loader

Dudak Şeklin Hangisi? Ruj Sürerken Dikkat Etmen Gerekenler

Favoriye Ekle

Dudak şekline göre ruj sürme teknikleri nasıl olmalı, adım adım anlatıyoruz!

Dolgun görünen dudaklara sahip olmayı hangimiz istemeyiz ki? Ancak maalesef ki her birimiz dudak konusunda şanslı olmayabiliyoruz. Yine de doğru teknikler ile dudakları olduğundan çok daha dolgun ve belirgin göstermenin türlü formülleri de yok değil. Biz de bu konuda derin bir araştırmaya girdik ve en doğru ruj sürme tekniklerini, dudak şekline göre nasıl uygulaman gerektiğini öğrendik. Aşağıda sıraladığımız bu püf noktalarını inceleyip uyguladığında yorumlarını da bizimle paylaşmayı unutma! 😊

Dudak Şekilleri Nelerdir?

Dudak Şekilleri Nelerdir?

Önce dudak şekillerini tanımlayarak başlayalım. Dudak şekilleri ve isimleri genel olarak şöyle sıralanabiliyor;

1. Dolgun dudaklar: En şanslı sayılan dudak şekillerinden biridir. Alt ve üst dudak oranı aynı olan bu dudaklarda rujlar oldukça çekici görünür.

2. Üst kalın altı ince dudaklar: Üst kısmı alt dudağa oranla daha kalın olan dudak şeklidir. Ruj sürerken dudakları aynı oranda göstermek önemlidir. Bu nedenle ince olan alt dudağın, kalem yardımı ile dışarıdan çerçevelenmesi gerekir.

3. Geniş dudaklar: Alt ve üst dudağın yayvan şekilde göründüğü dudak biçimidir. Bu dudak şeklinde, ruj uygulaması öncesi dudakları kalem yardımı ile çizip genişliği dengelemek önemlidir.

4. Yuvarlak dudaklar: Genişliği sınırlı olan dudak şeklidir. Bu dudak biçimine sahip olanların, çok koyu renkli rujlardan uzak durmaları gerekir. Çünkü koyu renkler dudakları yüzde daha küçük gösterecektir.

5. İnce dudaklar: Şanssız kabul edilen dudak şekillerinden biri olarak görülse de en kolay makyaj hilesi uygulanabilen dudaklardır. Ruj uygulaması öncesi, dudakların kalem ile dışarıdan çerçevelenerek büyük görünmesi sağlanabilir.

6. Yay biçimli dudaklar: Adından da anlaşılacağı üzere yay şeklinde görünen dudaklardır. Ruj uygularken üstteki v kısmının yumuşatılması önerilir.

7. Kalp biçimli dudaklar: Makyaj artistlerinin en sevdiği dudak şeklidir. Üst dudaktaki v kısmı tıpkı kalp şeklindeki gibi yumuşak formludur. Alt dudak da bu formu takip edercesine bir kalp görünümü sunar. 

8. Aşağıya dönük dudaklar: Üst dudağın kenarlardan aşağıya doğru inerek şekillendiği dudak biçimidir. Kolay makyaj hileleri ile dudakların lifting etkisi kazanması sağlanabilir.

9. Üstü ince altı kalın dudaklar: Üst dudağın alt dudağa oranla daha ince göründüğü dudak şeklidir. Yine ruj uygulaması öncesi kalem ile dudakların birbirine oranlanması bu dudak şekline sahip kişiler için önemlidir.

İster kalp dudak şekli olsun ister yay biçimli dudak şekli, tüm dudaklar genel olarak 3 başlıkta toplanıyor. “Dolgun”, “ince” ve “alt veya üst dudak ağırlıklı dudaklar”. Bu durumda ruj sürme tekniğini uygularken de bu 3 kategoriden birine bakarak uygulama yapman gerektiğini hatırlatmak istiyoruz. Öyleyse gelelim hangi dudaklar, nasıl bir teknikle ruj sürmeli ve hangi renk rujları tercih etmeli konusuna…

Dolgun Dudaklara Uygulanan Teknikler

Dolgun Dudaklara Uygulanan Teknikler

Dolgun dudaklara sahipsen, şimdiden belirtmeliyiz ki en şanslı grupta yer alıyorsun. Herkesin hayalini kurduğu, uğruna estetik işlemlere paralar döktüğü dudaklara doğuştan sahipsin. Ancak, bazen makyaj esnasında öyle durumlarla karşılaşılıyor ki dudaklar olduğundan çok daha fazla ön plana çıkıyor. Bu da aslında istenmeyen bir görünüme neden oluyor. Peki ne yapmalı? İşte bu sorunun yanıtını aşağıda açıkladık:

  • Öncelikle dudaklarında çok ışıltılı, parlak renklere yer vermemeye özen göstermelisin. Çünkü ışıltılı rujlar, dudakları olduğundan çok daha dolgun göstermek için tercih edilir.
  • Dudaklarını ruj öncesi dudak kalemi ile çerçevelerken, dıştan değil tam dudak hattı üzerinden çerçeveleme yapmalısın. Bu sayede dudakların yüzünde olduğundan büyük görünmeyecektir.
  • Koyu renkli ruj seçimi yaparken, kahve ve kiremit tonlarından oluşan renkleri tercih etmen dudaklarını çok daha çekici gösterecektir.
  • Son olarak neon renkleri ise yüzünde dikkati sadece dudaklarına vereceği ve yine dudaklarının çok daha iri görünmesine neden olacağı için tercih etmemelisin.

