loader

Güzellik Soruları: BB ve CC Kremin Farkı Ne?

Favoriye Ekle

BB krem ve CC krem arasındaki fark nedir? Tek tek anlatmaya geldik!

BB krem ve CC krem son yıllarda makyaj çantamızın vazgeçilmezi oluverdiler. Yaz aylarında sık sık kullandığımız bu renkli kremlerin ne işe yaradıklarını, aralarındaki farkı bilmiyorsan hiç endişelenme! Senin için hazırladığımız bb krem ve cc krem dosyasında, kafandaki tüm soruların cevabını bulabilir, BB ve CC Krem arasındaki farkı öğrenebilir ve cildine hangisinin uygun olduğuna karar verebilirsin.

BB Krem Nedir ve Ne İşe Yarar?

BB Krem Nedir ve Ne İşe Yarar?

BB Krem Nedir? sorusu birçoğumuzun aklını karıştırabiliyor. BB krem, ilk olarak Kore makyaj trendlerinde ortaya çıkan, cilde hem bakım yapan hem de kusursuzlaştıran bir krem. BB krem açılımı bir çok yerde Blemish Balm olarak geçse de, Beauty Balm dendiği görülüyor. Uzak Doğu makyaj trendlerindeki kusursuz, pürüzsüz ve doğal görünümü elde etmek, pürüz ve sivilce görünümünü gizlemek için kullanılan BB kremler, aslında birer renkli nemlendirici olarak görev görüyorlar. Fondötenle BB krem arasındaki fark ise, BB kremlerin cildi nemlendirme, güneşten koruma, bakım yapma ve kusursuzlaştırma etkilerinin olması.

BB kremin özelliklerini sıralamak gerekirse:

 • Cildi anında kusursuzlaştırıyorlar.
 • Fondötene oranla daha az kapatıcılığa sahipler.
 • Genellikle minimum SPF 20 içerirler ve cildi güneşin zararlarından korurlar.
 • Cilt problemine göre bakım yaparlar: Yağlanmayı azaltma, lekeleri giderme, sivilce iyileştirme gibi.
 • Cilt tonunu eşitlerler.
 • Cildin gün boyu nemli kalmasını sağlarlar.
 • Cilde aydınlık ve doğal bir etki verirler.
 • Anti-aging etkiye sahiptirler.

Günlük makyajda fondöten kullanmak istemeyen, cildinin kusursuz ve eşit tonda görünmesini isterken aynı zamanda bakım da yapmak isteyenler, makyajlarında BB kremleri tercih edebilirler.

BB Krem Önerisi:

BB Krem Önerisi:

Cilt tonunu eşitlemek ve aynı zamanda bakım yapmak istiyorsan, L'Oréal Paris BB C'Est Magic BB Krem'i mutlaka denemelisin. İncir özleri içeren formülüyle antioksidan etkiye sahip bu BB krem, cildi 24 saate kadar nemlendiriyor. Hafif mor rengi cilde uygulandığında anında cilt tonuyla uyum sağlıyor ve tonunu eşitliyor. Cilde kusursuz bir görünüm veren BB C'Est Magic, aynı zamanda aydınlık ve doğal bir etki de sağlıyor. SPF 20 ile de cildi güneşin zararlı etkilerinden korumaya yardımcı oluyor.

Ürünü buradan inceleyebilirsin.

CC Krem Nedir ve Ne İşe Yarar?

CC Krem Nedir ve Ne İşe Yarar?

CC Krem nedir sorusunun cevabı ise en çok kafa karıştıranlardan biri. CC Krem, Complexion Correcting veya Color Correcting anlamına geliyor. Ciltteki renk eşitsizliklerini gidermek için kullanılan CC kremler genellikle yeşil renkte oluyorlar.

CC Krem ile BB Krem arasındaki fark ise, CC kremlerin herhangi bir kapatıcılığa sahip olmamalarıdır. CC kremlerin genellikle yeşil renge sahip olmalarının sebebi ise, en sık karşılaşılan ciltteki kızarıklık görünümünü nötrlemeyi hedeflemeleridir.

CC kremin özellikleri ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Genellikle yeşil renklidirler ve uygulanınca cilt tonuna dönüşürler.
 • Kızarıklık, sarı bölgeler ve kahverengi lekeler gibi ciltteki renk eşitsizliklerini giderirler.
 • Kapatıcılık özellikleri yoktur.
 • Cildi nemlendirerek bakım yaparlar.
 • SPF içerikleri ile cildi güneşten korumaya yardımcı olurlar.

Günlük olarak makyaj yapmak istemeyenler, sadece cildindeki renk eşitsizliklerini gidererek eşit tonda bir cilde sahip olmak isteyenler CC kremleri kullanabilirler. CC kremler aynı zamanda makyaj bazı olarak fondöten altına da uygulanabilirler.

CC Krem Önerisi:

CC Krem Önerisi:Cildindeki renk eşitsizliklerini, özellikle de kızarıklıkları gidermek istiyorsan, L'Oréal Paris CC C'Est Magic CC Krem'i kullanabilirsin. Tıpkı BB Krem versiyonunda olduğu gibi, formülünde incir özleri içeren bu CC krem, yeşil bir renge sahip ve cilde uygular uygulamaz ten rengine dönüşüyor. Ciltteki kızarıklıkları başarılı bir şekilde gizliyor, cildin 24 saate kadar nemli kalmasını sağlıyor ve dinlenmiş, enerjik bir görünüm veriyor.

Ürünü buradan inceleyebilirsin.

BB Krem ve CC Krem Arasındaki Fark Nedir?


BB Krem ve CC Krem Arasındaki Fark Nedir?

‘’Beauty Balm’’, yani güzelleştirici krem şeklinde çevirebileceğimiz BB kremler, daha çok cilt rengine uygun tonu seçip, fondötenden daha hafif formülleriyle aydınlık bir cilt görünümü vadeden ürünlerdir. CC kremler, ‘’Color Corrective’’, yani renk düzenleyiciler de aynı BB krem gibi hafif bir formüle sahipler ancak yorgun, kızarık ya da cansız görünüme uygun, mor, mavi ve yeşil gibi tonları bulunuyor.

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön

İlgini çekebilecek makaleler