loader

Göz farları hakkında bilmen gereken her şey

Favoriye Ekle

Göz makyajı ve göz farları hakkında bilmen gereken her şeyi bir araya getirdik!

Bizim için makyajın olmazsa olmazı varsa o da göz makyajı! Bakışlarımızı vurgulamadığımız bir makyaj stilini düşünemiyoruz. Eyelinerlar, maskaralar, göz kalemleri… Makyaj çantamıza hepsini depoladık!

Göz makyajının vazgeçilmezlerinden olan göz farlarına ise gereken önemi vermediğimizi düşünüyorum. Bunun nedeni, hangi tonu veya formülü seçeceğini ya da nasıl uygulayacağını bilmiyor olmamız olabilir. Göz farlarını tıpkı bir profesyonel gibi kullanıp, etkili göz makyajları yapabilmen için hazırladığımız bu rehberden yardım alabilirsin. İşte karşında göz farları hakkında bilmen gereken her şey!

Göz farı çeşitleri

Göz farı çeşitleri

Göz farlarının farklı çeşitleri olmadığını düşünüyorsan, yanılıyorsun. Her biri farklı kullanım amaçları sunan göz farı çeşitleri şu şekilde:

Sıkıştırılmış toz göz farı: En yaygın olan göz farı çeşididir. Sıkıştırılmış toz formundaki göz farlarını tekli veya far paletlerinde çoklu olarak görebilirsin. Genellikle yumuşak formüllüdürler, güçlü pigment etkisi verirler ve kolay dağılırlar.

Krem göz farı: Krem göz farları, göz kapaklarında kolayca dağılır. Hem tek başlarına kullanılabildikleri gibi, hem de far bazı olarak da kullanılabilirler. Böylece üzerine uygulanan toz farların kalıcılığını artırırlar. Krem far önerisi istersen, Maybelline Color Tattoo 24H Krem farları mutlaka denemelisin.

Toz göz farı: Göz farları sıkıştırılmamış pigmentler (loose powder) halinde de bulunabilir. Ancak bu göz farları krem veya sıkıştırılmış toz halinde satılan göz farlarına göre daha az pratiktir. Daha da yoğun renk vermek için pigmentler ıslak far fırçasıyla da uygulanabilir.

Kalem göz farı: Kalem formdaki göz farları, son derece pratiktir. Far fırçasına bile gerek kalmadan kolay bir şekilde uygulanırlar ve kremsi formülleri sayesinde zorlanmadan dağılırlar. Kalem göz farı olarak ise sana gözümüz kapalı Maybelline Color Strike farları önerebiliriz!

Likit farlar: Likit farlar, adından da anlaşıldığı gibi likit formülde olan farlardır. Genellikle dışarıdan bakıldığında likit ruj gibi görünürler. Göze uygulandığında, sabitlenmeden hızlıca dağıtmak gerekir. Bununla birilikte, toz farlara göre daha kalıcılardır.

Farklı göz farı bitişleri

Farklı göz farı bitişleri

Her durum, her stil ve her zevk için farklı far bitişleri de var elbette! Sadece mat farlar kullanabileceğin gibi, ışıltılı-metalik ve mat farları bir arada da kullanabilirsin, tamamen zevkine kalmış! Farklı far bitişleri ise şöyle:

Mat farlar: Mat farlar, hiçbir şekilde ışıltı veya parıltı içermez. Bakışlarına belirginlik katmak ve doğal bir görünüm elde etmek istediğin zamanlarda kullanabilirsin.

Işıltılı farlar: Parıltılar içeren ışıltılı göz farları, gözlerine ışıltı katmak için idealdir. Daha aydınlık bakışlar için nude veya krem ışıltılı göz farları, göz pınarlarına uygulanabilir. 

Metalik farlar: Metalik farlar, krem veya pudra formunda olup, metalik yansıma veren bir formdadır. Dikkat çekici, ışıl ışıl bir göz makyajı yapmak için metalik farları kullanabilirsin.


Farklı bitişteki tüm bu farları bir arada bulabileceğin bir far paleti önerimiz var: Maybelline The Nudes of New York far paletinde tam 16 tane doğal tonlu, mat, metalik ve ışıltılı far çeşidi var. Üstelik son derece pigmentliler ve kolay dağılıyorlar.

Ürünü buradan inceleyebilirsin.

Her göz rengine uygun göz farları

Her göz rengine uygun göz farları

İyi haber, doğru tonları bulursan gözlerini hiç olmadığı kadar vurgulu bir hale bürüyebilirsin! Peki göz rengine en çok yakışan, göz rengini belirgin hale getiren far renklerini biliyor musun?

Eğer kahverengi gözlerin varsa: Bakır ve altın tonları gözlerini ön plana çıkaracak.

Eğer mavi gözlerin varsa: Gri ve pembe tonlarında farlar, gözlerinin mavisini iyice ortaya çıkaracak.

Eğer yeşil gözlerin varsa: Mürdüm ve turuncu renkleri yeşil gözlerini ön plana çıkaracak!

Eğer ela gözlerin varsa: Kahve ve yeşilin harika karışımı olan yeşil gözlerin için kahverengi ve yeşil gözlülere yakışan her tonu kullanabilirsin.

Göz farları nasıl uygulanır?

Göz farları nasıl uygulanır?

Makyaj çantandaki doğru makyaj araçları ile göz farını uygulamak sandığından çok daha kolay olacak.

Kusursuz bir göz makyajı için farını makyaj fırçası ile uygula. Makyaj çantandaki farklı göz makyajı fırçalarının her birinin farklı bir görevi var. Belli başlı far fırçaları ise şöyle: 

Düz far fırçası: Fırça kıllarının düz olduğu bu far fırçaları, farını göz kapaklarına oturtmak için ideal.

Açılı far fırçası: Farı daha geniş alana uygulamak için açılı far fırçalarını kullanabilirsin.

Far karıştırma fırçası: Farını, göz kapaklarının katlanma bölgesine bu kabarık far fırçasıyla dağıtarak renk geçişlerini doğallaştırabilirsin.

Kalem uçlu far fırçası: İnce uçlu bu fırçalar sayesinde kirpik çizgine yakın uygulamaları rahatlıkla yapabilirsin.

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön

İlgini çekebilecek makaleler

/**//**/