loader

Fondöten alırken aklında bulundurman gereken 6 şey

Favoriye Ekle

Fondöten alırken dikkat etmen gereken önemli noktaları biliyor musun?

Fondötenler pürüzsüz ten makyajı için olmazsa olmaz. Peki senin için doğru fondötene nasıl karar veriyorsun? Yılın her günü aynı fondöteni kullanmak yerine cildinin ihtiyacına göre fondötenini uyarlamanı tavsiye ediyoruz. Peki, ne zaman hangi fondöteni kullanmalı? En önemlisi fondötenini nasıl uyguluyorsun? Cildinin ihtiyacına ve değişen durumlara bağlı olarak hangi fondöteni nasıl seçmen ve kullanman gerektiğini anlatıyoruz.

İşte aklında bulundurmanı istediğimiz fondöten önerilerimiz:

1. Cilt tipini göz önünde bulundur

true match

T bölgeni incele. Yağlı bir cildin mi var? Eğer öyleyse, yağlı ciltlere uygun bir fondöten tercih et. Çünkü kuru ciltler için cildi daha parlak gösterme etkisi olan fondötenler senin cildinde istenmeyen parlamalara neden olabilir. Kuru bir cildin varsa, cildini matlaştırarak daha fazla kurutmamak için cilt tipine uygun ürünlere yönel. Eğer karma bir cildin varsa endişelenme, cildinin ihtiyacına seçtiğin fondötenler sende harika görünecek ve cildini dengeleyecek.

En iyi fondötenler arasında görülen L'Oréal Paris True Match Fondöten, ne şanlısın ki her cilt tipine uygun. Formülündeki E vitamini ve B5 vitamini sayesinde özellikle kuru ciltlerde görülen mat ve kuru görüntüyü yumuşatıyor ve cildi kusursuzlaştırırken bakım yapıyor. Aynı zamanda True Match fondötenin içindeki hyalüronik asitaloe vera ve nemlendirici baz antioksidanlar düzenli kullanımda cilt kalitesini geliştiriyor. Her cilt tipine uygun olan True Match fondöteni hem günlük hem de gece makyajında kullanabilirsin.

2. Değişen mevsimlerle birlikte fondöteni gözden geçir

2. Değişen mevsimlerle birlikte fondöteni gözden geçir

Mevsimlere göre cildinde değişiklik olması çok normal. Örneğin, kışa doğru kuruyabilir ve matlaşabilir. Yaz aylarında ise cildin yağlanmaya daha eğilimli olur. Bu nedenle yıl boyu aynı fondöteni kullanmak yerine kullandığın makyaj malzemelerini mevsime ve cildinin ihtiyacına göre güncellemelisin. Fondötenini de değişen cilt tonunla birlikte değiştirmeyi unutma.

Cildinin mat göründüğü ve daha aydınlık göstermek istediğin dönemlerde L'Oréal Paris Skin Paradise Renkli Nemlendirici'yi kullanmalısın. Loreal renkli nemlendirici, az/orta dereceli bir kapatıcılığa sahip. Aydınlık bir bitişi olan renkli nemlendirici, cildini nemlendirirken aynı zamanda renk eşitsizliğini dengeliyor, cildindeki izlerin kapanmasını sağlıyor. Aloe vera, zencefil ve güvercin ağacı özleri ile cilde bakım yapan bu su bazlı renkli nemlendirici, cildin çok doğal ve sağlıklı görünmesini sağlıyor.

3. Fondöteni asla tüm yüzünü kaplamak için kullanmamalısın

3. Fondöteni asla tüm yüzünü kaplamak için kullanmamalısın

Fondötenin amacı cildindeki kusurları gizlemek ve yüzün daha kusursuz görünmesini sağlamak. Fondöten, göz çevresi için önerilmez. Göz altı için kapatıcı kullanmak makyajının daha doğal görünmesine yardımcı olur.

Daha doğal makyaj görünümlerini seviyorsan, fondöteni tüm yüzüne uygulamak yerine, kızarıklıkları ve cilt kusurlarını kapamak için kullanmalısın. Unutma, doğallık anahtar kelimemiz.

4. Fondöten rengini boynunun üzerinde dene.

4. Fondöten rengini burnunun üzerinde dene.

Fondöten alırken rengini elinin üzerinde deneyenlerden misin? Fondöten seçerken her zaman boynunda denemeni öneririz. Çünkü fondötenin doğal görünmesinin sırrı aslında boynunla kusursuz uyum sağlamasında saklı. Mağazada fondöten seçerken spot ışıkları da fikrini yanlış etkileyebilir. En iyi sonuç için güneş ışığında fondöten denemelisin.

Fondöten seçiminde ten rengine yakın olan tonu bulmak kadar cilt alt tonuna uygun fondöteni bulmak da çok önemli. Eğer sıcak, soğuk cilt alt tonlarından hangisi olduğunu bilmiyorsan bu testimizi çözerek cildine uygun en iyi fondöteni bulabilirsin.

5. Fondötenini az miktarda uygulamak yeterli

5. Fondötenini tüm yüzüne uygulamak zorunda değilsin

Fondöteni uygularken fondöteni bolca sürmek yerine birkaç damla uygulamak yeterli olacak. Fondöteni önce eline bir damla al ve cildinde kusurlu olduğunu gördüğün bölgelere noktalar şeklinde uygula. Fondöten fırçasıyla bu noktaları yayarak cildinin kusursuz görünmesini sağlayabilirsin.

Kapatıcılığına güvendiğin bir fondötenin birkaç damlası tüm cildinin kusursuz görünmesi için yeterli! L’Oréal Paris Infallible 24H Matte Cover fondöten mineralli bir formüle sahip. Mat bitişli Loreal fondöten yoğun kapatıcılığa sahip olmasına rağmen oldukça ince ve hafif bir yapıya sahip. Suya ve terlemeye dayanıklı olan bu mat fondöten, cildinde pürüzsüz bir etki yaratıyor, yağlı ciltlerin dahi parlamasına engel oluyor. Fondöten ekstra pudralı bir formülü olmadığı için normal ve karma ciltler için de harika bir seçenek olacak.

6. Son olarak, cildini nemlendirdiğinden emin ol

6. Son olarak, cildini nemlendirdiğinden emin ol

Yağlı ciltli insanlar bile, kuruluktan şikayetçi olabilir. Cildinin sağlıklı ve ışıltılı görünmesini istiyorsan renkli nemlendiriciler ve cildine bakım yapan fondötenleri kullanmalısın. Fondöteni cildinde çok uzun süre tutmak, temizlememek ve fondötenle uyumak cildinde kusurlar yaratabilir. Bu nedenle kusursuz cilde sahip olmak istiyorsan eve geldiğinde mutlaka fondöteni derinlemesine temizlemeli, cildine bakım yapmalısın.

Artık, fondötenini seçmeye ve uygulamaya hazırsın.

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön

İlgini çekebilecek makaleler