loader

Güzellik Rehberi: Kontür Makyajı Nedir? Nasıl Yapılır?

Favoriye Ekle

Kontür makyajı nasıl yapılır biliyor musun? Senin için tüm adımlarıyla A’dan Z'ye kontür makyajını anlatan bir rehber hazırladık!

Son zamanlarda kontür uygulaması neredeyse makyaj sihirleri ile eş değer hale geldi. Kontür makyaj malzemeleri ile gölge ve ışık oyunlarını kullanarak burnumuzu daha küçük gösterebilir, elmacık kemiklerimizi vurgulayabilir, kaşlarımızı belirginleştirip, bakışlarımızı derinleştirebiliriz.

Kontür ne işe yarar? dersen, makyaj malzemeleri ile yüzünü tekrar boyutlanırabilirsin.. Makyajda kontür nereye yapılır, kontür ne ile yapılır ve nasıl doğal bir sonuç alınır, adım adım anlatıyoruz!

Kontür makyajı nedir?

Kontür makyajı nedir?

"Kontür makyajı"nı sana en kısa şekilde şöyle özetleyebiliriz: Cildinin gizlemek istediğin veya ön plana çıkarmak istediğin yerlerini, koyu ve açık renkte ürünlerle gölgelendirme ve belirginleştirme işlemine "kontür makyajı" deniyor.

Bunu aslında bir illüzyon, bir sihir gibi düşünebilirsin. Burun kemerini gizlemekten, yüzü inceltmeye, çeneyi yuvarlaklaştırmadan bakışları derinleştirmeye kadar pek çok hile, kontür makyajı sayesinde yapılabiliyor.

Kontür makyaj malzemeleri nelerdir?

Güzellik Rehberi: Kontür Makyajı Nedir? Nasıl Yapılır?_2

'Kontür makyaj nasıl yapılır?' diye sorduğunu duyar gibiyiz. Öncelikle kontür makyaj malzemelerine ihtiyacın var.Tabii ki kontür makyajının hayatımıza bu kadar çok yerleşmesi ile kontür makyaj malzemeleri de hızla çeşitlilik kazandı ama bu konuda yaratıcı olmak da son derece kabul edilebilir.

Öncelikle kontür ürünlerinin ağırlıklı olarak toz ve krem olarak ikiye ayrıldığını söyleyebiliriz. Seçim yaparken, nasıl bir makyaj yaptığın, ne kadar kalıcılık istediğin önemli rol oynuyor. Kontür paletleri, krem kontür ürünleri, kontür pudraları ve stick formda ürünler, kontür malzemelerinin genelini oluşturuyor.

1. Krem kontür

Güzellik Rehberi: Kontür Makyajı Nedir? Nasıl Yapılır?_3

Krem ürünler, kontür uygulaması yapılan bölgede çok daha kolay dağıtılabildiği ve daha kalıcı olduğu için tercih sebebi olabiliyor. Eğer ten makyajında likit ve krem ürünler kullanmak istiyorsan, NYX Professional Makeup'ın Highlight & Contour Pro Cream Palet'ini tercih edebilirsin. Cilt tonuna uygun rengi kolayca bulabileceğin bu krem kontür paletinde bir rengi daha fazla kullanıp diğerlerinden önce bitirirsen, sadece o rengi ayrı olarak alıp paletine kolayca yerleştirebilirsin. Eğer doğal kontür uygulamalarını seviyorsan, bu krem kontür paleti tam sana göre!

2. Kontür pudrası

Güzellik Rehberi: Kontür Makyajı Nedir? Nasıl Yapılır?_4

Ürünü buradan inceleyebilirsin.

Kontür makyajında ilerledikçe toz kontür paletlerini de kullanmaya başlayabilirsin. Kontür paletindeki ürünleri karıştırarak kendine uygun bir kontür rengi elde edebilirsin. Kontürünü mutlaka açılı bir fırça ile dağıtmalısın. Toz ürünler makyaj süngeri veya parmakla dağıtmak için uygun değildir. 

