Eyelinerın tarihi: Geçmişten günümüze uygulama taktikleri

Eyelinerın tarihi: Geçmişten günümüze uygulama taktikleri

Günlük hayatımızda vazgeçilmez bir yere sahip. Onsuz makyajın tadı yok, aynaların keyfi kaçık. O; eyeliner! Klasiklerimiz arasına adını altın harflerle yazdıran bu ürünün kökleri, 1000 yıl öncesine dayanıyor.

Kökenleri Antik Çağ'dan

Kökleri Antik Mısır'dan gelen eyelinerın kullanımı, bugünkü kullanımımıza pek benzemiyordu. Kömür tozu formunda bulunan "eski sürüm", estetik amaçları dışında gözleri güneş ışınlarından ve hastalıklardan koruma amacıyla sürülüyordu.

20'li yıllar

Günümüzün en çok sevilen makyaj malzemesi, büyük çıkışını 20'li yıllarda yaptı. Tesadüfen, 1922'de Tutankamon'un mezarının keşfiyle birlikte! Bu dönemde kadınlar, haklarının korunabileceğine olan kuvvetli inanıştan faydalandı ve özgürleştiler. Böylece makyaj da yapabilmeye başladılar ve eyeliner favori makyaj malzemelerine dönüştü.

60'lı yıllar

Başlangıçta siyah göz kalemi formunda makyaj malzemeleri arasındaki yerini alan eyeliner, sonrasında nihayet sıvı formunda piyasaya sürülmeye başlandı. İşte bu dönem, kedi gözü makyajının ortaya çıkmaya başladığı dönemdir. İkonik yıldızlar Brigitte Bardot, Sophia Loren ve Twiggy, bu akımın öncüleri. Yıldızların kullanımıyla yayılan bu mucizevi ürün, günümüzde yerini sağlamlaştırarak bir klasik haline geldi.

Eyelinerla barışmanı sağlayacak 3 öneri

1) Her zaman, başlangıç olarak kuyruğu çiz. Kuyruğa dönüştüreceğin çizginin hizası, alt kirpik dibinin dış kısmı olursa işin daha kolay olacaktır.

2) Elin çizgi çekmeye alışık değilse, eyelinerı düz bir çizgi oluşturacak şekilde ufak noktalar halinde uygula ve ardından noktaları birleştir.

3) Eyeliner öncesinde maskara uygulayarak, düz çizgiyi çekmeni engelleyen ufak kirpikleri aradan çıkarabilirsin.