Yukarıdaki kriterler son derece mühim. Bunları dikkate alarak, dolgun dudaklarının doğal çekiciliğini koruman mümkün olacaktır. Bizim dolgun dudaklar için önerdiğimiz renklerse, nude ve pembe tonlar ile mat formdaki rujlar.

İnce Dudaklar İçin Teknikler

İnce Dudaklar İçin Teknikler

İnce dudaklara sahip olanların en büyük hayali, dudaklarının daha dolgun ve belirgin görünmesini sağlamaktır. Bunun için pahalı işlemlere gerek duymadan, basit ama etkili makyaj hilelerine başvurmak mümkün. İşte ince dudakları dolgunlaştırmak için önerilerimiz:

  • Dudaklarına ruj uygulaması öncesi mutlaka dudak kalemi ile çerçeveleme yapmalısın. Bu adımı, dudaklarını dıştan çerçeveleyerek yapman çok daha dolgun bir görünüm kazandıracaktır.
  • Mat rujlar yerine daha parlak yapıdaki rujlar ile lip glosslardan faydalanman, dudaklarını çok daha dolgun gösterecektir, unutma!
  • Mat yapıdaki rujları tercih etmek istiyorsan, üst dudağının V kısmı ile alt dudağının kenarlarına highlighter uygula. Bu sayede dudaklarını dolgun göstermen mümkün olacaktır.
  • Renk olarak ise spesifik bir sınırlamamız yok. Fakat, açık renkli rujların dudakları daha dolgun gösterdiğinin de altını çizmek istiyoruz.

Alt veya Üst Dudak Ağırlıklı Dudaklar İçin Teknikler

Alt veya Üst Dudak Ağırlıklı Dudaklar İçin Teknikler

Alt veya üst dudaklarından biri daha ince diğeri daha kalınsa, alt ve üst dudağının boyutunu birbirine oranlaman gerekiyor. Misal, ince üst dudağa sahipsen üst dudaklarını kalınlaştırmanı öneriyoruz. Ruj uygulaması öncesi dudaklarını kalemle çerçevelerken, yalnızca üst dudağını dış köşelerden çerçevelemeli, alt dudağına ise uygulama yapmaktan kaçınmalısın. Dudaklarının boyutunu birbirine oranladığın halde yine de ince bir görünüme sahipse, yukarıda ince dudaklar için sıraladığımız önerileri dikkate alarak ruj uygulamasını gerçekleştirebilirsin. 

Öte yandan eğer ki alt dudağın, üst dudağına oranla daha ince bir görünüme sahipse, o halde yukarıda bahsettiğimiz çerçeveleme işlemini bu defa alt dudağın için uygulamalısın. Her şekilde dudaklarının boyutunu birbirine oranlayarak, daha çekici bir görünüme kavuşturman bu noktada önem arz ediyor, unutmamalısın. 

Her dudak şekline göre ruj önerisi

Maybelline Super Stay Matte Ink Rujları ile Bakışları Üzerine Topla!

Seni, her türden dudak şekillerinde harika görünenMaybelline New York Super Stay Matte Ink ruj ailesiyle tanıştırmak istiyoruz. Ruj markaları arasında yenilikçi tasarımlarıyla öne çıkan Maybelline’in bu ruj ailesini süper mat bitişi, geniş renk seçenekleri ve 16 saate kadar kalıcı formülüyle biz gerçekten çok seviyoruz. Fakat bizim onda en sevdiğimiz özellik, ok şeklindeki uygulama aplikatörü. Tüm dudak şekillerinde kolay ve keskin bir biçimde uygulama sağlayan bu aplikatör, kontrolü kolay bir sürüş deneyimi sağlayarak, dudak kalemine duyduğumuz ihtiyacı ortadan kaldırıyor. Harika değil mi? 

Dudakları kurutmadan muhteşem mat renk sunan bu rujlardan sana uyacak bir renk de muhakkak çıkacaktır. Gündüz ve akşam davetlerinde kullanıma uygun birbirinden farklı renk seçenekleri yer alan bu seriyi hemen keşfetmelisin. Pişman olmayacaksın, bize güven! 😉

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön

İlgini çekebilecek makaleler