Evde Kirpik Uzatma Yöntemleri ile Takma Kirpik Etkisi Yakala

Evde Kirpik Uzatma Yöntemleri ile Takma Kirpik Etkisi Yakala

Takma kirpik hepimizin özel günlerde, düğün, nişan gibi etkinliklerdeki gizli kahramanıdır. Takma kirpik olmadan bir gece makyajı düşünülemez(di). Evet, artık geçmiş zaman kipini kullanıyoruz çünkü bizim artık takma kirpiğe ihtiyacımız kalmadı. Hem gece hem de günlük makyajımızda uygulayabileceğimiz kirpik uzatma sırlarıyla takma kirpik etkisini kendi kirpiklerimizle elde edebiliyoruz. Aklından geçen soruya hemen cevap verelim: Hayır, çok uzun ve gür kirpiklerimiz yok. Hatta cılız bile sayılabilecek kirpiklerimizi aşağıdaki taktiklerle kat ve katı dolgunluğunda gösteriyoruz. Bizde sır yok, bildiğimiz her şeyi şimdi sana anlattığımız gibi en etkili kirpik uzatma yöntemini de seninle paylaşıyoruz. 

İlk adım: Doğru maskarayı seç


İlk adım: Doğru maskarayı seç

Uzun kirpikler kadınların mutlaka istediği görünümlerin başında geliyor. Kirpik uzatmak her ne kadar sadece profesyonel bir işlem gibi görünse de evde kirpik uzatma tekniklerini öğrenerek bu işlemi sen de kolaylıkla yapabilirsin. 

Kirpik uzatma yollarının en önemli sırrı en iyi maskarayı bulmaktır. İyi bir maskara kullanmadığında istediğin makyaj hilesini de kullansan başarılı bir sonuç elde edemezsin (takma kirpik takmak dışında). Bizim favori maskaramız tahmin ettiğin üzere Lancôme Monsieur Big Maskara! Son zamanların en çok konuşulan maskarası olan Lancôme Monsieur Big, ilk görüşte bizi kendine aşık etti. Evde kirpik uzatmak zordur algısını yıktı geçti. Kirpikleri birbirine yapıştırmadan teker teker ayıran ve hacim veren bu maskara bizim cılız kirpiklerimizde bile takma kirpik etkisi yarattı. Bu maskarada en sevdiğimiz detay ise gün boyu akmadan, kirpiklerimiz düşmeden iddialı görünümünü korudu. Kirpiklerine uygun maskara ile tanışmak için 'maskara nasıl seçilir?' yazısına göz atmalısın. 

Doğru maskarayı bulduktan sonra en doğru maskara uygulaması için okumaya devam edebilirsin.


Kirpiklerini kıvır


via GIPHY


Evde kirpik uzatmak için kulaktan dolma bilgilere hiç ihityacın yok. Vazelinle kirpik uzatma gibi yöntemleri geride bırak ve doğru maskara kullanma teknikleriyle takma kirpik etkisini yakala. Kirpiklerinin cılız ve kısa olması uzun kirpiklere ulaşamayacağın anlamına gelmez. Kirpik uzatma yolları tam da senin, bizim gibi kısa kirpiklilere göre!

Her makyaj artistinin ilk söylediği makyaj hilesi, 'kirpiklerine maskara sürmeden önce kıvır'. Kirpiklerini kıvırmadan maskara uyguladığında istediğin hacmi yakalayamayabilirsin. Kirpik kıvırıcını eline al ve yukarı doğru bakarak kirpiklerinin alt kirpiklerinden ayrılmasını sağla. Kirpik kıvırıcını kirpiklerine 10 saniye boyunca kıvrık tuttuktan sonra aynada sen bile bu değişimi farkedeceksin.

Zig-zag hareketlerle maskaranı uygula


via GIPHY


Maskaranı sürerken telaşlı olmalısın. Zamanla elin alışacak ve daha hızlı maskara sürmeye başlayacaksın ama başlangıç aşamasında ezbere bildiğin hareketler yerine uzun kirpikler için doğru maskra uygulama tekniklerini öğrenmelisin. 

Maskaranı sürerken her daim dipten uca doğru sürmelisin. Maskaranı önce kirpiklerinin dibine yerleştir. Daha sonra kirpik uçlarına doğru hafifçe zig-zag hareketlerle ilerle. Böylece maskaran kirpiklerinin aralarına da gireceği için kirpiklerin hem daha uzun, hem de daha dolgun görünecektir. Rastgele sürdüğün maskara kirpiklerinin arasına ulaşmadığı için kirpiklerin istediği gibi hacimli görünmeyebilir. Maskaranın ucundaki fırçayı etkili kullanarak uzun kirpkilere ulaşacaksın. 

