loader

Göz şekline göre göz kontür makyajı nasıl yapılır?

Favoriye Ekle

Göz şekline göre kontür makyajı yapmanın inceliklerini anlatıyoruz!

Yüzümüzü, vücudumuzu kontür tekniği ile yeniden şekillendirebiliyoruz, peki ya gözlerimizi? Evet, en son makyaj trendlerinden olan kontür tekniğini artık göz makyajında da görmek mümkün! Göz şekline göre nasıl kontür yapman gerektiğini, gözlerini nasıl daha büyük ve şekilli gösterebileceğini açıklıyoruz. Göz makyajında kontür tekniğini veya başka bir deyişle göz strobingini tek tek anlatıyoruz. Sen de bu makyaj ipuçlarını takip ederek gözlerini olduğundan daha büyük gösterebilir, makyajının daha havalı görünmesini sağlayabilirsin. Hazır mısın?

Yuvarlak gözler

Yuvarlak gözler

Eğer yuvarlak gözlere sahipsen, gözlerinin orta kısmını daha koyu, dış ve iç kısımlarını daha aydınlık göstermeni tavsiye ediyoruz. Yuvarlak göz yapısına sahip olanlar mutlaka Maybelline New York Nudes of New York far paletini edinmeli. Bu far paletinin içindeki renklerle harika göz kontürü yapabilirsin. Maybelline far paletindeki koyu kahve rengi göz kapağının ortasına sür. Göz pınarına ise aydınlık ve parlak tonlarda aydınlatıcı farını sürerek gözlerini daha büyük gösterebilirsin. Daha sonra bu iki tonu birbirine iyice karıştır. Kirpik diplerine de eyeliner sürerek göz makyajını tamamlayabilirsin.

Ürünü buradan inceleyebilirsin.

Badem gözler

Badem gözler

Badem şeklinde göz yapısına sahipsen buğulu kuyruklu eyeliner görünümü sana çok yakışacak. Badem gözlerini doğal bir şekilde daha çekik ve büyük göstermek için göz makyajının hafifçe dışarı doğru taşırabilirsin.

Badem göz makyajı için Maybelline New York Color Tattoo 24HR krem göz farlarından Dusk Doll rengini tercih edebilirsin. Gün boyu kalıcılığını koruyan ve akmayan krem farları ne kadar çok sevdiğimizi biliyorsun! Farını eyeliner gibi kullanmak için mat kahve farını bütün kirpik gibine uygula. Krem farının kolay uygulanma özelliği sayesinde farını çok kolay dağıtabilirsin. Krem farını hafifçe gözlerinin dış köşelerine doğru dağıtarak hafif buğulu bir görünüm ver. Buğulu eyeliner makyajından sonra gözlerin daha belirgin olacak ve badem göz şeklin ortaya çıkacak.

Monolid gözler

monolid gözler

Eğer monolid şeklinde göz kapağına sahipsen inceden kalına doğru eyeliner uygulayabilirsin. Böylece göz kapağını daha kalkık göstereceksin. Far tercihine gelince, farını kirpik dibine sürmeni tavsiye ediyoruz. Farını çok fazla yaymamalısın. Göz pınarına ve kaş altına da aydınlık ve parlak far sürerek daha iri gözlere kavuşabilirsin. Monolid göz makyajı yaparken tek bir ürünle hem far sürmek hem de eyeliner görünümü yaratmak istersen sana krem farları öneririz. Krem farlar, yapısı gereği eyeliner ve dumanlı göz makyajına uygunlar. İkonik krem farlar arasında yer alan Maybelline New York Color Tattoo renklerinden 35 numaralı On and On Bronze rengiyle buğulu far görünümü yaratabilirsin. Eğer ince eyeliner sürmek istersen sana 190 Risk Maker rengini tavsiye ederiz. Simsiyah bitişiyle bu far gözlerini ortaya çıkaracak ve göz kapağının daha kalkık görünmesine yardımcı olacak.

