loader

Dünden bugüne maskaraların tarihi

Favoriye Ekle

Tarih dersleri hep istilaları, savaşları anlatacak değil ya! Biraz da güzel şeylerden söz edelim. Kadınların uzun ve gür kirpik arayışının milattan öncesine dayandığı kimin aklına gelirdi? Peki ya, maskaraların tarihinin milattan öncesine dayandığını söylesem? Kendi merakımdan maskaraların tarihçesini araştırmaya koyuldum ve seninle paylaşmadan da edemedim. Dünden bugüne maskaraların tarihini merak ediyorsan, okumaya devam et. Söz, Malazgirt Savaşı'nın tarihini sorup duran tarih öğretmenin gibi içini baymayacağım! 

Antik Mısır

Dünden bugüne maskaraların tarihi_1

Millattan önce 4 bin yılına ışınlanıyoruz, bu yıllarda gözleri zararlı ışınlardan korumak için kirpiklerin ve kaşların, merhem ve sürme ile koyultulduğu söyleniyor. Üstelik bu dönemde kirpiklerini yalnızca kadınlar değil, erkekler de şekillendiriyormuş. Bir de kadınları hiç anlamadıklarını söylerler! 

İlk maskara 

Dünden bugüne maskaraların tarihi_2

İlk maskara Kraliçe Victoria için kömür tozundan yapılıyor. 1913 yılında, hemen hemen aynı zamanlarda, Williams ise benzerini kız kardeşi Maybel için üretiyor. Tahmin et Maybel ismi hangi makyaj markasının ismine ilham veriyor! 

Maskara sabunu

Dünden bugüne maskaraların tarihi_3

İlk maskaraların alternatifi ise kısa sürede icat ediliyor. Sabun ve siyah boyanın karışımı olan bu icadı, fırça yardımıyla kirpiklerine uygulayabiliyorsun. Bahsettiğimiz fırça ise bugün kullandığımız maskara fırçalarından çok uzak...

20'li yıllar

Dünden bugüne maskaraların tarihi_4

20'li yıllarda kıvrık kirpikler güzellik akımı oluyor ve kirpik kıvırıcılar da her kadının olmazsa olmazına dönüşüyor. 

İlk su geçirmez maskara

Dünden bugüne maskaraların tarihi_5

Ah, işte benim kurtarıcı meleğim: Waterproof maskaralar! 40'lı yıllarda icat olan bu maskaralara ne kadar teşekkür etsem azdır. Pratikliği sayesinde su geçirmez maskaralar da hemen popüler oluyor! 

50'li yıllar ve maskara fırçaları

Dünden bugüne maskaraların tarihi_6

1957 senesinde maskaraların formülü ve paketleri değişiyor. Benim diş macununa benzettiğim bu paketler losyon bazlı ve kremsi yapıdalar. Fırçaya sıkıp, uygulayabiliyorsun. 

Zaman içerisinde maskara fırçaları da farklı şekiller ve stillere bürünüyor. Bugün güzellik departmanlarında otuzdan fazla farklı maskara fırçası çeşidi bulabilirsin. 

60'lı ve 70'li yılların hacimli kirpikleri

Dünden bugüne maskaraların tarihi_7

Tartışmasız o yıllarda kirpikleriyle en ikonik isim, model Twiggy! Twiggy, alt kirpikleri makyajsız bir şekilde nadiren görülürdü.

Dünden bugüne maskaraların tarihi_8

1971 yılında Maybelline'in Great Lash maskarası doğuyor ve bu maskara 45 yıl sonra hala Twiggy kirpiklerini yakalayabilmek için harika bir ürün! 

Ve 2000'ler!

Dünden bugüne maskaraların tarihi_9

Bugün hala kalın ve gür kirpiklere olan arayış devam ediyor, pazarda ise ihtiyacımıza yönelik yüzlerce maskara çeşidi var. Uzunluk veren, kıvıran, hacim veren... Acaba gelecek yıllar maskaraları ne yönde değiştirecek? 

Aşağıdaki videodan göz makyajlarının son 100 yıl içindeki değişimini izleyebilirsin! 

Bonus: Göz makyajının 100 yıl içindeki değişimi

Doğruya doğru... Maskaralar ve göz makyajları asırlardır kadınların en yakın arkadaşı! 

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön

İlgini çekebilecek makaleler