loader

Göz şekline göre eyeliner uygulamak için bilmen gereken taktikler

Favoriye Ekle

Göz şekline göre nasıl eyeliner çekmen gerektiğini anlatıyoruz!

Eyelinerımızdan vazgeçemiyoruz ama göz şeklimize uygun olarak çekmediğimizde de istediğimiz etkiyi elde edemiyoruz. Birçoğumuz eyelinerı annemizden, arkadaşımızdan veya beğendiğimiz influencer'dan gördüğümüz gibi uyguluyoruz. Oysa göz şeklimize göre eyeliner çektiğimizde tüm görünümümüzü bir adım öteye taşıyabiliriz: Küçük gözlerimizi daha iri, düşük göz kapaklarımızı daha kalkık gösterebiliriz. Kendi göz şekline en uygun eyeliner stilini keşfetmeye hazır mısın? 'Eyeliner nasıl sürülür?' sorusunun cevabı burada!

Göz şekli nasıl belirlenir?

Göz şekli nasıl belirlenir?

Göz makyajı yaparken veya eyeliner çekerken, göz şekline göre doğru makyaj taktiklerini uyguladığında çok daha farklı ve dikkat çekici sonuçlar alabileceğini bilmelisin. Göz şekline uygun yapacağın makyaj sayesinde hem gözlerinin şeklini, hem de ifadeni değiştirebilirsin.

Peki göz şekli nasıl belirlenir? Aşağıdaki adımları takip ederek göz şeklini belirleyebilirsin:

Badem gözler: Göz şekli bakımından en şanslı olanlar, badem gözlüler! Gözün iç kısmında dar, ortadan dışa doğru daha geniş olan badem gözlülere tüm eyeliner ve makyaj stilleri yakışıyor.

Yakın gözler: İki gözün arasındaki mesafe az olduğunda, yakın göz şekline sahip olabilirsin.

Uzak gözler: Aynı şekilde iki göz arasındaki mesafe eğer çoksa, gözlerin uzak göz tipindedir.

Çıkık gözler: Normale göre daha dışarıda ve çıkık olan gözlerde genellikle alt ve üst kirpik çizgisi de daha dışarı doğrudur.

Aşağı doğru gözler: Gözlerinin dış kısmının aşağı doğru devam ettiği göz şeklidir.

Geniş gözler: Yatay olarak gözün iç ve dış noktaları arasındaki mesafe uzun olduğunda, geniş göz tipidir.

Düşük göz kapaklı gözler: Eyeliner çekme konusunda en zorluk çıkaran göz tipidir ve aynı zamanda "Hooded eye" olarak da bilinir. Göz kapağı üzerindeki kısım aşağı doğru sarktığı için göz kapağını kapatır. Bu yüzden eyeliner görünmeyebilir.

Çekik gözler: Dış kısmı yukarı doğru çekik olan gözlerdir.

Yuvarlak gözler: Gözün yatay ve dikey mesafesi birbirine eşit olan, yuvarlak gözlerdir.

Monolid gözler: Monolid gözlerde göz kapağı dışarı doğrudur ve kaşların altından gözlere kadar katlanmadan iner. Genellikle göz kapağı kirpik hattını gizlediği için eyeliner görünmez.

1. Badem göz için eyeliner

1. Badem gözler için eyeliner

Şanslısın çünkü neredeyse tüm eyeliner stilleri bu göz tipine yakışacak. Bizim favorimizse klasik kedi bakışları yani cat eyeliner! Likit eyelinerını ince bir biçimde gözlerinin iç köşelerinden itibaren çekmeye başla, dış köşelere doğru eyeliner çizgini kalınlaştır. Gözlerinin dış köşelerine ulaştığında eyeliner çizgisini hafifçe yukarı çekerek kuyruk kısmını oluştur.

Eyeliner önerisi: Badem gözlerini hafif dışa doğru çekik göstermek için Maybelline New York Hyper Easy Eyeliner kullanabilirsin. Yumuşacık ucu sayesinde çok kolay sürülüyor ve gün boyu kalıcı formülü eyelinerını tazeleme ihtiyacı yaratmıyor. Badem gözlerini ortaya çıkarmak için göz pınarından değil, gözlerinin orta kısımlarından eyeliner çekmeye başla.

Ürünü buradan inceleyebilirsin.

2- Yakın gözler için eyeliner

2- Yakın gözler için eyeliner

Gözler pınarların arasındaki mesafeyi biraz daha artırmak için yarım eyeliner modelini deneyebilirsin. Eyelinerını göz pınarlarına uyguladığında, gözlerinin daha da yakın görünmesine neden olabilirsin. Bu yüzden eyelerını göz kapağının ortasına kadar çek ve göz pınarlarına da aydınlatıcı uygulamayı unutma.

3- Uzak gözler için eyeliner

3- Uzak gözler için eyeliner

Gözlerinin arasındaki mesafeyi biraz daha azaltmak için, göz pınarına geldiğinde eyelinerını biraz daha ileri devam ettirebilirsin. Böylece gözlerinin arasındaki mesafeyi daha da kısaltmış olacaksın.

4- Çıkık gözler için eyeliner

4- Çıkık gözler için eyeliner

Çıkık gözlerde göz kapağı daha çıkık göründüğü için, eyelinerı normale göre biraz daha kalın çekerek bir illüzyon yaratabilirsin.

5- Aşağı doğru gözler için eyeliner

5- Aşağı doğru gözler için eyeliner

Gözlerin aşağı doğru sarkması, seni zaman zaman üzgün gösterebilir. Bunun önüne geçmek ve gözlerini daha çekik göstermek için, kuyruğu yukarı doğru ve uzun olan eyeliner modellerini deneyebilirsin. Eyeliner kuyruğunu alt kirpik dibinin bittiği noktadan yukarı doğru uygulayabilirsin.

