loader

Güzellik sözlüğü: Primer nedir?

Favoriye Ekle

Pürüzsüz bir cilt görünümü elde etmek için "Primer nedir ve ne işe yarar?" sorusunu yanıtlıyoruz!

"Primer" kelimesi uzun zaman önce güzellik lugatımıza girdi, bir çoğumuzsa bu ürünler için makyaj çantasında yer açtı bile. Peki primerlar tam olarak nedir ve ne amaçla kullanılır? Pürüzsüz bir ten görünümü ve porselen gibi bir makyaj için imdadımıza yetişen primerlar nasıl kullanılır, adım adım anlatıyoruz.

Primer nedir? Ne işe yarar?

primer nedir?

Primer, isminden de anlaşılabileceği gibi makyajdan önce yüze sürülen ve cildi makyaja hazırlayan krem formdaki makyaj malzemeleridir. Biz onu makyaj bazı olarak da biliyoruz. Far, kirpik ve yüz için olmak üzere pek çok primer çeşidi bulunuyor. Önemli olan, makyaja başlamadan önce cildinin neye ihtiyacı olduğunu bilmek ve ona yönelik bir primer kullanmak.

Makyaj öncesi makyaj bazı yani primer uygulamak, makyajının daha kalıcı olmasına yardımcı olur. Primerlar genellikle cilt problemlerini hedefleyerek, bu problemleri düzeltmeye yönelik etkilere sahip oluyorlar. Cildin kuruysa nemlendirici etkili bir primer, gözenekli ise gözenek gizleyen bir primer, kırmızılıklar varsa renk eşitleyici bir primer, yağlı bir cilde sahipsen de matlaştırıcı bir primer kullanabilirsin.

Primerların ortak özellikleri ise üzerine uygulanan fondöten gibi likit ürünlerin kalıcılıklarını artırmaları. Kısacası makyaj öncesi primer kullanarak hem cilt problemlerinin görünümünü düzeltip, hem de tüm gün boyu kalıcı bir makyaj elde edebilirsin.

Primer nasıl kullanılır?

primer nasıl kullanılır?

Primerı, makyaja başlamadan önce temiz cildine uygulayabilirsin. Uygulamadan önce cildinin kirlerden ve makyaj kalıntılarından arınmış olması önemli. Özellikle yağlı bir cilde sahipsen, cildindeki fazla yağı mutlaka arındırmalısın. Yoksa gün içerisinde parlama sorunu ile karşılaşabilirsin.

Primerını kusursuz bir cilt görünümü elde etmek istediğin her zaman kullanabilirsin.Özel gecelerde makyajının akıp gitmemesini istediğin zamanlarda da makyaj bazlarından yardım alabilirsin. Ya da iş gezilerinde ve yoğun günlerde makyajını tazelemek için zaman bulamayacağın anlarda primer kurtarıcın olacak. Şimdi gel birlikte primer önerilerimize göz atalım.

En İyi Primer Önerileri

en iyi primer önerileri

Ten makyajının kalıcılığını artırmanın yanında, cilt problemlerini ve kusurları gizlemek için uygun primerı uygulamalısın. Bizim makyajlarımızda kullanmayı ihmal etmediğimiz, en iyi primer önerilerimizi aşağıda bulabilirsin:

Nemlendirici primer önerisi:

Eğer kuru bir cilde sahipsen ve üzerine fondöten uyguladığında cildinin kuruluğu iyice belli oluyorsa, fondötenin kötü görünüyorsa, nemlendirici bir primera ihtiyacın var demektir. Cildimiz kuru olduğu dönemlerde biz Maybelline Face Studio Nemlendirici Primer'ı kullanıyoruz. Bu primer hem cildi iyi bir şekilde nemlendiriyor hem de fondötenin ciltte çok doğal durmasını sağlıyor.

Parlama engelleyen matlaştırıcı primer önerisi:

Yağlı bir cilde sahipsen, cildinin gün içerisinde parlaması canını sıkıyor olabilir. Bunun için matlaştırıcı bir primer kullanarak bu sorunun önüne geçebilirsin. Maybelline Fit Me Matte + Poreless Matlaştırıcı Makyaj Bazı, kil içeren formülü ile yağlanmayı kontrol altına alarak cildin gün içerisinde parlamasına engel oluyor.

Aydınlık etkili primer önerisi:

Cildin mat ve solgun görünüyorsa, ışıltılı bir primer kullanarak cildinin daha aydınlık ve canlı görünmesini sağlayabilirsin. Bizim en severek kullandığımız aydınlatıcı primer, Maybelline Fit Me Luminous & Smooth Makyaj Bazı. Bu baz, formülündeki E vitamini ile cilde nem verirken, SPF ile cildi güneşten koruyor ve makyajın kalıcılığını 12 saate kadar artırıyor.

Gözenek gizleyici primer önerisi:

Gözenek görünümü ve ince çizgiler, kusursuz bir ten makyajının önünde engel olabilir. Bunun için gözeneklerini gizleyecek bir primer ile pürüzsüz bir ten elde edebilirsin. Gözenekleri en iyi gizleyen primer önerimiz ise NYX Professional Makeup'ın Pore Filler makyaj bazı. Bu primer hem gözenekleri gizliyor hem de fondötenin kalıcılığını artırıyor.

Kızarıklık gizleyen primer önerisi:

Cildinde, özellikle yanak ve burun kenarlarında kızarıklıklar varsa ve fondöten ile kapanmıyorsa, makyaja başlamadan önce kızarıklık gideren primerlardan yardım alabilirsin. Yeşil renkli bu primerlar cilt rengini nötrlerler. Maybelline Face Studio primerlardan kızarıklık önleyeni, bu konuda çok başarılı.

İpeksi ışıltı veren primer önerisi:

Cildini hem nemlendirecek hem de ipeksi bir yumuşaklık ve aydınlık görünüm verecek bir primer kullanmak istersen, Giorgio Armani Beauty'nin Luminous Silk primerı mutlaka denemelisin. Bu primer cilde çok doğal bir aydınlık verirken aynı zamanda nemlendiriyor, yumuşacık bir his veriyor ve kusurlara blur etkisi veriyor.

Kırışıklık karşıtı primer önerisi:

Eğer cildinde ince kırışıklıklar kendini göstermeye başladıysa ve bu görünümü azaltacak, aynı zamanda da cildine gençlik ışıltısı verecek bir primer arayışındaysan, Lancome'un Advanced Genifique serumunu makyaj öncesi primer olarak kullanabilirsin. Formülündeki pro ve prebiyotiklerle 7 günde cilde gençlik ışıltısı veren bu serum, en sevdiklerimizden.

ışıltısı veren bu serum, en sevdiklerimizden.

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön

İlgini çekebilecek makaleler