loader

Fondöteni Bir Makyaj Artisti Gibi Uygulamanın Yolları

Favoriye Ekle

Yokmuş gibi görünen, adeta bir makyaj artisti tarafından uygulanmış, kusursuz ten görünümü için, fondöteni bir makyaj artisti gibi uygulamanın yollarını öğrenmeye ne dersin?

Kusursuz bir ten görünümü için hepimizin kendine göre birkaç farklı yöntemi var ama her zaman da en doğal sonucu elde edebildiğimiz söyleyemeyiz. Olur da bir makyaj artisti fondötenimizi uyguladığında hayran kalır, yokmuş gibi görünen o ten makyajını kendimiz yaptığımızda aynı sonucu alamayız. İşte sana bu yazımızda, mükemmel ten makyajı için makyaj artistlerinden öğrendiğimiz tüyoları anlatıyoruz!

Kendi cildin gibi görünen bir fondöten

kendi cildin gibi görünen fondöten

Ten makyajında hem doğal hem de kusursuz bir görünüm elde etmek için, kendi cildin gibi görünecek bir fondöten tercih etmelisin. Cildindeki kusurları gizlemek için yüksek kapatıcılığa sahip fondötenler kullanmak yerine, cilt tonunu eşitlemek için doğal yapılı bir fondöten tercih edebilir, kusurların yoğun olduğu noktalara bölgesel olarak yoğunlaşabilirsin.

Kendi cildin gibi görünecek, doğal bir fondöten önerisi istersen, L'Oréal Paris'in True Match fondöteninden daha iyisi olamaz. Ciltteki kusurları doğal bir şekilde gizleyen, ciltte yokmuş gibi duran, sağlıklı ve taze bir etki veren bu fondöten, aynı zamanda cilde bakım da yapıyor. Formülünde %80 oranında hyaluronik asit, nemlendirici baz, antioksidanlar ve E vitamini içeriyor, bu sayede de düzenli kullandığında 2 haftada cilt kalitesinin görünümünü iyileştiriyor. Doğal pigmentleri sayesinde cildini pürüzsüz gösterirken aynı zamanda bu fondöten cildine bakım da yapmış oluyor.

Fondöten uygulamadan önce, seçtiğin fondöteninin ten rengine kusursuz bir şekilde uyduğundan emin olmalısın. Bu belki de en önemli adım. Ten rengine en uygun fondöteni seçerken yapacağın en büyük hata elinde veya bileğinde denemek. Ne kol ne de elin üzeri, yüzümüzle aynı renk olmadığından bizi renk konusunda en çok hataya düşüren bu yöntemi henüz bırakmadıysan acilen hayatından çıkar!

Doğru rengi seçmek ve gerçek uyumu yakalamak için ilk adım fondöteni çene çizginde veya boynunda denemek olmalı. Sıcak veya soğuk alt tonlu cilt rengine göre seçtiğin fondöteni bu bölgeye uyguladıktan sonra gün ışığında kontrol et ve renk farkı olmadığını gördüğün renge sıkı sıkı sarıl! Eğer biraz daha bronz bir görünüm istiyorsan bu işi bronzerlara bırak!

Editörün önerisi: Gerçek uyumu bulacağın, ten renginle harika bir uyum sağlayacak fondöten önerimiz ise L’Oréal Paris’in True Match fondöteni. 30 farklı renk seçeneği ile ten rengine ve cilt alt tonuna birebir uyacak rengi kolaylıkla bulabilirsin.

Doğru doku ve aksesuarlar

Fondöteni Bir Makyaj Artisti Gibi Uygulamanın Yolları_2

Fondöten seçiminde diğer önemli bir adım da, fondötenin cildine vereceği doku ve onu hangi aksesuarla uyguladığın. Fondötenin dokusu cilt tipinle yakın bir şekilde alakalı, bu yüzden biraz genel geçer bilgilerden bahsedeceğiz ilk olarak. Eğer kuru bir cilt tipin varsa, likit ve kremsi yapıdaki fondötenleri, cilt tipin normalse likit, krem ve toz yapıdaki fondötenleri, yağlı cilt tipin varsa da ince yapılı fondötenler üzerine toz ürünleri tercih etmelisin.

Likit fondötenleri en doğal şekilde cilde uygulamanın yolu ise kısa ve sık fırçalar tercih etmelisin. Fırçayı yuvarlak hareketlerle uyguladığında hafiften ortaya kadar bir kapatıcılık elde edebilirsin ama daha fazla kapatıcılık istiyorsan yassı fondöten fırçalarını tercih etmelisin.

Kremsi ürünlerin kapatıcılığı daha yüksek olduğu için, fırça ile uygulamak biraz daha zorlaşacağı için bu noktada nemli makyaj süngerleri bir mucize gibi! Yoğun yapılı ürünlerde en doğal sonucu veren makyaj süngerleri artık neredeyse hepimizde var ve istisnasız bayılıyoruz!

Yağlı ciltlerin tercih etmesi gereken pudra uygulaması da dikkat edilmesi gereken bir adım. Parlak ve yağlı görünümün önüne geçmek için uygulayacağın pudranın öncesinde mutlaka ama mutlaka ince yapılı bir fondöten tercih etmelisin. Yüzünün sadece orta kısmına uygulayacağın fondötenin üzerine, yağlanmayı önlemek için pudranı uygulayabilirsin. Böylece çok doğal bir görünüm elde edeceksin ve ten makyajın maske gbi görünmeyecek.

Stratejik ol!


true match fondöten

Fondöten uygulamadan önce hiç yüzünü iyice inceledin mi? Aslında doğal bir görünüm ve yüksek kapatıcılık elde etmek için yüzünün tamamına fondöten uygulamak zorunda olmadığını söylesek ne dersin? Aslında hiç ihtiyaç olmayan bölgelere fondöten uyguladığında giderek doğallıktan uzaklaşabilirsin. O yüzden kusurların ve renk eşitsizliklerinin olduğu bölgelere yoğunlaşmanı öneriyoruz.

Pürüzsüz bitiş

Fondöteni Bir Makyaj Artisti Gibi Uygulamanın Yolları_1

Doğal ve yokmuş gibi görünen ten makyajı için fondötenin bitişi önemli bir adım. Çizgilere dolmamış, maske gibi ve kalın görünmeyen bir ten makyajı için dikkat etmen gereken birkaç nokta var. Özellikle fondötenin çizgi çizgi görünüyorsa, makyaj öncesi cildini gerektiği kadar nemlendirmemiş olabilir, katmanlı bir görünüm görüyorsan fondöten fırçanı temizleme zamanı gelmiş olabilir.

Bitir ve incele

Fondöteni Bir Makyaj Artisti Gibi Uygulamanın Yolları_3

Fondöten uygulaması bittikten sonra da yapman gereken bir adım kaldı: Yüzünü incelemek! Hem yakından hem de uzaktan ne kadar doğal göründüğünü kontrol etmelisin. Eğer bazı yerlerde fondöteninde fazlalık olduğunu hissediyorsan parmak uçlarınla tampon hareketlerle hafifçe dağıtabilirsin. Eğer bu yöntem işe yaramayacak kadar yoğunsa, o zaman makyaj sabitleme spreylerinden yardım alabilirsin. Bu spreyler hem makyajını sabitleyeceği gibi, katmanlı görünümü hafifletecek ve çok daha doğal görünmeni sağlayacak.

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön

İlgini çekebilecek makaleler