Bizim tavsiye ettiğimiz kontür paleti NYX Professional Makeup’ın Highlight & Contour Pro Palette kontür paleti. İçindeki kontür pudrasıyla tıpkı profesyoneller gibi kontür makyajı yapabilirsin. En iyi kontür paletleri arasına giren bu palet soğuk kontür renkleri barındırıyor. Böylece cildinde yapay ve sahte bir görünüm bırakmıyor. Paletteki koyu renklerle yüzünü gölgelendirebilir, açık tonlarla ve toz aydınlatıcıyla da aydınlık bir etki vererek, yüz hatlarını vurgularken aynı zamanda doğal ve varla yok arası bir görünüm elde etmiş oluyorsun. 

3. Stick kontür

Güzellik Rehberi: Kontür Makyajı Nedir? Nasıl Yapılır?_5

Ürünü buradan inceleyebilirsin.

Stick kontür ürünleri, pratik ve kolay makyaj sevenlerin imdadına yetişiyor. Stick kontür ürününü elmacık kemiklerinin altına uygula ve parmaklarınla dağıt. İşte bu kadar basit. 

Stick kontür ürünü önerimiz: NYX Professional Makeup Wonder Stick. Çift taraflı oluşu sayesinde yüzünü en pratik şekilde aydınlatımak ve vurgulamak için Wonder Stick kontür ürününü kullanabilirsin. Kremsi bir yapıya sahip olan bu kontür stick'i cildinde kolayca yayılır ve makyajınla bütünleşir. Sahte bir görüntü uyandırmayan bu kontür ürününü biz en çok acelemiz olduğunda kullanıyoruz. 

Kontür makyaj nasıl yapılır?

Güzellik Rehberi: Kontür Makyajı Nedir? Nasıl Yapılır?_6

Her ürünün nereye uygulanması gerektiğini göz önünde bulundurarak, ters bir etki yaratmanın önüne geçebilirsin. Koyu rengi gizlemek istediğin yerlere, açık rengi ise ön plana çıkarmak istediğin yerlere sürmelisin. Örnek vermek gerekirse, daha kemikli yüz hatları ile daha ince bir görüntü yakalamak istiyorsan, koyu renkteki kontür ürününü elmacık kemiklerinin alt kısmına (kulak hizasından burnunun bittiği hizayı düşünebilirsin), çene çizginin altına uygulayabilirsin. Elmacık kemiklerini, alnının ortasını, burun çizgini ve çeneni de açık renkle aydınlattığında yüzünün eskisinden daha ince göründüğünü fark edeceksin.

Eğer kontür ile burnunu daha küçük göstermek istiyorsan burnunun yan kısmınlarınını gölgede bırakıp, yüksek kesimleri açık renk ile aydınlatabilir, dudaklarını daha dolgun göstermek için köşeleri koyu renkle, orta kısımları açık renkle kontürleyebilirsin. Hatta gözlerini daha çekik veya daha yuvarlak göstermek de kontür makyajı ile yapabileceğin hilelerden.

1. Göz kontürü nasıl yapılır?

1. Göz kontürü

Gözlerini olduğundan daha büyük ve çekik göstermek için göz kontürü yapabilirsin. Bunun için tek ihtiyacın olan şey, doğal tonlar içeren bir far paleti. Maybelline Nudes of New York Far Paleti, gözlerini boyutlandırmak için doğal tonlar içeren en iyi far paletlerinden biri.

 • Göz kapaklarının katlanma bölgesini kahve göz farı ile gölgele.
 • Dış köşelerde farı gözlerini çekik gösterecek şekilde yukarı doğru dağıt.
 • Göz kapaklarının tam ortasına metalik bir far uygulayarak ön plana çıkar.
 • Kaş altlarını aydınlatarak gözlerinin daha büyük görünmesini sağla.
 • Göz pınarlarına aydınlatıcı uygulayarak aydınlat.


Ürünü buradan inceleyebilirsin.

2. Burun kontürü nasıl yapılır?

burun kontürü nasıl yapılır?

