loader

Eyvah soyuluyorum!: Güneş yanıkları hakkında bilmen gerekenler

Favoriye Ekle

Yıl boyunca en çok beklediğimiz günler, tatil günleridir. Deniz kenarında, şezlongda uzanacağımız o günü aylar boyunca bekleriz. Hangi bikiniyi giyeceğimizden tutun da hangi güneş kremini kullanacağımıza kadar bütün detayları önceden hesaplarız. Peki ya güneş yanıkları? Maalesef, kimse kötü senaryoyu düşünmek istemez ama ilk günden güneşe hazırlıksız çıkarsan, ciddi derecede güneş yanıklarıyla uğraşmak zorunda kalabilirsin. Güneşe çıkmadan, nasıl hazırlanman gerektiğini bu yazımızdan öğrenebilirsin. Şimdi gelin güneş yanııklarıyla nasıl baş etmen gerektiğine bakalım..

Güneş yanıklarıyla nasıl baş edebilirsin?

Güneş koruyucusundan vazgeçme

Güneş koruyucunu sürmeden güneşe çıktığımızda, cildimizde oluşan yanıklar kaçınılmaz bir sonuçtur. İster koyu tenli ol ister açık tenli, mutlaka güneş koruyucusu kullanmanı tavsiye ediyoruz. Sadece tatilde değil, şehirde de güneş kremi kullanmalısın. Eğer cildinde güneş yanığı varsa, hatta derin soyulmaya başladıysa bile

güneş koruyucunu

sürmeye devam etmelisin. Nasılsa yandım, daha ne kadar kötü olabilir ki? diye düşünme, daha kötüsü olabilir.

Ilık duş

Cildinde güneş yanığı varsa, eve geldiğinde bile hala yanıyormuş gibi hissedebilirsin. Bu sebeple, sıcak duş yerine ılık hatta soğuğa yakın duş almalısın. Böylece cildin bir süre rahatlamış olacaktır.

Cildini nemsiz bırakma

Kuruyan ve soyulan

cildini nemsiz bırakmamalısın

. Her duştan sonra mutlaka yoğun içerikli vucüt bakım kremini cildine uygulamalısın. Vucüdun için kullandığın kremle yüzün için kullandığın krem farklı olmalıdır. Vucüdun için, aloe veralı kremleri tercih edebilirsin, bunlar seni ferahlatacaktır.

Yanıklarını soyma

Vucüdunda, gözüne çarpan boloncukları asla patlatmamalısın, aynı şekilde soyulan derilerini de kaldırmamalısın. Bu işlemler uzun vadede sana iz olarak geri dönebilir. Zamanla onlar vucüdundan soyularak gidecektir.

 

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön