loader

Ema Aydın ile Yüz Şekline Göre Kontür Uygulaması Nasıl Yapılır?

Favoriye Ekle

Kontür uygulaması belki de son zamanların en hayat kurtarıcı makyaj tekniklerinden biri. Yüzümüzü kontür uygulaması ile boyutlandırarak daha estetik bir görünüm elde edebiliyoruz. Bunu yaparken de en önemli noktalardan biri, kontür uygulamasını yüz şeklimize göre yapmak. Aslında kalıplaşmış kontür tekniklerini kendi yüzümüzü tanımadan ve ihtiyaç olan noktaları bilmeden uyguladığımızda istenmeyen sonuçlar elde edebiliyoruz. İşte bugünkü videomuzla, 3 farklı model üzerinden yüz şekline göre doğru kontür ve aydınlatma uygulaması yapmanın püf noktalarını göstereceğim!

Uzun - Oval yüz şekline göre kontür nasıl yapılır?

NYX Professional Makeup Highlight & Contour Pro Palette Kontür Paleti

Ürünü buradan inceleyebilirsin.

Yüzün genişliği ve yüksekliği orantılı olduğu için oval yüz şekli aslında kontür uygulamasında hedeflenen ideal yüz şekli.İlk modelimizin yüzü oval şekilde. O yüzden modelin hatlarını biraz daha ön plana çıkarmak için NYX Professional Makeup’ın Highlight & Contour Pro paletinden yardım alıyorum. Bu paletin renk seçeneklerinin fazla oluşu son derece kullanışlı. Modelin uzun yüzünü daha da fazla uzun göstermemek için, kontüre kulağın tam ortasını baz alarak başlıyorum ve kontürü dudak bitişine göre hizalandırıyorum. Burada dikkat edilmesi gereken önemli nokta, kontürü dudağa kadar getirmeyip, göz bebeği hizasında sonlandırmak. Ürünü kontür fırçasına aldıktan sonra yukarı doğru dağıtarak doğal bir sonuç elde ediyorum. Elmacık kemiğinin altına verdiği gölge ile elmacık kemiklerini daha da belirginleştiriyorum ve fırçada kalanı da hafifçe alın kenarlarına uyguluyorum.

Kontürü belirginleştirmek için bu sefer açık renkteki kontür pudrasını, gölgelendirdiğim bölgenin tam altına uyguluyorum. Göz çevresinin daha aydınlık görünmesi için paletteki açık ve ışıltılı rengi de elmacık kemiklerinin üzerine uyguluyorum. Dudak üzerine uygulanan aydınlatıcı da dudakların daha dolgun görünmesini sağlıyor. Son olarak ufak bir fırça ile göz pınarlarına da uyguluayarak burayı da aydınlatıyorum.

Gözlere biraz daha boyut kazandırmak için de kontür uygulaması yapacağız. Mesafesi dar göz kapaklarını biraz daha boyutlu göstermek için, kontür uygulamasında kullandığım pudrayı gözün katlanma bölgesine uyguluyorum Burun kontürü aşamasına geldiğimizde ise kontür işlemine göz hizasının aşağısından başlıyorum ve burnun kalın olan kısımlarını daraltıyorum.

Kalp - Üçgen yüz şekline göre kontür nasıl yapılır?

L'Oréal Paris Infaillible Sculpt Kontür Paleti

Kalp veya üçgen yüz şeklinde yüzün genişliği ve uzunluğu aynı olduğu için yüze daha oval bir görünüm vermek için bu uygulamada krem bir kontür ürününden yardım alacağım. L’Oréal Paris Infaillible Sculpt kontür paletindeki koyu rengi, kulağın tam üstünden başlayarak uyguluyorum. Krem ürünü uygulamak için daha kısa ve sık kıllı bir fırça kullanıyorum ve doğal görünmesi için yukarı doğru hafifçe dağıtıyorum. Geniş olan alnı biraz daha daraltmak için alnın kenarlarına doğru kontürü devam ettireceğim. Çene kemiklerini biraz daha yumuşatmak için çene kenarlarına da uygulamayı devam ettiriyorum.

Aydınlatma adımında ise Giorgio Armani Fluid Sheer likit aydınlatıcısını, göz pınarlarına, dudak üzerine, kaş altlarına ve elmacık kemiklerinin üzerine uyguluyorum. Yüz şekli nasıl olursa olsun, kaş altları, göz pınarları ve dudak üstünü aydınlatmak her zaman işe yarar bir teknik, bunu sakın unutma!

Burun kontüründe de yine L’Oréal Paris Infaillible Sculpt kontür paletindeki koyu rengi burnun orta kısımlarını hafifçe darlatmak için kullanıyorum, burada dikkat edilmesi gereken nokta ise şu; Burun kontürünü burnun aşağı kesimlerine uygulamak burnu olduğundan uzun gösterebilir o yüzden uygulamayı orta kısımda sınırlı tutmak en iyisi.

Dikdörtgen - Kare yüz şekline göre kontür nasıl yapılır?

L’Oréal Paris’in Brow Artist Genius Kit Kaş Kiti

Köşeli yüz hatlarına sahip modelin hatlarını biraz daha yumuşatmak için bu sefer L’Oréal Paris’in Brow Artist Genius Kit’ini kullanıyorum. Makyaj malzemelerini birden fazla şekilde kullanmak son derece pratik, bu kaş kitindeki kaş pudralarının renkleri de kontür yapmaya gayet müsait!

Dikdörtgen yüz şeklinin köşeli görünümünü biraz daha yumuşatmak için elmacık kemiğinin altını baz alarak yumuşak hareketlerle kontür uygulamasına başlıyorum. Dik ve yatay çizgiler yerine oval gelen çizglerle yüze daha yuvarlak bir görünüm vereceğim. Alnın köşelerini ve gözün katlanma bölgesini de aynı ürünle yumuşatmayı unutmuyorum.

Burun kontürüne geldiğimizde, modelin burun kanatlarını detay fırçası ile daraltıyorum. Bu noktada modelin burnunun üst kısmı dar olduğu için, orantılı bir görünüm için bu sefer burnun alt kısmına yoğunlaşacağım. Alt dudağın daha dolgun görünmesi için de harika bir taktik vermek istiyorum: Kontür pudrasını dudağın tam altına hafifçe uyguladığımızda daha boyutlu ve dolgun bir görünüm elde ediyoruz.

Gelelim aydınlatıcı adımına: YSL Beauty’nin Touche Éclat aydınlatıcısı ile göz altlarını aydınlatarak, anında daha sağlıklı ve genç bir görünüm elde ediyorum. L’Oréal Paris’in Infaillible Aydınlatıcı makyaj bazı ile yüzün yüksek noktalarına ışıltı ekliyorum. Hem makyaj öncesi baz olarak bu ürünü kullanmayı hem de aydınlatıcı olarak uygulamayı çok seviyorum! Elmacık kemiklerinin üzerine, kaş altına, göz pınarlarına ve dudak üstüne de uyguladıktan sonra, son dokunuş olarak göz kapağının tam ortasına da aydınlatıcı uyguluyorum.

Yüz şeklimize göre nasıl kontür yapacağımızı ve yüzümüzü doğru bir şekilde nasıl boyutlandırmamız gerektiğini bu videomuzla öğrenmiş olduk! Makyaj hakkında tüm ipuçlarını öğrenmek ve yeni videolarımızı kaçırmamak için Makyajcom Youtube kanalına üye olmayı unutma! Bir sonraki videoda görüşürüz!

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön

İlgini çekebilecek makaleler

/**//**/