz tenli kişilerde dudak beyazlığı doğuştan kaynaklı olabiliyor. Ayrıca yanlış kozmetik ürünlerinin kullanımı, kansızlık ve güneş ışığına sıkça maruz kalmak gibi etmenler de dudak solgunluğuna neden olan etmenler arasında gösteriliyor.

Dudak Renklendirme Nedir?

Dudak Renklendirme Nedir?

Tam da yukarıda sıraladığımız etmenler için geliştirilen ve kalıcı makyaj dudak boyası yöntemlerinden biri olan dudak renklendirme, dudakların canlı ve bakımlı görünmesini sağlayan bir işlem. Dövme gibi dudakların, alt kısmına iğne ile uygulanan bu boya yöntemi, dövme kadar uzun ve sancılı değil elbette ki. Daha yüzeye uygulanan bu işlemde ayrıca organik içerikli boyalar kullanılıyor. Dudak renklendirme ile ilgili en merak edilen sorulardan birini ise “acılı bir süreç mi?” sorusu oluşturuyor.

Ancak dudak renklendirme yapanlar, bu işlemin kesinlikle çok acılı olmadığını söylüyor. Zaten işlem öncesi, sürecin rahat geçirilmesi için dudaklara bir krem uygulanıyor. Geçici uyuşukluk sağlayan bu krem sayesinde acı ve sancı minimum oranda hissediliyor. Ek olarak kişinin, tamamen arzu ve isteğine yönelik olacak şekilde birden fazla renk seçeneği de sunuluyor. Yani dilersen hafif dudak renginde bir pembe tercih edebilir ve doğal bir görünüm de yakalayabilirsin. Ya da “azıcık belli olsun.” deyip, daha koyu pembe veya kiremit tonlarında renklere de yönelebilirsin. Yani burada seçim tamamen sana kalmış. 😊

Dudak Renklendirme Nasıl Yapılır?

Dudak Renklendirme Nedir?

Diyelim ki dudak renklendirme yöntemine başvurmaya karar verdin. Seni nasıl bir süreç bekliyor biliyor musun? Hemen açıklayalım;

 • Öncelikle, dilediğin ton ve renk için doktorunla birlikte karar sürecin başlıyor. Doğal bir görünüm mü istiyorsun yoksa daha belirgin görünen bir dudak mı hayal ediyorsun, bunları doktorunla konuşmanda fayda var.
 • Renge karar verdikten sonra işlemi uygulamadan evvel dudaklarına bir anestezi kremi uygulanıyor ve yaklaşık 15 dakika kadar bekleniyor. Böylece iğnenin acı ve sancısının hissedilmesi minimuma inmiş oluyor.
 • Ardından, dudaklarının çerçevesinin belli olması ve işlemin buna uygun yapılması adına dudak kalemi ile dudaklarının çerçevesi belirginleştiriliyor.
 • Daha sonrasında tek kullanımlık mikro iğne yardımı ile seçtiğin renk, dudaklarına uygulanıyor. Bu işlem ortalama 30 dakika kadar sürüyor.

İşte bu kadar! Sargı yok, kanama yok. Hayatına kaldığın yerden devam edebiliyorsun.

Dudak Renklendirme Ne Kadar Kalıcı?

Dudak Renklendirme Ne Kadar Kalıcı?

Bu işlem üzülerek söylemeliyiz ki sonsuza dek kalıcı değil. Her ne kadar dövmeye benzer bir işlem olarak kabul edilse de dövmede olduğu gibi çok deri altına inmeden, yüzeysel şekilde uygulanan bir yöntem olduğundan, dudak renklendirmenin kalıcılığı maksimum 2 yıl sürüyor. Bu da dudaklarının güzel görünmesi için her 2 yılda bir bu işlemi yaptırman gerektiği gerçeğini ortaya çıkarıyor. Bunun için yeterli çabayı ve emeği gösterecek gücün var mı orasını bilemiyoruz. Netice de çok da ucuz bir işlem olmadığını yazımızın başında da belirtmiştik.

Dudak Renklendirme Zararları Var mı?

Dudak Renklendirme Zararları Var mı?

Bu işlemin bilinen herhangi bir zararı bulunmuyor. Ancak bazı kişilerin, işlem sırasında kullanılan pigment boyalara karşı alerjisi olabiliyor. Fakat bu da basit alerjen testlerinde ortaya çıkabilen bir durum. Bu tip hastalara işlem elbette ki uygulanmıyor.