Eyeliner önerisi: Gözlerini ortaya çıkarmak için Maybelline New York'un Master Ink Mat Eyelinerı'nı kullanmalısın. Gün içinde dağılmayan, mat ve kusursuz bitişe sahip olan eyeliner önerisi arayanlar Maybelline mat eyeliner ile mutlaka tanışmalı.

6- Düşük göz kapaklı gözler için eyeliner (Hooded eyes eyeliner)

düşük göz kapaklı gözler için eyeliner

Düşük göz kapaklarını olduğundan daha kalkık göstermek için, eyelinerının kuyruğunu olabildiğince uzat. Bu şekilde gözlerine maksimum belirginliği vereceksin. Ayrıca düşük göz kapağı olanlar kalın eyelinerdan uzak durmalı. Kalın eyelinerın göz kapağına kolaylıkla bulaşabilir ve göz kapağının daha küçük görünmesine yol açar.

Düşük göz kapağını kalkık göstermek için göz pınarından ince başlayıp kalınlaşarak devam eden eyeliner modeli tercih edebilirsin. NYX Professional Makeup Epic Ink Liner, "Eyeliner çekemiyorum." diyenlerin bile ustaca eyeliner çekmelerini sağlıyor. Tüm zamanların en çok sevilen eyelinerlarından biri olan Epic Ink Liner, suya dayanıklı ve vegan formülü sayesinde bizim de bittikçe yerine yenisini aldığımız bir eyeliner.

İncecik keçe ucu sayesinde çok kolay uygulanabiliyor, incecik çizgiler çekilebiliyor ve işin en güzel kısmı, gün boyunca akma, dağılma ve bulaşma yapmıyor. Tek seferde yoğun siyah bir etki verdiği için, çektiğimiz bir çizginin üzerinden defalarca geçmek zorunda kalmıyoruz. Elimiz alıştığı andan itibaren maksimum 15-20 saniyede kusursuz bir eyeliner çekebiliyoruz. Eğer sen de düşük göz kapaklıysan ve eyeliner çekmekte zorlanıyorsan, NYX Professional Makeup Epic Ink eyelinerı mutlaka denemelisin.

7- Geniş gözler için eyeliner

8- geniş gözler için eyelinerGöz pınarları ve gözünün bitiş noktası arasındaki mesafe uzunsa, gözlerinin daha yuvarlak görünmesi için eyelinerını çekerken göz pınarlarında ince başlayıp, gözün dış kısmına doğru eyelinerını kalınlaştırabilirsin. Bu sayede gözlerin badem göz şeklinde görünecek.

8- Çekik gözler için eyeliner

8- Çekik gözler için eyelinerEğer çekik gözlere sahipsen, gözlerin eyeliner çektiğinde daha kısık görünebilir. Bunun önüne geçmek için eyelinerını göz kapağının ortasından başlatabilir ve kuyruk kısmına doğru kalınlaştırabilirsin.

9- Yuvarlak gözler için eyeliner

9- Yuvarlak gözler için eyeliner

Yuvarlak gözlerini daha çekik ve badem şeklinde göstermek için, kalkık bir eyeliner kuyruğu yapmalı, dış köşeye doğru eyelinerını kalınlaştırmalısın. Aynı şekilde göz pınarında da biraz daha iç kısma doğru uzatarak göz şeklinin daha badem şeklinde olmasını sağlayabilirsin.

10- Monolid gözler için eyeliner

10- Monolid gözler için eyeliner

Eyeliner çekmesi en zor göz şekillerinden bir diğeri de monolid gözler. Göz kapağı kirpik hattını gizlediği için genellikle eyeliner bu kısımda görünmeyebilir. Bunun için odağını kuyruk kısmına vermeli ve çekerken tam karşıya bakacak şekilde aynayı karşına almalısın. Kalın, yukarı doğru kuyruğu olan bir eyeliner çekebilirsin.

Ürünü buradan inceleyebilirsin.

11- Büyük gözler için eyeliner

11- Büyük gözler için eyeliner

Eğer iri ve yuvarlak gözlerin varsa, eyeliner gözlerinin şeklini anında vurgulayacaktır. Üst kirpik çizgine eyelinerını, hem içte hem dışta aynı kalınlıkta olacak şekilde çek. Aynı şekilde alt kirpik çizginin iç kısmına göz kalemini çekmeyi ise unutma.

Büyük gözleri olanlarda renkli göz makyajı harika görünüyor. Daha belirgin ve iddialı göz makyajı yapmayı seviyorsan renkli eyeliner ve göz kalemleri stoklarını yenilemelisin. Mavi, yeşil ve mor eyeliner sayesinde büyük gözlerinde eğlenceli makyaj stilleri ortaya çıkarabilirsin.

NYX Professional Makeup Epic Wear Liner Sticks renkli eyelinerların tam 24 farklı renk seçeneği var ve hiçbir yerde göremeyeceğin farklı eyeliner renklerini bu seride bulabilirsin. 36 saate kadar kalıcı olan bu kalem formdaki renkli eyelinerlar, dağılmaya ve bulaşmaya dayanıklı, tamamen su geçirmez bir formüle sahipler. Mat ve metalik bitişe sahipler, yüksek pigmentasyonları ile de tek seferde yoğun bir renk veriyorlar. Lila, pembe, sarı, yeşil, turuncu gibi bir çok farklı renkte eyelinerları Epic Wear Liner Stickslerde bulabilirsin!

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön

İlgini çekebilecek makaleler