loader

Eyvah soyuluyorum!: Güneş yanıkları hakkında bilmen gerekenler

Favoriye Ekle

Yıl boyunca en çok beklediğimiz günler geldi: Tatil günleri! Deniz kenarında, şezlongda uzanacağımız o günü aylar boyunca bekleriz. Hangi bikiniyi giyeceğimizden tutun da hangi güneş kremini kullanacağımıza kadar bütün detayları önceden hesaplarız. Peki ya güneş yanıkları?

Maalesef, kimse kötü senaryoyu düşünmek istemez ama ilk günden güneşe hazırlıksız çıkarsan, ciddi derecede güneş yanıklarıyla uğraşmak zorunda kalabilirsin. Güneşe çıkmadan, nasıl hazırlanman gerektiğini bu yazımızdan öğrenebilirsin. Şimdi gelin güneş yanıklarıyla nasıl baş etmen gerektiğine bakalım..

Güneş yanıklarıyla nasıl baş edebilirsin?

Güneş koruyucusundan vazgeçme

Güneş koruyucusundan vazgeçme

Güneş koruyucunu sürmeden güneşe çıktığımızda, cildimizde oluşan yanıklar kaçınılmaz bir sonuçtur. İster koyu tenli ol ister açık tenli, mutlaka güneş koruyucusu kullanmanı tavsiye ediyoruz. Sadece tatilde değil, şehirde de güneş kremi kullanmalısın. Eğer cildinde güneş yanığı varsa, hatta derin soyulmaya başladıysa bile güneş koruyucunu sürmeye devam etmelisin. Nasılsa yandım, daha ne kadar kötü olabilir ki? diye düşünme, daha kötüsü olabilir.

Günlük yaşantında güneş kremi sürmeyi sürekli unutuyorsan sana harika bir haberimiz olacak. İçeriğinde güneş koruması olan fondötenleri kullanarak da cildini güneş ışınlarından koruyabilirsin. L'Oreal Paris Infaillible 24H Fresh Wear Fondöten formülündeki SPF 25 özelliği sayesinde zararlı UV ışınlarına karşı cildini koruma altına alıyor. Maskeye, fırtınaya ve neme karşı dayanıklı olan bu fondöteni yaz kış kullanarak cilt güzelliğini riske atmamış olacaksın.

Ilık duş

Ilık duş

Cildinde güneş yanığı varsa, eve geldiğinde bile hala yanıyormuş gibi hissedebilirsin. Bu sebeple, sıcak duş yerine ılık hatta soğuğa yakın duş almalısın. Böylece cildin bir süre rahatlamış olacaktır. Sıcak su, cildinin kurumasına yol açabilir ve hassas cildinde ekstra hassasiyet yaratabilir. Bunun yerine ılık suyla duş alarak vücudunda ferahlama hissi yaratabilirsin.

Duş sonrasında güneşten kuruyan dudaklarını nemlendirmeyi unutma. Her duş sonrasında lip balm sürmeyi alışkanlık haline getirdiğinde dudaklarının daha nemli ve sağlıklı göründüğünü fark edebilirsin. İkonik dudak balmlarının başında gelen Maybelline Baby Lips Balm, Shea yağı, bal ve E vitamini içeren formülü sayesinde dudaklarını 8 saate kadar nemli tutmayı başarıyor. En sevdiğin lip balm rengini seç ve güneşin kuruttuğu dudaklarını nemlendirmeye başla!

Cildini nemsiz bırakma

cildini nemsiz bırakma

Kuruyan ve soyulan cildini nemsiz bırakmamalısın. Her duştan sonra mutlaka yoğun içerikli vücut bakım kremini cildine uygulamalısın. Vücudun için kullandığın kremle yüzün için kullandığın krem farklı olmalıdır. Vücudun için, aloe vera içeren kremleri tercih edebilirsin, bunlar seni ferahlatacaktır.

Yüzünü ferahlatmak ve anında nem sağlamak için kağıt maskelerden yardım almalısın. Yaz sıcaklarında seni hızlı bir şekilde ferahlatacak olan Garnier Ampul Kağıt Yüz Maskeleri, yoğun bir şekilde nem vererek cildinin rahatlamasını sağlıyor. Lahana ve niasinamid içeren maske ise ciltte detoks etkisi yaratarak güneşin yarattığı kuru ve mat görünümü silip götürür. Güneşten nemsiz kalan cildimize detoks yapmak için ampul maskeleri biz haftada 2-3 kere kullanıyoruz. Sen de ihtiyaç duydukça kağıt maskelerin konsantre gücünden faydalanabilirsin.

Yanıklarını soyma

Yanıklarını soymaVücudunda, gözüne çarpan boloncukları asla patlatmamalısın, aynı şekilde soyulan derilerini de kaldırmamalısın. Bu işlemler uzun vadede sana iz olarak geri dönebilir. Zamanla onlar vücudundan soyularak gidecektir.

Biliyoruz, güneş yanıkları kaşınarak cildinde rahatsız bir his oluşturabiliyor. Bu kaşıntı hissini rahatlatmak ve hızlı bir şekilde cildinin ferahlamasını sağlamak için termal su kullanabilirsin. Vichy Termal Suyu, 15 farklı mineral içeren formülü sayesinde her cilt tipinde rahatlama ve nemlendirme etkisi sağlıyor. Termal suyu sıcaklardan bunaldığında ve güneş yanıklarının yarattığı rahatsızlık hissini azaltmak istediğinde kullanabilirsin.

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön

İlgini çekebilecek makaleler