loader

Evde Tırnak Güçlendirme Yöntemleri

Favoriye Ekle

Evde tırnak güçlendirme ve tırnak sertleştirme herkes için 'ah keşke' denilen durumların başında geliyor. Peki, evde doğal yöntemlerle tırnak güçlendirmenin mümkün olduğunu söylesek! Evet, tırnak güçlendirmek için ihtiyacın olan her şey mutfağında duruyor. Doğal malzemelerle tırnak sertleştirme evde bakım yapabilirsin. Tırnak güçlendirme ve uzatma için ihtiyacın olanları makalenin devamında bulabilirsin.

Tırnakları Güçlendirmek İçin Ne Yapmalı?

evde tırnak güçlendirmek

Evde tırnak güçlendirmek için ilk olarak zayıf tırnaklarına bakım yapmaya başlamalısın. Eğer kırılgan ve ince tırnakların varsa ilk olarak kalıcı ve jel ojeye ara vermelisin. Bildiğin gibi kalıcı ojeler ve jel oje gibi kimyasallar tırnak yüzeyinin zayıflamasına neden olabiliyor.

Ev tipi ojeler sürmek, tırnaklarını kısa kullanmak ve sık sık törpülemek evde tırnaklarının daha güçlü olmasına yardımcı olacak.

Tırnaklarını güçlendirmek için takviye almanı da öneririz. Biyotin yani B7 vitamini, tırnak ve saç uzamasına yardımcı oluyor. Vücut tarafından depolanmayan bu vitamin türü, tırnak bakımının en önemli yapı taşlarındandır. Günlük olarak B7 vitamini kullanabilirsin.

Evde Tırnak Nasıl Güçlendirilir?

Evde Tırnak Nasıl Güçlendirilir?

Tırnak güçlendirme oje gibi malzemelerden ziyade nemlendirme ve besin kaynaklı olabiliyor. Yani tırnak güçlendirici ojelerin mucizesinden ziyade kalsiyum, B vitamini ve keratin takviyesine önem vermelisin.

Evde tırnak güçlendirmek için tırnaklarını nemlendirmeyi unutmamalısın. Kuru tırnaklar çabuk kırılır ve çok zor uzarlar. Tırnaklarını sıcak sudan uzak tut, kısa kullan ve her gün el kremi ile ellerini nemlendir. Tırnak güçlendirme döneminde her oje öncesi baz kat sürerek tırnağını korumalı ve ojenin daha uzun süreli kullanmaya önem göstermelisin. Böylece tırnakların daha az asetona maruz kalacak ve daha güçlü görünecekler.

Editörün önerisi: Ellerine çok fazla dezanfektan veya alkollü mendil gibi ürünler kullanıyorsan tırnaklarının zayıflamasına şaşırmamalı. Ellerini alkolle temizlemek yerine mümkün olduğunca sabun ve su kullanmalısın. Her yıkama sonrasında ellerini ve tırnaklarını nemlendirmeyi unutma. El bakımı ve hızlı tırnak uzatma yöntemleri ile kısa sürede bakımlı ellere sahip olabileceksin.

Tırnak Güçlendirici Kür Önerisi

Evde tırnak güçlendirici bakım için zeytinyağı kürü yapabilirsin. Haftada 1 kere yapacağın bu tırnak bakım kürü sayesinde tırnakların ihtiyacı olan nemi depolayabilecek.

2 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 yemek kaşığı limon suyu ve 1 çay kaşığı sarımsağı karıştır. Birkaç saat sarımsağın bu karışımda kalmasını sağla ve sonrasında sarımsağı çıkar. Geri kalan zeytinyağlı tırnak kürünü gece uyumadan tırnak diplerine ve tırnak yüzeyine uygula. Macun şeklindeki bu bakım kürü kuru ellerine çok iyi gelecek.

Tırnak Güçlendiren Besinler Nelerdir?

Tırnak Güçlendiren Besinler Nelerdir?

Tırnak güçlendirmek için demir, B vitamini, çinko, biotin ve C vitamini içeren besinleri tercih etmelisin.

 • Brokoli
 • Domates
 • Somon balığı
 • Havuç
 • Kabak çekirdeği
 • Yumurta
 • Badem
 • Süt
 • Fasulye
 • Muz
 • Biber

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön

İlgini çekebilecek makaleler

/**//**/