Maskara sürerken en sık yapılan hatalar


via GIPHY


  • Maskaranı uygularken yukarı bakmak en sık yapılan yanlışlardandır. Maskaranı sürerken her zaman aşağı doğru bakmalısın. Böylece maskaranı daha etkili ve doğru uygulayabilirsin. 
  • Maskara sürdükten sonra kirpikleri kıvırmak çok yanlıştır. Bu hata kirpiklerinin kırılmasına bile neden olabilir. Önce kirpiklerini kıvır daha sonra maskaranı uygula.
  • Maskara fırçasına daha fazla ürün gelmesi için fırçayı sürekli maskara ambalajına sokup çıkarmak maskaranın ömrünü kısaltacaktır. Bu işlem maskaranın içine hava girmesine neden olacağı için maskaran kısa sürede kuruyabilir. Uzun kirpikler için etkili bir maskaraya ihtiyacın olacak. 
  • Göz makyajında ilk olarak maskara uygulayanları görüyoruz, yapmayın! Önce farını, eyelinerını sürdükten sonra maskaranı uygulamalısın. 
  • Maskaran bittikten sonra çöpe atmak yerine fırçasını temizleyerek kaş tarağı olarak kullanabilirsin. 

Sen de bu harika maskarayı denedikten ve ipuçlarımızdan yararlandıktan sonra artık takma kirpiğe ihtiyaç kalmadığını göreceksin! Kirpik uzatma yöntemleri sayesinde uzun kirpikler sandığın kadar zor olmayacak.

Kirpiklerinin yeterince hacimli veya uzun olmadığını düşünüyorsan, endişelenme. Kirpiklerini olduğundan daha hacimli ve daha dramatik göstermenin bir sürü yolu var. En pratik uygulamalardan biri ise takma kirpikler. Takma kirpikleri uygulayarak makyajında dramatik bir etki elde edebilir ve böylece herkesi bakışlarınla büyüleyebilirsin.

1. Adım: Sana uygun stili bul


1. Adım: Sana uygun stili bul

Başlamadan önce, nasıl bir stil istediğine karar ver. Bu noktada NYX Professional Makeup Wicked Lashes’in birbirinden farklı takma kirpiklerine göz atmanı öneririz. Zevkine veya stiline göre seçtiğin takma kirpiklerin boyutunun kendi kirpiklerinle de uyumlu olduğundan emin ol. Eğer değilse, takma kirpiklerini makas ile keserek uyumlu hale getirebilirsin.

2. Adım: Kirpik yapıştırıcısını uygula


2. Adım: Kirpik yapıştırıcısını uygula

Takma kirpiklerinin boyunu ayarladığına göre, kirpik yapıştırıcısını kirpik diplerine ince bir çizgi halinde uygula ve kısa bir süre yapıştırıcının kurumasını bekle.

3. Adım: Kirpiklerini tak


3. Adım: Kirpiklerini tak

Gelelim en eğlenceli kısma: Uygulama. Önce kirpiklerini, kirpik kıvırıcısıyla kıvır. Ardından cımbız veya parmak uçların yardımıyla takma kirpiği, kirpik diplerine en yakın şekilde yapıştır. Önce ortadan başlayıp sonra iç ve dış kısımları yapıştırmayı deneyebilirsin. Eğer yapışmayan bir kısım olursa, buraya kulak çubuğu yardımıyla tekrar yapıştırıcı uygulayabilirsin. 

4. Adım: Maskara uygula


4. Adım: Maskara uygula

Takma kirpiklerini taktıktan sonra bir süre kurumasını bekle ve parmakların yardımıyla baskı yaparak kirpiklerine iyice oturmasını sağla. Seçtiğin bir maskarayı kirpiklerine hafifçe uygulayarak takma kirpiklerinle, doğal kirpiklerinin bütünleşip, daha doğal görünmesini sağla.

5. Adım: Eyeliner çek


5. Adım: Eyeliner çek

Kirpik yapıştırıcısının izlerini gizlemek için kirpik diplerine ince bir eyeliner çekerek görünümünü tamamla.

İşte hazırsın! Bu adımları tekrar ederek zamanla bu konuda uzmanlaşacağına eminiz!