Güzellik okulu: Parfümlerin sırlarını çözüyoruz!

Güzellik okulu: Parfümlerin sırlarını çözüyoruz!

Güzellik okulu: Parfümlerin sırlarını çözüyoruz!

Parfüm seçimi söz konusu olduğunda genelde aklımıza tek bir şey geliyor: parfümün kokusunu beğenip, beğenmediğimiz. Ama parfümün ardında nelerin olduğunu hiç araştırmıyoruz.

Parfümün kutusundan, yapılan eleştirilere, parfümü tanımlayan kelimelere kadar her şey karar verme sürecimizi değiştirebilir. Eğer sen de parfüm seçimini bir türlü yapamadıysan ve parfümlerin arkasında yatan bilimi merak ediyorsan, yazımızın devamını mutlaka okumalısın!

Parfüm notaları

Mağazaların parfüm bölümünden geçerken mutlaka satış danışmanlarının ''parfüm notalarından'' bahsettiğini duymuşsundur. Seçeceğin parfümün de hangi notalara sahip olduğunu anlamak için ilk önce kokunun hangi maddeden yapıldığını bilmen gerekir.

''Üst notalar'', cilde sürüldükten sonra ilk 15 dakika boyunca kokusunu aldığımız unsurlardır. Ardından, cilt üzerinde 2 ila 3 saat boyunca kalan ''kalp notası'' gelir. ''Baz nota'' ise parfümün en ağır unsurudur ve cilt üzerinde 4 ila 6 saat arasında kalabilir.

Parfüm kategorileri

Bir parfümü oluşturan notalar aynı zamanda kategorisini de belirler. Genelde feminen parfümler için çiçek ve meyve gibi, maskülen parfümler için ise odunsu ve aromatik içerikler kullanılır.

Editörden notlar: Tatlı kokulu parfümleri seviyorsan, Lancome La Vie Est Belle gibi bir parfümü tercih edebilirsin.

Feminen ve maskülen parfümlere ek olarak, ''yoğun'' veya ''hafif'' terimlerini de sık sık duyarız. Bu izlenimler parfümü oluşturmak için kullanılan malzemelerden gelir. Genelde turunçgil içeren parfümleri ''hafif'', misk içerenleri ise ''yoğun'' olarak adlandırırız.

Parfümün kimyası

Bir parfümün nasıl koktuğu, vücudumuzun kimyası ile de ilişkilidir. Koku yaşayan bir materyaldir; vücut sıcaklığına ve cilt tipine göre değişkenlik gösterebilir. Bu nedenle bir parfümü test etmenin en iyi yolu kendine en uygun olanı bulabilmek için yeterli zaman sağlamaktır.

Parfüm seçerken, en fazla 5 parfüm denemelisin. Ve bunları deneme kağıtlarında kokladıktan sonra aralarından en beğendiğin 3 parfümü cildin üzerinde denemelisin. Ardından da bu seçimlerinin deneme boylarını isteyip, birkaç gün test edebilirsin. Sana en uygun olan parfümü bu şekilde bulabilirsin!

İşte kokuların bilimi!

BU YIL ARALIK AYINDA LA VIE EST BELLE, SENİN MUTLULUK DİLEKLERİNİ YILDIZLARA TAŞIYOR ...
3 KELİMELİK MUTLULUK MESAJINI YAZ, MESAJIN PARİS SOKAKLARINDA IŞILDAYIP GÖZ KAMAŞTIRSIN!

Daha fazla bilgi için Lancôme'un sayfasına göz atabilirsin.


BU GÖRÜNÜM İÇİN
Lancôme La Vie Est Belle EDP 100ml Parfüm

Lancôme La Vie Est Belle EDP 100ml Parfüm

BU GÖRÜNÜM İÇİN

BU GÖRÜNÜM İÇİN
Lancôme La Vie Est Belle EDP 100ml Parfüm

Lancôme La Vie Est Belle EDP 100ml Parfüm