Dudak Renklendirme Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Dudak Renklendirme Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Son olarak bu işlemin ardından nelere dikkat etmek gerekiyor kısaca onlara da değinmek istiyoruz:

 • İşlemin ardından, dudaklarda hafif bir şişlik görülebiliyor. Ancak endişelenme, bu geçici bir durum.
 • Dudaklar, ilk 4-5 gün içinde kabuklanıp soyulabiliyor. Bu da aslında asıl rengin ortaya çıkması için olması gereken bir süreç.
 • Kabuklanma ve soyulma için dudak nemlendirici kremler ve vazelin gibi ürünlerin kullanılması önem taşıyor.
 • İşlem sonrası yediğin yiyeceklere de dikkat etmen gerekebiliyor. Yiyeceklerinin fazla sıcak olması, bu aşamada dudaklarına zarar verebilir. Bu noktada doktorun seni en iyi şekilde zaten yönlendirecektir.
 • Ayrıca bir süre ruj sürülmesi de istenmiyor.

Yani işlemin kendisi kadar, bakımı da titizlik gerektiren bir süreç. Ancak, herhangi bir zorluğunun olmadığını da belirtmekte fayda var. Tabii, işlemi yaptırmadan evvel kesinlikle güvenilir ve de alanında uzman kişilere kendini teslim etmen gerektiğini de hatırlatmak istiyoruz.

Dudak Renklendirme Yerine Kalıcı Rujlara Yönelmeye Ne Dersin?

Yalnızca 2 yıl kadar kalıcı olan bir işleme devamlı yüksek meblağlar ödemek istemiyorsan, solgun ve cansız görünen dudakların için kalıcı rujlara da yönelebilirsin. Bizim en sevdiğimiz favori ürünlerimizi aşağıda senin için sıraladık:

1-    Maybelline New York Super Stay Matte Ink Likit Rujlar

1-  Maybelline New York Super Stay Matte Ink Likit Rujlar

İlk önerimiz Maybelline’den geliyor. Biz bu rujları ilk çıktığı andan bu yana severek kullanıyoruz. Tam 16 saate kadar kalıcılık sağlayan yapısı ile ruj tazeleme derdini geride bırakan bu seri, dudaklarımızda kuruluk hissi de bırakmıyor. Süper mat etkisi ve sivri uçlu fırça yapısı ile tek katta harika bir etki sunan bu rujlardan mutlaka sana da uygun bir renk çıkacaktır. Yeme, içme ve bulaşmaya dayanıklı bu rujlara bayılacaksın! 😊

2- L’Oréal Paris Les Macarons Likit Mat Rujlar

2- L’Oréal Paris Les Macarons Likit Mat Rujlar

6 eşsiz makaron kokusuyla biz bu seriye bayılıyoruz! Yoğun pigmentasyonu, ultra-mat etkisi ve kolay uygulama için dudak kıvrımların oturan ergonomik fırça yapısıyla, bizim en vazgeçilmez rujlarımızdan olmayı başardı bu seri. Gün boyu kalıcı ve bulaşmayan formülü ve tabii ki harika kokusu ile sen de bu rujları deneyebilirsin. Makyaj çantanın vazgeçilmez parçalarından biri olacak, bizden söylemesi!

3- YSL Beauty Tatouage Couture Likit Mat Rujlar

3- YSL Beauty Tatouage Couture Likit Mat Rujlar

Dudağa sürer sürmez incecik yapısı ile bizi karşılayan YSL Beauty Tatouage Couture mat ruj serisi, kalbimizi bıraktığımız ürünlerden. Dudaklarda dövme etkisi sunan bu seri, 8 saate kadar kalıcı bir formüle sahip. Spatula benzeri uygulama aplikatörü ile dudaklara incecik bir uygulama yapan bu rujların zaten en şaşırtıcı yanı da kalıcılıkları. Özetle dudaklarda asla hissedilmeyen bu ince yapılı formüllere senin de hayran kalacağını düşünüyoruz. Bize güven. 😉

4- Giorgio Armani Lip Magnet Rujlar

3- YSL Beauty Tatouage Couture Likit Mat Rujlar


Yoğun pigmenti ve kalıcılığını çok sevdiğimiz son ruj önerimiz ise Armani’nin bu serideki rujları. Bildiğin tüm rujlardan 2 kat daha fazla pigment sunan bu rujlar, kalıcılıkları ile de bizi kendine çekmeyi başardı. Tam 8 saate kadar akma ve bulaşma yapmayan ürün, mükemmel matlıkla bir görünüme kavuşturuyor. Dudaklarda hissedilmemesi ve ince, tüy aplikatörü sayesinde çok kolay uygulama sağlaması bizim onda ayrıca sevdiğimiz özelliklerden. Hem ince yapılı hem çok yoğun pigmentli hem de uzun süre kalıcı bir ruj arayışındaysan, Armani’nin bu serisine bir göz atmanı tavsiye ediyoruz. 

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön

İlgini çekebilecek makaleler

/**//**/