loader

Evde profesyonel manikür nasıl yapılır?

Favoriye Ekle

Yazın, plajda, denizde sürekli manikürlü gezmek durumundayız. Özellikle renkli ojelerin en moda olduğu bu günlerde ojesiz gezmek olmaz. Bu durumda neredeyse iki haftada bir kuaföre gidip manikür yaptırır olduk. Artık kuaföre gidip manikür yaptırmak yerine evde aynı manikürü sen de yapabileceksin. Nasıl mı? Uzmanlardan topladığımız bilgileri senin için derledik! Geriye manikür malzemelerini toplarlamaya ve evde kolay manikür yazımızın devamını okumak kaldı. Evde yapılan tırnak şekillerini de öğrenmeyi unutma. Kolay gelsin!

1. Adım

evde kolay manikür

Manikür yapımı için öncelikle metal bir törpüye ihtiyacın olacak. Metal bir törpü ile tırnaklarını şekillendirerek manikürüne başlayabilirsin. Tırnaklarını törpüyle şekillendirerek tırnak yapına da dikkat etmelisin. Tırnak şekline göre manikür stillerine göz atmanı öneriyoruz. 

  • Kare tırnak: Tırnaklarını çok uzatma, orta uzunluk senin için ideal. Tırnaklarını küt törpülemelisin.
  • Oval tırnak: Eğer oval manikür yapmak istiyorsan tırnak uçlarını yuvarlak törpülemelisin. Oval tırnaklara french manikür çok yakışıyor!
  • Badem tırnaklar: Tırnaklarının yapısı uzunsa badem şeklinde törpüleyerek 2018 manikür trendlerine ayak uydurabilirsin. 
  • Kısa tırnak: Kısa tırnak manikürü en zor manikür stillerinden biri. Kısa yapılı tırnaklarının etlerini biraz geriye iterek tırnaklarını daha uzun gösterebilirsin. Genellikle açık renkli ojeler sürmelisin. 

Metal törpün yoksa sünger törpüleri de kullanabilirsin. Güzellik marketlerinde gördüğün renkli ve sünger şeklindeki törpüler oldukça kullanışlıdır. 4 aşamalı, dikdörtgen şeklindeki bu törpüler, tırnak kenarlarını törpülemene, pürüzlerini ortadan kaldırmaya, tırnağının üst düzeyini pürüzsüzleştirmeye ve tırnağını parlatıp cilalamaya yardımcı olur.

2. Adım

evde kolay manikür 2

3 taraflı sünger tırnak törpünün yumuşak yüzeyi ile tırnaklarının yüzeyini törpüle ve parlatıcı tarafı ile tırnaklarını cilala. Bu adımlar tırnaklarının daha parlak aynı zamanda da pürüzsüz görünmesine yardımcı olur.

Eğer tırnaklarına sürekli oje sürüyorsan tırnağının üzerinde soyulmalar veya sarıya dönük bir renk değişimi görmen çok normal. Sünger törpü sayesinde tırnağındaki bu soyulmalardan kurtulabilir daha kusursuz görünen tırnaklara sahip olabilirsin. Aman dikkat,eğer sünger törpün yoksa bu adımı metal törpüyle yapmamalısın. 

3. Adım

evde kolay manikür 3

Evde manikür suyu hazırlamak çok kolay. Sıcak bir suyun içine parmaklarını sok ve tırnak etlerin yumuşayana kadar bekle. Manikür suyuna ne katılır diye merak ediyorsan birkaç damla limon damlatmanı önerebiliriz. Eğer ellerinin kurumasından şikayetçiyse manikür suyuna bir veya iki damla lavanta yağı da ekleyebilirsin. 

Evde manikür suyu hazırlayacak vaktin yoksa duş aldıktan sonra tırnak etlerin hala yumuşakken de manikür yapabilirsin. 

4. Adım

evde kolay manikür 4

Tırnak etlerin yumuşadıktan sonra ellerini kurula ve törpünün kenarı ile tırnak etlerini geriye doğru it. Burada kullandığın törpünün çok sivri olmamasına dikkat etmelisin.

Tırnak etlerini geriye itmeyi alışkanlık haline getirirsen çok fazla kütikül sorunuyla karşılaşmazsın. Tırnak etlerini sürekli kesmek bu etlerin uzamasına sebep olacak. Manikür yapmaya yeni başlayanlar varsa tırnak etlerini kesmek yerine geri itmelerini öneririz. İleride bize çok teşekkür edeceksin. 

5. Adım

evde kolay manikür 5

Eğer gözüne batan kütiküller çok fazla duruyorsa, kütikül makası ile kesebilirsin. Bu aşamada, kullandığın makasın temiz olmasına önem göstermelisin. Çok derinden değil, sadece fazla olan eti kesmelisin.

Evde tırnak bakımı yapmanın en güzel taraflarından biri hijyenik olması. Kendi manikür makasını kullanmanın rahatlığını kuaförde bulamayabilirsin. Sen yine de hijyeni elden bırakma ve her manikür sonrasında makasını temizle. 

Evde manikür seti dahilinde mutlaka kütikül makası, metal törpü, sünger törpü ve tırnak etini geri itecek yumuşak ünlü bir çubuk bulundurmanı öneriyoruz.

6. Adım

evde kolay manikür 6

Manikürünü bitirdikten sonra, el kremi ile ellerini yumuşatabilirsin. Krem emildikten sonra, tırnaklarına besleyici baz ojesini sürmelisin. Tırnak bazı hem ojenin uzun süre tırnağında kalmasını sağlıyor hem de oje ve tırnağın arasında koruyucu bir bariyer oluşturuyor. Oje sürmesen dahi besleyici baz ojeleri kullanarak tırnaklarının daha parlak görünmesini sağlayabilirsin. 

Manikür ne sıklıkla yapılmalı diye sorduğunu duyar gibiyiz. Kusursuz görünen ellere ulaşmak için iki haftada bir manikür yapmanı öneriyoruz. Ayda iki pazar gününün bir saatini ellerine ayırmak senin için çok olmasa gerek, değil mi?

7. Adım

evde kolay manikür 7

Şimdi tırnak süsleme ve renklendirme vakti! Bu sezon moda olan, pastel renkleri sürmeye ne dersin? Eğer bir davete gideceksen, romantik makyaj ve French oje ikilisini de şiddetle öneriyoruz. 'French oje nasıl yapılır?' sorusunun cevabı için seni bu yazımıza alalım. 

2018 yılında tırnaklarda daha sade ve elegan görünümler ön plana çıkıyor. Renkli tırnaklar istiyorsan iki pastel tonun uyumundan ilham alabilir veya metalik ojeleri tercih edebilirsin. 

8. Adım

evde kolay manikür 8

Ojen kuruduktan sonra top coat uygula ve profesyonel manikürünün keyfini çıkar! Gördüğün gibi evde manikür yapmak sandığın kadar da zor değilmiş. Kuaföre gitmek yerine pazar bakım rutinine manikürünü de dahil edebilirsin. 

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön