loader

Güzelliğe giden yol: Cilt güzelleştiren gıdalar

Favoriye Ekle
Güzelliğe giden yol: Cilt güzelleştiren gıdalar
Güzelliğe giden yol: Cilt güzelleştiren gıdalar_1

Birisi güzel bir cildin sırrını mı sordu? Nemlendirmek, düzenli bir güzellik rutini ve dengeli beslenmek. Evet, bunların hepsi birleştiğinde güzellik ve canlılık ortaya çıkıyor!

Çinko

Etkisi: Hücre yenilenmesini sağlar, iyileştirici güce sahiptir ve ciltteki yağ dengesini sağlar. Fazla yağı emmesi açısından, akneye eğilimli, yağlı ciltler için idealdir.

Nelerde bulunur: İstiridye, mercimek, fasulye, kepek ekmeği ve yumurtada bulunur.

C Vitamini

Etkisi: Cilt yaşlanmasının nedeni olan serbest radikallerle savaşır. Kolajen üretimini sağlayarak, ciltteki elastikiyetinde önemli rol oynar. Ayrıca, kan dolaşımını artırarak, donuk ve kuru ciltleri onarır.

Nelerde bulunur: Genelde turunçgillerde bulunur, bunların dışında kivi, çilek, ıspanak ve taze maydanozda da bulunur.

Beta karoten

Etkisi: Beta-karoten, cildimize üst düzeyde fayda sağlayan maddelerden biri. Onun sayesinde, vücudumuz A vitamini üretir ve hücrelerimiz yenilenir. Ayrıca melanin üretimini sağladığı gibi, çok iyi bir anti-oksidandır.

Nelerde bulunur: Havuçta, kayısıda, ıspanak, kabak, karahindiba ve papaya da yoğun şekilde bulunur.

Gerekli yağ asitleri

Etkisi: Doymuş yağlar, cilde nem sağlayarak, esneklik verir. Gerekli yağ asitlerini beslenme düzeninden kaldırdığında, kuru cildine ''merhaba'' diyebilirsin! Adı üstünde, ''gerekli'' yağ asitleri, vücudumuzun üretemediği yağ asitleridir.

Nelerde bulunur: Kanola yağı, fındık yağı gibi bitkisel yağlarda, aynı zamanda somon ve ton balığı gibi balıklarda bulunur.

İyi bir krem tek başına yeterli olmayacağı gibi, sadece beslenme düzeni de yeterli olmaz. Bu nedenle hem düzenli bakım uygulayıp, hem de dengeli beslendiğinde cildin çok daha sağlıklı ve canlı görünür.

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön