loader

Gökkuşağı Makyajı Nasıl Yapılır?

Favoriye Ekle

Sürekli yaptığın klasik göz makyajlarından daha fazlasını denemeye ne dersin? İşte karşında ruhundaki renkleri dışarı yansıtmanı sağlayacak bir TikTok makyaj akımı: Gökkuşağı makyajı!

Her birimiz gökkuşağının renkleri gibi birbirimizden farklıyız. Kimimiz kırmızının cesaretini, kimimiz mavinin umutlu hissini, kimimiz ise morun sıcak enerjisini taşıyor. İşte gökkuşağı makyaj stilinde tüm bunları bir araya getiriyoruz. İlk önce 2020 yılında adından söz ettiren, şimdiyse 2023 TikTok makyaj trendleri arasında yeniden öne çıkan gökkuşağı makyajı enerjik görünümüyle seni de kendisine aşık edecek. Peki, gökkuşağı makyajı için gereken malzemeler nelerdir ve gökkuşağı makyajı nasıl yapılır? Ruhundaki gökkuşağı kaybolmadan yetiş, makyaja başlıyoruz!

Gökkuşağı Makyajı Nedir?

Gökkuşağı Makyajı Nedir?

Gökkuşağı makyajı, gökkuşağının renklerinden ilham alan bir TikTok makyaj trendi. Bu makyajda gökkuşağındaki kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, lacivert ve mor renkleri kullanılıyor. Çoğunlukla göz makyajına odaklanan gökkuşağı makyajı akımı, enerjik bir görünüm sunmasıyla dinamik stillerden hoşlanan her makyajseverin favorisi oluyor.

Gökkuşağı Makyajının Özellikleri Nelerdir?

Gökkuşağı Makyajının Özellikleri Nelerdir?

  • Gökkuşağı makyajı göz kapaklarına yapılıyor. Makyajda gökkuşağının tüm renkleri kullanılabileceği gibi sadece belirli renkleri de tercih edilebiliyor.
  • Gökkuşağı makyajı farlarla yapılabileceği gibi eyeliner stilinde de kullanılabiliyor. Gökkuşağı eyeliner makyajı renkli eyeliner’larla ya da farların eyeliner gibi çekilmesiyle yapılabiliyor.
  • Gökkuşağı rengindeki farlar göz kapağına, üst kirpik diplerine, alt kirpik diplerine ve göz pınarlarına farklı farklı uygulanabiliyor.
  • Bu çok renkli makyajda tüm far renklerinin birbirine dengeli bir şekilde karışması gerekiyor. Kalıp gibi bir görünümden ziyade gerçek gökkuşağında olduğu gibi doğal geçişli bir görünüm tercih ediliyor.
  • Gökkuşağı göz makyajında dengeli bir görünüm elde etmek çok önemli. Partilerde ya da günlük hayatta abartılı bir gökkuşağı makyajı yapılacaksa dahi makyajın uyum içinde gözükmesi gerekiyor.

Gökkuşağı Makyajı Hangi Malzemelerle Yapılır?

Gökkuşağı Makyajı Hangi Malzemelerle Yapılır?

  • Göz makyaj bazı
  • Kapatıcı
  • Kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, lacivert ve mor göz farları
  • Renkli veya siyah eyeliner
  • Maskara

Gökkuşağı Makyajı Nasıl Yapılır?

Gökkuşağı Makyajı Nasıl Yapılır?

Daha önce de söylediğimiz gibi gökkuşağı makyajı gözlere yapılıyor. Gökkuşağı göz farı makyajına geçmeden önce abartılı olmayan, allık ve bronzer’ı çok az kullandığın bir ten makyajı yapabilirsin. Çünkü gökkuşağı makyajında tüm odak gözlerde olmalı. Şimdi gökkuşağı makyajı yapılış adımlarını öğrenmeye hazırsan hemen başlayalım!

Gökkuşağının Aksine Uzun Süre Kalıcı Renkler için Baz ve Kapatıcı

Gökkuşağının Aksine Uzun Süre Kalıcı Renkler için Baz ve Kapatıcı

Gökkuşağı makyajının gecenin sonuna kadar seninle kalmasını istiyorsan göz kapaklarına göz makyaj bazı ve ardından kapatıcı uygulamalısın. Biz ciltte pürüzsüzlük etkisi yaratan Maybelline New York Fit Me Kapatıcı’yı kullandık. Sen de ten renginden bir ton açık kapatıcı tercih ederek göz kapaklarında pürüzsüz bir zemin oluşturabilirsin.

Yoğun Pigmentli Farlarla Renklerin Göz Kapaklarında Dans Etmesine İzin Ver

Yoğun Pigmentli Farlarla Renklerin Göz Kapaklarında Dans Etmesine İzin Ver

Nasıl bir gökkuşağı makyajı yapmak istediğine karar verdikten sonra kendini renklerin dansına bırakabilirsin. Biz gökkuşağı renkli makyajımızda NYX Professional Makeup’ın Ultimate Shadow Palette Brights isimli far paletinden mavi, yeşil, sarı, turuncu ve pembe renklerini kullandık.

Tüm renkleri far fırçası yardımıyla dik bir şekilde göz kapaklarımıza uyguladıktan sonra karıştırma fırçasıyla tüm farları iyice dağıttık. İşte karşında büyüleyici bir gökkuşağı! Gökkuşağı far uygulamasından sonra dilersen renklerin üstüne sim veya ışıltılı taşlar da yapıştırabilirsin.

Ve İşte, Göz Makyajını Tamamlama Vakti!

Ve İşte, Göz Makyajını Tamamlama Vakti!

Gökkuşağı rengindeki farları sürdükten sonra direkt maskara aşamasına geçebilirsin. Ama biz bu görünümü grafik eyeliner uygulamasıyla tamamlamanı öneriyoruz. Biz gözlerimizin bitiminden göz pınarlarımıza uzanan kusursuz bir grafik eyeliner uygulaması için Maybelline New York Hyper Easy Eyeliner’ı tercih ettik. Ardından Maybelline Lash Sensational Maskara ile de makyajımıza son noktayı koyduk. İşte gökkuşağı göz makyajı yapımı aslında bu kadar basit!

Gökkuşağı Makyajı Hangi Zamanlar için Uygundur?

Gökkuşağı Makyajı Hangi Zamanlar için Uygundur?

Gökkuşağı makyajı içindeki yüksek enerjiyi dışarı vurmak istediğin tüm anlar için uygun. Bu görünümü daha yoğun şekilde uygulayarak partilerde, festivallerde ve çeşitli eğlence etkinliklerinde kullanabilirsin. Gökkuşağı makyajını günlük hayata, okula ya da informal bir işin varsa ofise de uyarlayabilirsin. Üst ya da alt kirpik diplerinde gökkuşağı renklerini yansıtan eyeliner’lar tercih ederek ruhunun neşesini makyajına taşıyabilirsin.


Gökkuşağı makyajı TikTok’ta pek çok farklı stilde uygulanıyor. Bakalım seninki nasıl olacak? Hemen dene ve sonuçları bizimle paylaş! Not: Gökkuşağı makyajını yaptıktan sonra bir dilek tutmayı da unutma :) Olur mu olur!

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön

İlgini çekebilecek makaleler

/**//**/