Burnunu olduğundan daha küçük ve daha kalkık göstermek için burun kontürü yapabilirsin. Eğer kemerli bir burnun varsa, ışık oyunları ile daha düz görünmesini sağlayabilirsin. Burun kontürü yapmak için:

 • Burnunun en yüksek kısmını aydınlatabilirsin. Burun köprüsüne ve tam ucuna aydınlatıcı uygulayabilirsin. Buna ünlem işareti yöntemi de deniyor. Kısa bir çizgi ve tam uca bir nokta!
 • Burun kanatlarını gölgelendirmek için kontür pudrası uygulayabilirsin. Uyguladıktan sonra iyice dağıtarak doğal bir görünüm elde edebilirsin.
 • Burnu daha kalkık göstermek için burnunun alt kısına da koyu renkli kontür ürünü uygulayabilirsin.

3. Yüz kontürü nasıl yapılır?

yüz kontürü nasıl yapılır?

Yüz şeklin nasıl olursa olsun, doğru kontür teknikleriyle yüzünü daha uzun ve orantılı gösterebilirsin. Yüz şekline göre nasıl kontür yapabileceğinin detaylarını öğrenmek için bu makalemize göz atabilirsin.

Yüz kontürü nasıl yapılır sorusunun cevabı ise şu şekilde:

 • Elmacık kemiklerinin altınakoyu renkli kontür ürününü uygulamalısın. Yüzünü daha uzun ve yukarı doğru kalkık göstermek için elmacık kemiklerindeki kontürü yukarı doğru dağıtmalısın. Böylece yüzün daha ortantılı görünecektir.
 • Alın köşelerine kontür yaparak alnının daha küçük görünmesini sağlayabilirsin.
 • Eğer kare yüz şekline sahipsen çene hattına kontür uygulayarak yüzünün daha oval görünmesini sağlayabilirsin.
 • Yüzün çok uzunsa, çene ucuna kontür yaparak biraz daha dengeleyebilirsin.
 • dudaklarını daha dolgun göstermek için dudak altına ve üstüne de kontür uygulayabilirsin. Dudaklarının tam ortasına ise daha açık tonra bir ruj sürebilir, üst dudak yayına (Cupid's Bow) aydınlatıcı uygulayabilirsin.

Editörün Önerisi: Biz yüz kontürü yaparken toz kontür ürünlerini daha çok tercih ediyoruz. Maybelline City Bronzer, doğal ve soğuk tonu sayesinde kontür makyajı için son derece uygun. Yüze doğal bir gölge ve boyut veren bu bronzer, çok kolay dağılıyor. Etkisi yumuşak olduğu için de kolaylıkla artırılabiliyor.

Kontür paleti önerisi

Güzellik Rehberi: Kontür Makyajı Nedir? Nasıl Yapılır?_10

Kontür makyajında en pratik bulduğumuz ürünler de kontür paletleri. İçerisinde her cilt tonuna uyabilecek açık ve koyu tonları barındırdığı için tercih sebebimiz. Böylece, cilt tonun ne renk olursa olsun, yaz veya kış aylarında da her zaman elinin altına bulundurabileceğin bir kontür paleti işini çok kolaylaştıracak.

Kontür fırçası önerisi

Güzellik Rehberi: Kontür Makyajı Nedir? Nasıl Yapılır?_11

Kontur uygulaması için bir takım araçlara ihtiyacın olacak ve bunları yanlış bir şekilde kullanmak tüm görünümünü değiştirebilir. 

Kontür fırçaları genellikle, sık ve kısa tüylü fırçalardan oluşuyorlar. Bunun sebebi ise ürünün pigmentasyonunu arttırmak ve iyi karıştırabilmek. Kontür hakkında bilmen gereken en önemli noktalardan biri de ürünü uygularken çok iyi bir şekilde dağıtabilmek. Çünkü ne kadar doğal bir sonuç elde edersek, yaptığımız kontür ile o kadar inandırıcı bir sonuç elde edebiliriz. 

Makyajımızda ufak tefek hilelere ihtiyaç duyduğumuzda hepimiz kontür makyajında bel bağlıyoruz. Rehber niteliğindeki bu yazımız ile sen de kontür makyajının tüm inceliklerini öğrenebilir, en kolay kontür teknikleri ile sen de yüzünde sihirli dokunuşlara yer verebilirsin!

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön

İlgini çekebilecek makaleler