Düşük gözler

Düşük gözler

Düşük gözlere sahip olan kişiler çok fazla far kullanmamalıdır. Açık kahverengi tonlarındaki farını veya bronzerını hafifçe göz kapağına yay ve kirpik dibine eyeliner sür. Kaş kemiğini ve göz pınarını aydınlatarak gözlerini daha kalkık gösterebilirsin. Düşük gözlerini daha kalkık göstermek için tıpkı ten makyajında yaptığın bronzer tekniğini uygulayabilirsin. Maybelline New York City Bronzer Bronzlaştırıcını göz kapağının katlanma çizgisine uygula ve hafifçe dışarı doğru dağıt. Göz makyajını belirginleştirmek için bronzerını yoğunlaştırabilirsin. Alt kirpik diplerinin dış kısımlarına da bronzlaştırıcı sürerek göz makyajında bütünlüğü sağlamalısın. Turunculuk içermeyen, doğal kontür etkisi sağlayan bu bronzerı makyajında çok amaçlı kullanabilirsin.

Küçük gözler

Küçük gözler

Küçük gözlere kontür tekniği yapmak için dumanlı göz makyajından ilham alabilirsin. Göz kapağının dış köşelerine süreceğin koyu renk far sayesinde gözlerin daha geniş görünecektir. Bu makyaj görünümü için Maybelline Nudes of New York far paletinden yardım almalısın. Toprak ve nude tonlardaki farlar, göz makyajının daha doğal görünmesini sağlarken, küçük gözlerinin de belirginleşmesine yardımcı olur. Mat kahve farını göz kapağına uygula ve dış köşelere doğru dağıt. Katlanma çizgisinin üzerine de aydınlık ve parlak tonları uygulayarak göz kapağını daha kalkık gösterebilirsin Alt kirpik dibine de sütlü kahve farını uygulayarak gözlerini ortaya çıkar.

Büyük gözler

Büyük gözler

Eğer büyük ve dışarı doğru çıkık gözlerin varsa gözlerini kontür tekniği ile dengeleyebilirsin. Göz pınarına koyu renk farını sür ve göz kapağının ortasına aydınlık ve açık renkleri tercih et. Böylece gözlerin daha küçük ve etkili görünecektir.

Maybelline New York Color Tattoo 230 Groundbreaker rengini büyük göz makyajında kullanabilirsin. Leylak tonlarındaki bu far, gözlerin daha dengeli ve orantılı görünmesine yardımcı olacak. Kremsi ve kolay yayılabilen formu sayesinde Color Tattoo Krem Farları kullanarak dumanlı görünümler de yaratabilirsin.

Düşük göz kapağı

Düşük göz kapağı

Bazen gözlerin büyük olsa da düşük göz kapağı problemi yüzünden gözlerini ortaya çıkaramayabilirsin. Düşük göz kapağı seni olduğundan daha yorgun, daha yaşlı ve bakımsız gösterebilir.

Göz kapağını daha kalkık göstermek için üst kirpik dibinin dış köşesine siyah far veya eyeliner uygulamalısın. Eyelinerı bütün kirpik dibine değik, sadece dış köşelerine yani kirpiğinin ikinci yarısına uygulamalısın. Bu illüzyon göz kapağını kalkık ve gözlerini daha açık gösterecek. Göz pınarına sadece açık renk far sürmeni tavsiye ediyoruz. Göz pınarına aydınlatıcı sürmek gözlerini daha açık göstereceği için göz kapağı düşüklüğün dengelenecek.

Çekik gözler

Çekik gözler

Eğer gözlerin yukarı doğru çekik göz yapısına sahipse çok şanslısın! Çünkü bu göz stili herkesin en beğendiği şekillerin başında geliyor. Gözlerinin dış köşelerine hafifçe kahverengi far uygulayarak gözlerinin güzelliğini ortaya çıkarabilirsin. 

Gözlerin aşağı doğru çekikse, bu görünümü kedi gözü eyeliner makyajı ile dengeleyebilirsin. Göz kenarlarını hafif yukarı doğru çekik göstermek için iddialı eyeliner görünümlerini denemeni tavsiye ederiz. Saçlarını sıkı atkuyruğu toplamak da göz kontürü yapmana yardımcı olacak.

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön

İlgini çekebilecek makaleler